Napisany: 2018-07-11
W co się bawić? W co się bawić? Może w poszukiwanie skarbów?
Takie imponujące wielkością samorodki złota z USA i Brazylii w rzadko występującej formie krystalicznej będzie można zobaczyć tylko w Lubaniu (źródło: org. SFM)
Weekend od 13 do 15 lipca br. w Lubaniu spędzimy z klejnotami, cudami natury i absolutnym brakiem nudy. Sudecki Festiwal Minerałów to doskonałe wyzwanie dla odkrywców i miłośników przygód w każdym wieku. Będzie wielka giełda minerałów i biżuterii, z odkrywaniem i dotykaniem nauki. Mini-kopalnie dla dzieci z prawdziwymi okazami do znalezienia i zabrania ze sobą, wycieczki, pokazy, warsztaty. Łącznie 20 wystaw na światowym poziomie, w tym Gorączka Złota prezentująca kilkukilogramowe samorodki żółtego kruszcu, Latające Klejnoty zestawiające barwy minerałów z barwami egzotycznych owadów oraz przekrój minerałów od Maroka przez Włochy po Ślężę.
"Łączymy odkrywanie skarbów Ziemi i radością z ich piękna doskonale zorganizowaną rozrywką dla rodzin", zapowiada wydarzenie burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński.
Organizatorzy przedstawili szczegółowy plan Sudeckiego Festiwalu Minerałów 2018 w Lubaniu podczas konferencji prasowej. Miejsce jej także nie było przypadkowe: w bazaltowym wyrobisku na Kamiennej Górze. Zaprezentowano jeden z okazów wystawionych podczas festiwalu: złoto rodzime w bardzo rzadko występującej formie krystalicznej o wartości ok. 300 tys. zł. Skarby te przybyły do Lubania z USA i Brazylii, a ich rozmiary plasują okazy w ścisłej światowej czołówce. Zrobiło wrażenie, zrobiło...
Podczas konferencji zaprezentowano tylko próbę tego, co wydarzy się podczas Sudeckiego Festiwalu Minerałów.
"Złoto, które pojawi się podczas festiwalu to sztabki, a także bryły w formie krystalicznej. Ich niebywały kształt oraz uroda naprawdę cieszą oko. Złoto zazwyczaj występuje w formie mikrokrystalicznej, czyli są to niewidoczne gołym okiem wypryski w innych minerałach. Tak jak na przykład w polskich kopalniach miedzi. Złoto widoczne gołym okiem jest niezwykle rzadkie, a jeszcze rzadsze jest złoto w postaci krystalicznej, którego przykłady będzie można zobaczyć w Lubaniu", wyjaśnia Tomasz Praszkier – przedstawiciel Towarzystwa Geologicznego SPIRIFER.
Atrakcje SFM pomyślane są tak, by zaimponować miłośnikom mineralogii, a zarazem zachwycić niewtajemniczonych i porwać ich w wir zabawy odkrywania skarbów. Wiele atrakcji przygotowano dla rodzin z dziećmi: wycieczki, targi, mini-kopalnie, warsztaty i pokazy, geostrefa – targi atrakcji geoturystycznych.
Pierwszy Sudecki Festiwal Minerałów połączony został z lubańskim świętem muzyki LAWA. W parkowym amfiteatrze na Kamiennej Górze nie zabraknie koncertów gwiazd polskiej sceny muzycznej.
"Przez dwa dni, 13 i 14 lipca zapraszamy wszystkich do dobrej zabawy. Rozpoczniemy w piątek od widowiska Powrót Liczyrzepy w Kociołku na Kamiennej Górze. Finał wieczoru na scenie uświetni Patrycja Markowska wraz z zespołem", zaprasza Bartosz Kuświk, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu. "Tegoroczna LAWA obfitować będzie w różne gatunki muzyczne. O godz. 18 zapraszamy naszych milusińskich na specjalny spektakl Mundial w Owocowe i program przygotowany przez Centrum Uśmiechu. Następnie przeniesiemy się w lata 60. XX w., bowiem wystąpi zespół Big Bit. Usłyszymy hity zespołu The Beatles", obiecuje Bartosz Kuświk.
Tego dnia na scenie w amfiteatrze wystąpi również zespół Cocktail Boys, bawiący publiczność rytmami disco polo, a gwiazdą wieczoru tegorocznej LAWY będzie zespół ENEJ.
Atrakcje całodniowe od 13 do 15 lipca
Wycieczka geologiczna śladami lubańskich wulkanów (start spod Wieży Brackiej): 12 lipca (czwartek) w godz. 12-1330, 13-15 lipca (piątek, sobota, niedziela) w godz. 11-1230.
Wycieczka historyczna szlakiem historii Lubania (start spod Wieży Brackiej), udział płatny 5 zł za osobę: 12 lipca (czwartek) w godz. 15-1630, 13-15 lipca (piątek, sobota, niedziela) w godz. 1130-13, 15-1630.
Ponadto: targ rękodzieła i produktów regionalnych, jarmark różnorodności i staroci.
12 lipca (czwartek)
DZIEŃ KOLEKCJONERSKI, wystawy (11-18), wycieczki wg planu
13 lipca (piątek)
LAWA 2018 (amfiteatr na kamiennej górze)
14 lipca (sobota)
LAWA 2018 (amfiteatr na kamiennej górze)
15 lipca (niedziela)
Organizatorzy zastrzegają możliwość zmiany programu.
Tagi: · Lubań · poszukiwacze skarbów · Walończycy
Linki: · Walończycy - poszukiwacze skarbów Gór Izerskich · Legenda o Skarbczyku w Wieczornym Zamku · Kopalnia kwarcu STANISŁAW · www.festiwalmineralow.pl
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl