Napisany: 2017-06-12
Na dzikim zachodzie historia wciąż żyje
Fundacja DZIKI ZACHÓD zaprasza do Grabiszyc na wyjątkowe Spotkanie z Żywą Historią, 19 czerwca 2017 r., o godz. 16. w holu szkoły podstawowej w Grabiszycach. Dzieci z klas 4, 5 i 6 zaprezentują wyniki swoich historycznych dociekań. Przez kilka ostatnich tygodni uczniowie zgłębiali historię swojej wsi w ramach projektu Grabiszyce: nasza wieś, nasza historia.
Najpierw odkrywali skarby z przeszłości w przestrzeni wsi – odszukiwali ślady dawnego życia w starych budynkach i drogach, poznawali budowę licznych domów przysłupowych. Następnie w ramach warsztatów Żywe Źródła, dzieci przeprowadzały wywiady z najstarszymi mieszkańcami Grabiszyc, poznawały historię ich życia, słuchały opowieści, często dramatycznych, o czasach wojny, przesiedleniach, o pierwszych chwilach osadników na Ziemiach Odzyskanych w przygranicznej wiosce, a także wiele barwnych historii z życia codziennego wsi za czasów PRL. Teraz zadaniem uczniów jest własnymi słowami przekazać je innym – będzie można ich wysłuchać na finałowym spotkaniu w grabiszyckiej szkole w poniedziałek 19 czerwca o godz. 16.
W programie spotkania:
Zebrane przez dzieci wspomnienia najstarszych mieszkańców Grabiszyc zostaną opublikowane w książce, która ukaże się jesienią tego roku.
Projekt Grabiszyce: nasza wieś, nasza historia został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu PATRIOTYZM JUTRA.
Organizatorem jest fundacja DZIKI ZACHÓD wraz z partnerami:
Szkołą Podstawową im. J. Brzechwy w Grabiszycach, Stowarzyszeniem Grabiszyce, przedsiębiorstwem Kruszywa Polskie – Kopalnia Grabiszyce.
Fundacja DZIKI ZACHÓD, powołana do życia w 2016 roku przez grupę przyjaciół z Grabiszyc i Stankowic, za cel stawia sobie wspieranie szeroko pojętego rozwoju regionalnego południowo-zachodnich rubieży Polski, zwłaszcza Pogórza Izerskiego i pogranicza polsko-czesko-niemieckiego. Obecnie podejmuje działania przede wszystkim na rzecz kultury, edukacji, turystyki oraz inicjatyw obywatelskich.
Tagi: · II wojna światowa · Górne Łużyce
Linki: · Historia jutra na Dzikim Zachodzie · www.facebook.com/fundacjadzikizachod
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl