Napisany: 2017-02-20
Na koncertach nigdy nie są same. Dzień Kobiet będą świętować z Wami!
Niepokojąco szczera, autentyczna w przesłaniu, demoniczna chwilami i nowatorska w zastosowaniu archaicznego instrumentarium. Taka TEŻ jest formacja muzyczna SAME SUKI. I żebym nie wiem ile użył epitetów - to nie udźwignę, taki to gatunkowy ciężar.
Chociaż SAME SUKI określają swe tworzywo jako folkowe, grane przez kobiety z miasta inspirowane muzyką ludową - to trochę mało, by je opisać. Zresztą byłoby to chyba niefortunne zamknięcie w formacie. A żadna prawdziwa sztuka nie lubi szufladek. Nuty i tak będą wystawać...
Poza głosami i słowami, tym co decyduje o rewolucyjności SAMYCH SUK jest instrumentarium. Korowód prowadzi bliska całkowitego zapomnienia, odkryta na nowo przez muzyków w ostatnich dekadach, suka biłgorajska. Za nią podąża niemniej egzotyczna czeredka: fidel płocka, cajon, bendir, lira grecka, rebab turecki, wiolonczela.
Suka biłgorajska to staropolski wynalazek muzyczny przywołujący skojarzenie z wiolonczelą. Instrument niezwykły - zawodzący, melodyjny, chrapliwy, dynamiczny... Jeśli trzeba nadaje utworowi rozmaitą szatę. Od innych smyczkowych odróżnia sukę technika gry - paznokciowo–kolanowa. Suka z Biłgoraja stała się matką chrzestną dla żeńskiej formacji.
SAME SUKI repertuarem sięgają do źródeł, lecz to, co mają do powiedzenia - jest aktualne. Aby dodać przekazowi ważności, SUKI wyśpiewują słowa w sposób godny sceny teatralnej. Ludowe historie, codzienny świat, tradycyjne brzmienia pod smykami, palcami i w ustach SAMYCH SUK stają się niezwykłym obrazem.
Piszą, że zebrały się w grupę z radości życia i pasji, potrzeby grania własnej muzyki. Tyle, że udało im się coś znacznie więcej - radością tą podzielić się z innymi, a przy okazji poruszyć czułe struny naszej wrażliwości.
SAME SUKI są na wskroś zespołem kobiecym. Kto się nie boi słowa - feministycznym. Dlatego właśnie zagrają koncert w Świeradowie-Zdroju akurat 8 marca - w DNIU KOBIET. Choć data ostatnimi laty ustępuje pola 14 lutego - to wciąż jest to dzień prawdziwych, samoświadomych kobiet, których warto słuchać.
Muzykę SAMYCH SUK, poza koncertem, możemy przeżywać także dzięki Polskiemu Radiu. Wyróżnienie w konkursie NOWA TRADYCJA przyniosło nagrania studyjne i częste emisje w Programie 2 PR. Formacja została dowartościowana na licznych festiwalach folkowych, a tytułem Najlepszego Teledysku Folkowego roku 2014 uhonorowano obraz do piosenki VillageAnka (do zobaczenia na You Tube).
Pod koniec 2013 SAME SUKI zadebiutowały wydawnictwem muzycznym. Płyta pt. Niewierne to kilkadziesiąt minut niezwykłej podróży przez bliską-daleką słowiańską krainę.
SAME SUKI tworzą panie:
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl