• start » Książnica Izerska » Pogranicze w ogniu
Napisany: 2021-01-11
Husyci, raubritterzy i rozbójnicy na łużycko-śląskich traktach
Bitwa husytów z krzyżowcami pod Chrastavą w roku 1428 r. - Eberhard Windeck: Das Buch von Kaiser, ok. 1440 . (źródło Wikimedia)
Najstarszy zabytek na południowym krańcu Górnych Łużyc, niemal u stóp zachodniego krańca Gór Izerskich — zamek Ronow, 622 lat temu padł pod siłą zbrojnego zajazdu Związku Sześciu Miast. Organizacja handlowej proweniencji, rosnąca przez wieki w moc, de facto dzierżyła republiką kupiecką w samym sercu Europy. Dopiero w ostatnich kilkunastu latach odkrywamy i doceniamy fenomen swoistego samorządu górnołużyckiego oraz ustrój polityczno-gospodarczy Górnych Łużyc na przełomie Średniowiecza i nowożytności.
Nie tym razem jednak będziemy o mówić Związku Sześciu Miast, ani nawet o fatalnym skutku jaki miało starcie zaciężnych wojsk z gniazdem Ronowców nad Nysą. Dzisiejszym pretekstem do czytania jest wielka fala buntu religijno-ludowego. Husyci, miano swe zawdzięczający Janowi Husowi — czeskiemu duchownemu rektorowi Uniwersytetu Praskiego, którego zdradzieckie pozbawienie żywota, a wcześniej wzniecony przezeń żar reform w łonie Kościoła, popchnął Dobrych Czechów do wojaczki na trzy dziesięciolecia. Palili, grabili, rżnęli i gwałcili sąsiedni Śląsk, Łużyce Dolne i Górne, Miśnię, a nawet Pomorze, Austrię i Bawarię.
Jakiś oddziałek pobożnych, lecz krwawych (co jedno z drugim często szło w parze) braciszków od Kielicha, w 1433 r. zawitał do Ronowa i kilkukrotnie napadł na kupieckie karawany. Stąd, i z wcześniejszych oskarżeń — pretekstu do zburzenia zamku zimą 1398-9 — wzięła się czarna legenda Ronowa jako gniazda rycerzy-rabusiów. Słynnych raubritterów, których w istocie na Łużycach i Śląsku pod koniec Średniowiecza nie brakowało.
O tych jakże plastycznych, acz nie zawsze romantycznych, rzezimieszkach, Bożych Bojownikach i innych niegrzecznych, lecz barwnych postaciach, poczytacie w kilku publikacjach jakie poniżej proponujemy na mroźne, styczniowe wieczory.
Historia Śląska T. 1 cz. 2, praca zbiorowa, Wrocław: Zakład narodowy im. Ossolińskich, 1961
dostępne w czytelni regionalnej Książnicy Karkonoskiej
Narrenturm, Boży Bojownicy, Lux Torpeda, Andrzej Sapkowski, różni wydawcy
dostępne wypożyczalni głównej oraz wypożyczalni książki mówionej (audiobooków) oraz filiach Książnicy Karkonoskiej
Fokt, Bena, Tekiela, Koreś: Vademecum historii Górnych Łużyc, Krzysztof Fokt, Waldemar Bena, Daniel Koreś i Łukasz Tekiela, Lubań: Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego Pogranicze, 2010
dostępna w czytelni regionalnej Książnicy Karkonoskiej
Wojny husyckie, Piotr Marczak, Warszawa: Agencja Wydawnicza Ergos, 2004
dostępna w czytelni Książnicy Karkonoskiej
Primke, M. Szczerepa, W. Szczerepa: Wojny husyckie na Śląsku, Łużycach i Pomorzu. Wyprawy, bitwy, postacie
Wojny husyckie na Śląsku, Łużycach i Pomorzu. Wyprawy, bitwy, postacie, Robert Primke, Maciej Szczerepa, Wojciech Szczerepa, Kraków: Technol, 2007
dostępna w czytelni regionalnej Książnicy Karkonoskiej
Rycerze-rabusie ze Śląska i Łużyc, Robert Primke, Maciej Szczerepa, Kraków: Technol, 2006
dostępna w wypożyczalni regionalnej Książnicy Karkonoskiej oraz w wypożyczalni filii nr 4 Książnicy Karkonoskiej
Husyci na Ziemi Lwóweckiej, Wojciech Szczerepa, Maciej Szczerepa, „Karkonosze” 2004, nr 3, s. 24-26
dostępne w Jeleniogórskiej Bibliotece Cyfrowej
Raubritterzy z Łużyc, Robert Primke, Maciej Szczerepa, „Sudety” 2006, nr 6, s. 10
Wyprawa husytów na Górne Łużyce i Śląsk — Anno Domini 1427, Robert Primke, Maciej Szczerepa, „Gazeta Rycerska” 2007, nr 3, s. 6-9
Tagi: · Górne Łużyce · zamek
Linki: · Ronow - sześćsetletnie ruiny · Trzciniec w opałach! · biblioteka.jelenia-gora.pl · jbc.jelenia-gora.pl
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl