ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Rok z Hofmanem

Napisany: 2016-10-28

Rok z Hofmanem

W 2017 roku będziemy spotykać się ze spuścizną Wlastimila Hofmana

Wlastimil Hofman, autoportret (domena publiczna)

Rada Miejska w Szklarskiej Porębie uchwaliła, iż 2017 będzie Rokiem Wlastimila Hofmana.
Uchwała została podjęta dla upamiętnienia przypadających w 2017 ważnych rocznic związanych z życiem i twórczością wielkiego malarza i poety Wlastimila Hofmana:

  • 110. rocznicą nominacji na członka Wienner Secession Galerie
  • 75. rocznicą wydania tomiku wierszy Przez cierpienie do wolności
  • 70. rocznicą zamieszkania w Szklarskiej Porębie
  • 25. rocznicą nadania imienia szkole podstawowej nr 5 w Szklarskiej Porębie
  • 10. rocznicą wycieczek szlakiem Wlastimila Hofmana

Wlastimil Hofman urodził się 27 kwietnia 1881 r. w Karlinie, a zmarł 6 marca 1970 r. w Szklarskiej Porębie. Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego i Jana Stanisławskiego, a następnie w École des Beaux-Arts w Paryżu, pod kierunkiem Jean-Leona Gerome'a.
Sławę młodemu Hofmanowi przyniósł obraz Spowiedź wystawiony w 1906 roku w warszawskiej Zachęcie. W 1907 roku Wlastimil Hofman otrzymał nominację na członka Wiedeńskiej Secesji. Po sześcioletnim okresie pracy twórczej w Pradze i Paryżu powrócił do Krakowa, gdzie zbudował dom i pracownię. Twórczość ukierunkował na sztukę rodzimą, w nurcie symbolizmu. W 1942 roku wydał tomik wierszy pt. Przez cierpienie do wolności. Po wojennej tułaczce, w roku 1947 zamieszkał w Szklarskiej Porębie, w domu noszącym dziś nazwę Wlastimilówka.

W. Hofman był kontynuatorem bogatej tradycji kolonii artystycznej kreując przez lata życie kulturalne w Szklarskiej Porębie. Nawiązał serdeczne więzi z mieszkańcami i turystami, pozującymi mu do obrazów. Dla nich malował, z nimi się zżył i przyjaźnił. Oprócz portretów namalował wiele obrazów o tematyce antycznej, baśniowej i religijnej, w tym: cykl 30 obrazów Ojcze nasz, Czterej Ewangeliści, cykl Tajemnice Różańca, tryptyk Adoracja Dzieciątka, Chrystus Eucharystyczny, Św. Jadwiga, Św. Maria Magdalena, Madonna z Dzieciątkiem, obrazy w ołtarzach kościołów pw. Bożego Ciała i pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Szklarskiej Porębie oraz pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sobieszowie.
Szczególne więzi łączyły malarza z zakonnikami Klasztoru Franciszkańskiego kierującymi parafią pw. Bożego Ciała w Szklarskiej Porębie: o. Innocentym Majem i o. Maksymilianem Januszkiewiczem. To dla obu świątyń malarz namalował najwięcej obrazów o tematyce sakralnej.

Przyjaciel artysty, Jan Izydor Sztaudynger określił Hofmana mianem "malarza wewnętrznego blasku".

Wlastimilówka stała się niejako izbą pamięci artysty. W niemal nienaruszonym stanie, przepełnione duchem artysty wnętrze przywołuje rzeczywistość, w które tworzył Hofman. W pracowni mistrza wciąż stoją sztalugi, a na stoliku leżą pędzle i paleta z farbami. Na poczesnym miejscu znajduje się także portret mentora artysty – Jacka Malczewskiego. Zapoczątkowaną przez niego linię symboliczno-alegoryczną w malarstwie kontynuował uczeń-Wlastimil. Od lat pracownia i pokoik gościnny udostępniane są zwiedzającym. Niestety, obiekt ulega zębowi czasu, pilnie wymagając rewitalizacji.

Wlastimilowi Hofmanowi nadany został tytuł Honorowego Obywatela Szklarskiej Poręby, a jego imię nosi jedna z ulic miasta. W. Hofman spoczywa na cmentarzu komunalnym w Szklarskiej Porębie wraz z żoną Adą.
W uznaniu dla bogatej twórczości, artysta był wielokrotnie odznaczany, m.in. Złotym Medalem na Polu Sztuki (1929), Złotym Krzyżem Zasługi (1933), Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski (1937), Orderem Białego Lwa (Czechosłowacja, 1948), Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1961).

Inicjatywa uczczenia największej osobowości w powojennej historii Szklarskiej Poręby spotkała się z wielkim uznaniem i poparciem licznego grona osób i środowisk. Wszak wielu z modeli pozujących do obrazów wciąż żyje pod Szrenicą. Niejedno spośród tych dzieł, szczególnie portrety, znajduje się w zbiorach szklarczan.

Komitet organizacyjny przygotował bogaty program obchodów Roku Hofmanowskiego w Szklarskiej Porębie. W realizację włączyły się m.in.: muzeum karkonoski oddział w szklarskiej porębie, miejski ośrodek kultury, sportu i aktywności lokalnej, miejska biblioteka publiczna, przewodnicy, przyjaciele wlastimilówki, sp nr 5, parafia franciszkańska w szklarskiej porębie, stowarzyszenie NOWY MŁYN, kolonia artystyczna, i in. Do współpracy zaprosiliśmy również Związek Gmin Karkonoskich oraz Kraków, a także inne związane z twórczością Wlastimila Hofmana instytucje. Działania inaugurujące Rok WH odbędą się na początku marca 2017 r.

Feliks Rosik
Sekretarz Miasta Szklarska Poręba
Zastępca Przewodniczącego
Komitetu Organizacyjnego ROKU HOFMANA

Tagi: · Szklarska Poręba · wydarzenia kulturalne

Linki: · Dom Hofmana · szklarskaporeba.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław