Napisany: 2020-08-27
Festiwal filmów dokumentalnych jakich nie zobaczycie w telewizorze
Jeleniogórska odsłona XVII festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity w kinie LOT od 11 do 13 września, w programie zawiera sześć pozycji. Wybrane filmy z tegorocznej edycji festiwalu dotyczą m. in. nowych technologii, polityki, społeczeństwa oraz o najwybitniejszych światowych artystach.
Millennium Docs Against Gravity jest największym w Polsce festiwalem filmów dokumentalnych. Od początku stawia na kino dokumentalne najwyższej próby wraz z pogłębioną dyskusją na temat współczesnego świata.
Chyba nie warto przepuścić taką okazję?
By nie było co do tego wątpliwości, warto zerknąć na program.
11 września, godz. 1715
Czechy, Polska, Słowacja, 2020, 95 min., reżyseria: Vít Klusák, Filip Remunda
Czeska ekipa dokumentalna wyrusza w pielgrzymkę przez Polskę, aby okiem kamery zbadać konkretne sytuacje związane z polską religijnością. Jak skończy się spotkanie z egzorcystą czy z oddanymi słuchaczami Radia Maryja? Czy Czesi zrozumieją polską religijność, a Polacy zaakceptują czeski ateizm?
11 września, godz. 1930
Polska, Niemcy, Szwajcaria, 2020, 90 min., reżyseria: Eliza Kubarska
We wschodnim Nepalu znajduje się jedna z ostatnich świętych gór Szerpów, Kumbhakarna. Tymczasem w zachodnim świecie znana jest jako „Jannu” i słynie z niezdobytej wschodniej ściany, jednego z najtrudniejszych wyzwań we współczesnym alpinizmie. Bohaterami filmu jest rodzina Szerpów, utrzymujących się jako tragarze wysokościowi na himalajskich wyprawach. Pewnego dnia Nada — ojciec rodziny — dostaje propozycję pracy jako tragarz w wyprawie na świętą Kumbhakarnę, której uczestnikami są: Polak Marcin Tomaszewski oraz Rosjanie Dmitri Gołowczenko i Sergiej Nilow. Jeśli się zgodzi, będzie to oznaczało narażenie się na gniew bogów.
12 września, godz. 1715
Francja, 2019, 104 min., reżyseria: Yann Arthus-Bertrand, Anastasia Mikova
Co to znaczy być kobietą? 2000 kobiet z 50 różnych krajów świata dzieli się przed kamerą swoimi historiami i opowiada o własnych doświadczeniach: od tych najbardziej intymnych aż po kulturowe. Dotykają przy tym szerokiej gamy problemów: seksualności, macierzyństwa, przemocy domowej, gwałtu, wolności, niezależności finansowej, wizerunku ciała i starości.
12 września, godz. 1930
Norwegia, Dania / 2019, 99 min., reżyseria: Tonje Hessen Schei
Sztuczna inteligencja to najpotężniejsza technologia naszych czasów, która może okazać się pomocna w rozwiązaniu najbardziej palących problemów i wyzwań ludzkości, ale też przyczynić się do jej upadku. Film podąża za pionierami w dziedzinie sztucznej inteligencji, pracującymi nad jej coraz bardziej wyrafinowaną formą.
13 września, godz. 1715
Polska, 2019, 72 min., reżyseria: Małgorzata Goliszewska, Kasia Mateja
„Ta cząstka życia należy do mnie!” stwierdza Jola — ekscentryczna, kochająca kolorowe stroje kobieta tuż przed siedemdziesiątką. Po pięćdziesięciu latach zdobywa się na ważny krok — ucieka z Włoch, od małżeńskiego koszmaru, do swojego rodzinnego Szczecina. Pewnej nocy na parkiecie w Cafe Uśmiech poznaje Wojtka — starszego od siebie mężczyznę, który zakochuje się w niej bez pamięci. Jola się waha i nie wie, co robić. Zmierzyć się z trudnym rozwodem i wyjść na nowo za mąż? A może po prostu żyć chwilą i nie wracać do przeszłości? Czy odważy się żyć swoim życiem?
13 września, godz. 1930
USA, 2019, 103 min., reżyseria: Tara Wood
Quentin Tarantino to jeden z najbardziej znanych, kontrowersyjnych i wpływowych reżyserów. Jest marką samą w sobie, a każdy jego film budzi zainteresowanie krytyków i widzów. O kulisach jego twórczości opowiadają współpracujący z nim od lat producenci, a także aktorzy. Dzięki temu powstał wnikliwy portret ikony filmowej naszych czasów.
Bilety
Nie ma możliwości rezerwacji, biletów, on-line. On-line można zakupić jedynie bilety na poszczególne seanse w cenie 14 zł. Nie ma możliwości zwrotu zakupionych biletów.
Tagi: · Jelenia Góra
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl