Napisany: 2021-09-21
KWARTET NA KONIEC CZASU zagra belgijski kwintet
Belgijski zespół zagra w Stalagu VIIIA KWARTET NA KONIEC CZASU Oliviera Messiaena 24 września 2021 r. (źródło: MMM)
W podzgorzeleckim Europejskim Centrum PAMIĘĆ, EDUKACJA, KULTURA Kwartet na koniec czasu Oliviera Messiaena zabrzmi podczas piątkowego koncertu 24 września o godz. 17, w wykonaniu belgijskiego zespołu muzyki kameralnej Het Collectief.
W świecie muzyki Olivier Messiaen jest uważany za outsidera przez swój barwny i rozpoznawalny harmoniczny styl. Przede wszystkim jednak ze względu na bardzo szczególny sposób, w jaki traktował pojęcie czasu. Swoją muzyczną wizję, utwór Kwartet na koniec czasu (fr. Quatuor pour la fin du temps) skomponował, a zarazem po raz pierwszy wykonał, w trakcie niewoli w obozie jenieckim Stalag VIIIA. Właśnie na przedmieściach ówczesnego Görlitz, a dzisiejszego Zgorzelca.
Pod wpływem trudnej sytuacji i przerażających warunków w obozie, jako źródło inspiracji wybrał biblijną Apokalipsę. Kompozytor zbudował dźwiękowy świat, w którym imponujący archaniołowie, przyozdobieni kolorowymi tęczami, ogłaszają koniec świata, na przemian z hymnami uwielbienia na cześć Chrystusa. Mistyczną, szczególną rolę przypisał ptakom. Messiaen był znakomitym ornitologiem — uważał ptaki za posłańców Boga i często pozwalał, by ich pieśń odgrywała kluczową rolę w jego kompozycjach.
Geneza utworu sprawiła, że dzieło Oliviera Messiaena szybko podbiło serca melomanów po wojnie. Również dla zespołu Het Collectief interpretacja Kwartetu... to znaczne przeżycie. Nieustająco są porywani uniwersalnym, mistycznym przesłaniem niesionym przez dzieło.
Zespół muzyki kameralnej Het Collectief powstał w 1998 roku w Brukseli. Grupa, w skład której od początku wchodzi doskonale zgrana piątka wybitnych muzyków, stworzyła intrygujące brzmienie dzięki niespotykanemu dotąd połączeniu instrumentów smyczkowych, dętych i fortepianu.
W swoim repertuarze powracają do II Szkoły Wiedeńskiej, czyli do korzeni modernizmu. Bazując na tych solidnych fundamentach, zespół zgłębia kluczowy repertuar dwudziestowieczny, w tym najnowsze trendy eksperymentalne. Grupa zyskuje uznanie również dzięki śmiałemu przenikaniu się kompozycji współczesnych i tradycyjnych oraz dzięki adaptacjom muzyki dawnej.
Quatuor pour la fin du temps to utwór absolutnie kluczowy w repertuarze zespołu. W styczniu 2022 Het Collectief nagra ten utwór po raz drugi, po pierwszym nagraniu CD w 2008 roku.
Het Collectief tworzą:
• Thomas Dieltjens, fortepian
• Wibert Aerts, skrzypce
• Martijn Vink, wiolonczela
• Julien Hervé, klarnet
• Toon Fret, flet
Koncert odbędzie się w ramach konferencji pn. Europejskie narracje II wojny światowej — obozy jenieckie jako miejsca pamięci w świetle dzisiejszych kontrowersji interpretacyjnych II wojny światowej, organizowanej przez fundację PAMIĘĆ, EDUKACJA, KULTURA.
Wstęp na koncert jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagana jest wcześniejsza rezerwacja poprzez e-pocztę: warsaw@diplobel.fed.be .
Koncert zorganizowany jest przez Ambasadę Królestwa Belgii w Polsce, przy wsparciu belgijskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Współorganizatorami wydarzenia jest fundacja PAMIĘĆ, EDUKACJA, KULTURA oraz stowarzyszenie MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN.
Tagi: · koncert · Zgorzelec · obozy jenieckie
Linki: · Muzyczny początek roku · www.meetingpoint-music-messiaen.net
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl