• start » Książnica Izerska » ETNOlog z krainy wulkanów
Napisany: 2021-05-11
Mija 126 lat od narodzin zafascynowanego magią profesora od czarownic
Will-Erich Peuckert urodził się 11 maja 1895 roku w Töppendorf (dziś Garnczary, część wsi Olszanica pod Złotoryją). Niemiecki naukowiec folklorysta, pisarz i etnolog. Badacz śląskich podań i baśni.
Zraniony podczas I wojny światowej przybył na leczenie do Bad Flinsberg (dziś Świeradowa), której to miejscowości administracyjnie podlegała kolonia Gross-Iser — dziś Izera, znana ze schroniska turystycznego „Chatka Górzystów”, położna na malowniczej Izerskiej Łące w środku śląskiej części Gór Izerskich). Tamże, w latach 1916-22 pracował jako nauczyciel. Interesował się lokalnym folklorem, baśniami, magią, mistycyzmem, astrologią, alchemią, wiedzą tajemną, laborantami i podaniami o dawnych poszukiwaczach skarbów. Przyjaźnił się z braćmi Carlem i Gerhartem Hauptmannami.
Jak pisze dr P. Wiater przybliżając sylwetkę Peuckerta, już po opuszczeniu górskiej osady w latach 1929-32 był docentem-wykładowcą na Wyższej Szkole Pedagogicznej we Breslau (dziś Wrocław). Uroczyście habilitowany na tamtejszym uniwersytecie, został w 1932 r. jednym z najmłodszych profesorów. Uznawany podówczas za jednego z najwybitniejszych badaczy europejskich tradycji ludoznawczych, a szczególnie podań i baśni. [Wiater, Zafascynowany magią]. Zmarł 25 października 1969 roku w Langen koło Offenbach. Pozostawił po sobie niezwykły dorobek i legendę, która do dziś rozpala wyobraźnię ludzi zafascynowanych jego osobowością.
Jego spuścizna to wiele publikacji naukowych i popularnonaukowych, dziś niestety zapomnianych, czasem wzbudzających kontrowersje wynikające, jak się zdaje, z niezrozumienia przesłania. Niestety dostępnych wyłącznie dla posługujących się językiem niemieckim, bowiem w polszczyźnie nie doczekały się solidnego przekładu. Choć starania trwają, więc może wnet będziemy mogli donieść o takim fakcie w PREtekstach. Kilka pozycji autorstwa Willa-Ericha Peuckerta dziś polecamy uwadze, w 126 rocznicę urodzin badacza.
Die Sagen vom Berggeist Rübezahl / Will-Erich Peuckert, Jena, 1929 (źródło: http://jbc.jelenia-gora.pl/publication/31908)
Die Sagen vom Berggeist Rübezahl, Jena: Diederichs, 1929
dostępna w Jeleniogórskiej Bibliotece cyfrowej; dostęp ograniczony
Schlesiens deutsche Märchen. [1. Teil], Breslau: Ostdeutsche Verlagsanstalt, 1932
dostępna na miejscu w Czytelni Regionalnej Książnicy Karkonoskiej
Schlesiens deutsche Märchen. [2. Teil], Breslau: Ostdeutsche Verlagsanstalt, 1932
dostępna na miejscu w Czytelni Regionalnej Książnicy Karkonoskiej
Deutscher Volksglaube des Spätmittelalters, Stuttgart: W. Spemann, cop. 1942
dostępna na miejscu w Czytelni Regionalnej Książnicy Karkonoskiej
Blisko 30 jego tekstów znajdziemy w czasopiśmie Wanderer im Riesengebirge.
Das alte Schloss / Will-Erich Peuckert, w: Der Wanderer im Riesengebirge 1923, nr 7, s. 54-55 (źródło: http://jbc.jelenia-gora.pl/publication/38685)
Iserlandschaft / Will-Erich Peuckert, w: Der Wanderer im Riesengebirge 1926, nr 8, s. 132-134 (źródło: http://jbc.jelenia-gora.pl/publication/723)
Der Flins / Will-Erich Peuckert, w: Der Wanderer im Riesengebirge 1927, nr 10, s. 141-142 (źródło: http://jbc.jelenia-gora.pl/publication/39928)
Tagi: · Jelenia Góra · legendy
Linki: · Zafascynowany magią · Piosenka o Groß-Iser · Śladami profesora · jbc.jelenia-gora.pl · biblioteka.jelenia-gora.pl
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl