Napisany: 2021-03-06
Filip Springer • Beata Kłossowska-Tyszka • Michał Suchora • Elżbieta Lech-Gotthardt • Hanna Schudy w debacie o upadłym górnołużyckim kurorcie
Nową Rudę, Sokołowsko i Miedziankę łączy to, że zaistniały na mapie mentalnej Polski, jako miejsca atrakcyjne i festiwalowe, gdzie literatura lub sztuka prezentują się w atrakcyjnym krajobrazie. Wcześniej jednak, także ze względu na szeroko rozumianą eksploatację, były miejscami zapomnianymi, zanieczyszczonymi, a nawet zrujnowanymi.
Takim właśnie miejscem, zdegradowanym i na skraju likwidacji, jest Opolno koło Bogatyni. Stary, dawniej sudecki kurort był przez lata zaniedbywany, a od kilku lat jest likwidowany przez kopalnię odkrywkową węgla brunatnego. W przyszłości mają zostać wyburzone kolejne zabytkowe obiekty. Przed okolicą Bogatyni stoi wyzwanie — jaki kurs na przyszłość zostanie obrany? Czy będzie to dalszy monopol zatrudnienia w sektorze węglowym? A może dojdzie do transformacji, w której zostanie uwzględniony także potencjał kulturowo-zabytkowy?
Tego roku w Opolnie wrocławskie Akademia Sztuk Pięknych oraz Muzeum Współczesne zorganizują cykl rezydencji artystycznych z okazji 50-lecia pierwszego w Polsce pleneru łączącego sztukę współczesną i ochronę środowiska.
Czy Opolno uda się uratować i przywrócić mu choć namiastkę dawnej świetności? Czy kultura, sztuka i włączanie społeczności lokalnej może się także tutaj okazać narzędziem do budowania popularności i atrakcji turystycznej? Czy istnieje jakiś przepis na sukces, który można replikować?
O przepisach na sukces miejscowości festiwalowych oraz o przyszłości Opolna będzą rozmawiać: Beata Kłossowska-Tyszka z festiwalu Góry Literatury w Nowej Rudzie, Michał Suchora z Sokołowska, Filip Springer twórca festiwalu Miedzianka Fest oraz z Elżbieta Lech-Gotthardt ze stowarzyszenia DOM KOŁODZIEJA, która od lat dba o zabytki Górnych Łużyc. W 2011 r. została uhonorowana Europejską Nagrodą Obywatelską za ratowanie domów przysłupowych, w przyszłości chce stworzyć w Opolnie ośrodek rezydencyjny.
Moderatorką będzie Hanna Schudy z EKO-UNII.
Jak wziąć udział?
Na debatę należy się zarejestrować.
Udział jest bezpłatny. Wystarczy podaj imię, nazwisko oraz adres e-mail. Na podany adres e-mail zostaną przesłane link i hasło do debaty.
Organizatorzy:
• Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
• Greenpeace Polska
Patroni medialni:
• Góry Izerskie
• BWA Sokołowsko
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl