Napisany: 2016-12-02
Wystawa na temat granicy polsko-niemieckiej na Odrze i Nysie
Układ Zgorzelecki – traktat między Polską Rzeczpospolitą Ludową a Niemiecką Republiką Demokratyczną, podpisany w roku 1950 był jednym z najważniejszych aktów politycznych nowych stosunków międzynarodowych braterskich krajów.
Stanowił o granicy polsko-niemieckiej na Nysie Łużyckiej i Odrze, ale także o przyjaźni i wspólnym dążeniu do socjalizmu.
Nie tylko zresztą te geograficzne… Właśnie tym granicom i życiu przy granicy poświęcona jest wystawa, którą od 8 do 20 grudnia br. będzie można oglądać w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu. Miejscu nieprzypadkowym. Właśnie w tym gmachu, dawnym budynku muzealnym, Układ Zgorzelecki został uroczyście podpisany przez premiera PRL Józefa Cyrankiewicza i ambasadora Stefana Wierbłowskiego, a ze strony niemieckiej przez premiera Otto Grotewohla i ministra spr. zagranicznych Georga Dertingera.
Zgorzelecka ekspozycja jest próbą odpowiedzi na pytanie jaką rolę odegrała granica w życiu codziennym ludzi w podzielonym mieście nad Nysą – w czasie komunizmu, i jak ją pamiętają dzisiaj mieszkańcy Zgorzelca i Görlitz.
Wystawa jest wspólnym projektem Instytutu Zachodniego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Humboldta w Berlinie, przy wsparciu Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki (PNFN) i Bundesstiftung zur Aufarbeitung der SED-Diktatur.
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl