• start » Książnica Izerska » Karkonosze na dawnych rycinach i litografiach
Napisany: 2018-04-29
Każdy zainteresowany przeszłością Zachodniego Śląska, Sudetów i Północnych Czech powinien z tą książką się zapoznać
"Kolebką karkonoskich grafik stało się położone niedaleko Jeleniej Góry miasteczko Kowary. W 1801 r. w Karkonoszach po raz pierwszy pojawił się Friedrich August Tittlel, rytownik wykształcony w Dreźnie przez mistrza Adiana Zingga."*
Krkonoše. Na starých rytinách a litografiích = Karkonosze. Na dawnych rycinach i litografiach = Riesengebirge. Alte stiche und lithografien Petera Bergmanna to smakołyk nie tylko dla kolekcjonerów
Tak się rozpoczęła wielka produkcja obrazków, z których niejeden stał się dziełem sztuki, a inne świadectwem, że panta rhei. Trójęzyczne (czesko-polsko-niemieckie) opracowanie to nie tylko podróż w czasie przez góry i doliny karkonosko-izerskiego pejzażu. Od litografii, przez widokówki i mapy aż po stuletnią fotografię, przemierzamy rozmaite techniki obrazowania, talenty większych i mniejszych postaci sztuki graficznej, kartografów, wydawców oraz fotografów.
Przebogato ilustrowana archiwaliami, opatrzonymi szczegółowym i profesjonalnym komentarzem książka, jest potężnym źródłem wiedzy nie tylko o sztuce obrazowania krajobrazu i przestrzeni, ale przede wszystkim o samym krajobrazie karkonosko-izerskim. Reprodukcje bowiem, przywołane w poczcie kilkuset, ukazują wiele nieistniejących obiektów, zmienione przez wieki zakątki, przeobrażoną ludzką ręką naturę i kulturę. Mapy w obszernym rozdziale dostarczają informacji nie tylko stricte geograficznych, ale też ukazują ewolucję samej kartografii – co było dawniej ważne dla twórców i odbiorców w prezentacji ziemskiej powierzchni.
Z kolekcji widokówek możemy się sporo dowiedzieć nawet o powodziach i innych kataklizmach doświadczających Góry Olbrzymie. Drzewiej, nie dysponując Internetem i serwisami społecznościowymi, mieszkańcy gór za pomocą pocztowego medium, przekazywali sobie wiedzę o stratach.
Opasły, 300-stronicowy album dużego formatu, nie jest wyłącznie zbiorem widokówek prezentujących góry. Wiele uwagi autor poświęca zabytkom, zarówno po śląskiej, jak i czeskiej stronie Karkonoszy. Zasięg terytorialny zresztą także nie ogranicza się wyłącznie do tego pasma, a sięga daleko poza Zachodnie Sudety, aż w Środkowe, pod koniec książki ukazując Książ, Góry Stołowe i nawet Kłodzko.
Pozycja wartościowa nie tylko dla miłośników starych pocztówek, których nie brakuje w naszym regionie. Każdy zainteresowany przeszłością Zachodniego Śląska, Sudetów i Północnych Czech powinien z "Karkonoszami na dawnych rycinach i litografiach" się zapoznać.
Książka dostępna w czytelni regionalnej Książnicy Karkonoskiej
Tagi: · Karkonosze · Jelenia Góra · książka
Linki: · CZYTAM! Bo umiem! ;-) · biblioteka.jelenia-gora.pl
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl