Napisany: 2019-04-25
Nietuzinkowy, Niepokorny, Nieoczywisty
Na styku Górnych Łużyc i Czech szesnastą okazję do wzruszenia, zamyślenia i dyskusji o środkowoeuropejskim kinie stworzy Nyski Festiwal Filmowy NEISSE-NYSA-NISA.
Tegoroczna edycja potrwa sześć dni: od 7 do 12 maja. Na program wydarzenia składa się ponad 100 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych. Będą prezentowane w sekcjach konkursowych i pozakonkursowych. Projekcjom towarzyszyć będą koncerty, spotkania autorskie, wystawy itp. w dwudziestu punktach dorzecza Nysy. Na polskich Górnych Łużycach – w kinie PozaNova i w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura w Koźlicach, a także w Zielonych Wiosłach w Sieniawce.
WĘGRY 2018 ZA KULISAMI DEMOKRACJI Esztera Hajdú - absurdalnie panoptikum lokalnej walki propagandowej (źródło: materiały promocyjne festiwalu)
Od szesnastu lat nadnyski festiwal pokazuje dorobek głównie młodych twórców filmowych. Dominujące w programie młode kino nie oznacza, że w nie znajdziemy w nim filmów znanych i doświadczonych reżyserów. Podział obrazów na kilka kategorii pozwoli ułożyć sobie indywidualny plan projekcji, dopasowany do zainteresowań i oczekiwań. Nyski Festiwal Filmowy nie unika aktualnych tematów politycznych, chętnie sięga po filmy traktujące o życiu społecznym i zachodzących w nim zmianach, pokazuje jednostki i grupy, dotyka historii. I tak na przykład, rok 2019 jest ważnym w Europie rokiem wyborczym. Przypomina o tym festiwalowa sekcja pozakonkursowa Fokus: Homo politicus. Publiczność znajdzie w niej wiele filmów bazujących na historycznych i politycznych postaciach oraz wydarzeniach opowiadających o przemianach minionego trzydziestolecia w Europie Środkowej i Wschodniej. W tym cyklu pokazany zostanie m.in. francuski dokument Obywatele K. Eyala Sivana. Traktuje o Polsce z okresu, gdy dwie najbardziej eksponowane funkcje w państwie: prezydenta i premiera, pełnili bracia Jarosław i Lech Kaczyńscy.
Wymykający się kategoryzacji film SYMFONIA FABRYKI URSUS Jaśminy Wójcik to nie tylko podróż sentymentalna do wielkiej fabryki… (źródło: materiały promocyjne festiwalu)
Polskiemu widzowi warto też polecić kategorię Polski Blues. Zaprezentowane w nim będą m.in. obrazy fabularne: Kler Wojciecha Smarzowskiego, Jak pies z kotem Janusza Kondratiuka, 7 uczuć Marka Koterskiego; świetne dokumenty: Dobra zmiana Konrada Szołajskiego, Symfonia Fabryki Ursus Jaśminy Wójcik oraz Daniel Anastazji Dąbrowskiej. Całości dopełnią formy krótkometrażowe: Rodzina Patrycji Widłak, Gość Sebastiana Webera i Trzy dni w Berlinie Kamila Bembnisty.
Polskich wątków nie zabraknie też w kategoriach konkursowych, gdzie o nagrody powalczą m.in. Fuga Agnieszki Smoczyńskiej, Wilkołak Adriana Panka, Córka trenera Łukasza Grzegorka, Urosłam kiedy spałaś Marcina Sutera.
WILKOŁAK Adriana Panka, szeroko komentowany w Polsce, będzie rywalizował o nagrodę dla filmu fabularnego (źródło: materiały promocyjne festiwalu)
Nyski Festiwal Filmowy to nie tylko filmy, ale również rozmaite wydarzenia towarzyszące. Już pierwszego wieczoru, 7 maja, podczas ceremonii otwarcia w teatrze im. Gerharta Hauptmanna w Żytawie, wystąpi czesko-niemiecki kwartet UMFYR. Kilka dni później, 10 maja, w żytawskim kino-klubo-teatrze Schauburg polski zespół CZERWIE zagra na żywo do filmu Nosferatu. W pobliskiej do Żytawy Sieniawce, w stanicy kajakowej Zielone Wiosła, zagrają koncert dwa polskie zespoły punkowe: CASTET i AFRONT, zaś w Großhennersdorf tego samego wieczoru wystąpi Sarah Olivier z Francji. To oczywiście nie wszystko – po więcej sięgnijcie do programu.
NEISSE-NYSA-NISA to jednak przede wszystkim festiwal z konkursem. Przyznane nagrody w poszczególnych kategoriach trafią do rąk twórców 11 maja w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu. Statuetki Nyskich Ryb powędrują do twórców nagrodzonych za najlepszy film: fabularny, dokumentalny i krótkometrażowy, najlepszą rolę aktorską, scenografię i po raz pierwszy – za najlepszy scenariusz. Swoje nagrody odbiorą także laureat nagrody specjalnej Saksońskiego Związku Filmowego i zdobywcy nagród publiczności dla długiego i krótkiego metrażu. Łączna pula nagród tegorocznej edycji to aż 19 tysięcy €, z czego 10 tysięcy przypadnie zdobywcy nagrody głównej: Filmowej Nagrody Trzech Krajów, fundowanej przez Saksońskie Ministerstwo Kultury i Sztuki. Po 3 tys. € wypłacą zaś Miasta Zittau i Görlitz tytułem nagród za najlepszy dokument i scenografię. A kolejne 3 tysiące ufundował hejtman Kraju Libereckiego. Otrzyma ją zdobywca nowej Nyskiej Ryby za najlepszy scenariusz.
Laureatem Nagrody Honorowej 16. Nyskiego Festiwalu Filmowego jest polski aktor Jan Nowicki. Z dorobku ponad dwustu ról filmowych Nowickiego wybrano obrazy Sanatorium pod klepsydrą Wojciech Hasa, Ich liebe dich – April! April! (1988) Iris Gusner oraz 11 minut Jerzego Skolimowskiego. Pokazane zostaną w sekcji Retrospektywa, a sam laureat pojawi się osobiście na pokazie Sanatorium... w kinie PozaNova 10 maja. Następnego dnia, podczas uroczystości zakończenia festiwalu w Miejskim Domu Kultury osobiście odbierze nagrodę za całokształt swojej pracy artystycznej.
Zaciekawieni? Sprawdźcie szczegółowy program, ceny biletów i inne ważne informacje na stronie: www.neissefilmfestival.de (dostępna także po polsku). Bieżące doniesienia śledźcie na FB.com/neissefilmfestival .
Tagi: · Zgorzelec · konkurs · Górne Łużyce
· www.neissefilmfestival.de · FB.com/neissefilmfestival · mdk.zgorzelec.eu
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl