Napisany: 2022-02-21
Pierwszy pełnometrażowy dokument o Górach Izerskich
Mało które pasmo górskie w Czechach działalność człowieka zmieniła tak, jak Góry Izerskie. Są niemym świadkiem tego, jaka jest cena ludzkiego postępu zderzonego z naturą. Chociaż dziś należą do często wybieranych celów turystycznych, skrywają wiele tajemnic, za którymi podążali filmowcy. Kręcili najnowocześniejszymi technikami po czeskiej i polskiej stronie gór.
Pełnometrażowy dokument Jizerské hory jest drugim filmowym dziełem Viktora Kuny. W ten sposób nawiązał do swego nagradzanego dzieła o Karkonoszach z roku 2018, które wielokrotnie emitowała Czeska Telewizja, a jego niemiecka wersja obiegła kina w Niemczech. Film o Górach Izerskich Kuna rozpoczął od napisania scenariusza, a zakończył realizacją całego filmu.
"Człowiek Góry Izerskie zawsze krzywdził, więcej brał, niż dawał. Ten film miał być małą spłatą tego długu", streszcza swą motywację autor.
Film opowiada historię Gór Izerskich od ich powstania aż po naszą współczesność. Aby nie zabrakło niczego ważnego, Kuna konsultował się z kilkunastoma specjalistami z różnych dziedzin: przyrodnikami, historykami, muzealnikami i innymi. Niektórzy występują w filmie i opowiadają historie, które są dla poznania krainy rzeki Izery kluczowe.
Powstał unikatowy i wizualnie ujmujący reportaż, nie tylko o przeszłości i teraźniejszości Gór Izerskich, ale i o ludziach, którzy tutaj pozostawili ślady, często większe niż mogliby sobie sami wyobrazić. Nowy dokument Viktora Kuny jest nie tylko ciekawą narracją, ale i memento.
"Największe wyzwanie? Wstać rano o piątej i wyjść w ośmiokilometrową wędrówkę na Pytlácké kameny, a potem kręcić albo czekać na jakieś zwierzątko... Na szczęście góry są piękne nawet kiedy jest pochmurno, a filmowi dodaje to tylko kontrastu" wyznaje Viktor Kuna. Ostatecznie wyzwania dla Kuny były potrójne: reżyserskie, operatorskie i montażowe.
"W trakcie prac przygotowawczych spotkałem się z René Bělohradským, dozgonnym miłośnikiem Gór Izerskich i fotografem", wspomina początki pracy twórca filmu. "Ten udzielił wiele cennych rad, a potem złapał za kamerę. Izerskie zna od dzieciństwa doskonale i był wartościowym, chociaż bardzo surowym konsultantem", dodaje Kuna.
"Kręcenie zajęło trzy lata, wspólnie zaczęliśmy mapować ożywioną i nieożywioną przyrodę, znane miejsca i te, do których nie prowadzą żadne ścieżki. Udało się kręcić nawet pod ziemią", uzupełnia René Bělohradský.
Dokument jest unikatowy jeszcze z jednego względu — w filmie zabrzmią skrzypcowe nagrania Viktora Kuny, który do roku 2002 zagrał 1000 solowych koncertów.
Kadr z filmu - izerskie osady, górskie kolonie, przysiółki i wioski, to nie tylko malownicze osiedla ludzkie, lecz nieprzebrane źródło inspiracji
Viktor Kuna
Z Martinem Králem w 2018 nakręcili 90-minutowy film dokumentalny pt. Krkonoše, który wyczerpująco opowiada o najpiękniejszych miejscach tego pasma górskiego, jego geologicznym i geomorfologicznym rodowodzie, o florze, faunie, historii oraz działalności człowieka w Karkonoszach. Film wielokrotnie emitowała Czeska Telewizja; został nagrodzony na festiwalach RAJBAS i BEST FILMS 2018 w praskiej Lucernie, zaś podczas festiwalu TOUR FILM 2018 KARLOVY VARY był nominowany do nagrody. W roku 2019 trafił do kin niemieckich.
W latach 2008-12 Viktor Kuna uczestniczył w wielu wyprawach wysokogórskich w Pamir, Kaukaz, indyjskie Himalaje. Pływał także morskim kajakiem po Adriatyku oraz u wybrzeży Szwecji. Z tych wypraw przywiózł wiele krótkich filmów, np. o wyprawie kajakowej wokół Wysp Liparskich z alpinistą Radkiem Jarošem, albo o życiu w buddyjskich klasztorach w Indiach.
Studiował muzykę w Moskwie, Wiedniu i Chicago. Do roku 2002 zagrał ok. 1500 solowych koncertów skrzypcowych w Europie, Azji i Ameryce Płn. Występował jako solista z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi. W ramach tournée po USA w 2000 r. wykładał na kilku uniwersytetach na Florydzie, w Chicago, Nowym Jorku, w Alabamie i Illinois.
Nagrał siedem albumów, występował w cyklu Czeskiej Filharmonii, FOK, na Praskiej Wiośnie. Był gościem europejskich festiwalów w Salzburgu, Helsinkach, Tallinie, Würzburgu, Waszyngtonie, Brukseli i innych miastach. Założył i kierował festiwalami muzycznymi we Wiedniu, Linzu, Ahrensburgu i Bückeburgu.
W 2002 r. doznał urazu rdzenia kręgowego. Skutkiem były wielkie zmiany w jego życiu. Podjął naukę w Akademii Dyplomatycznej, a potem pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rep. Czeskiej. Później także zarządzał projektami międzynarodowymi. W 2009 założył Festiwal Górski Oddech Gór. Regularnie podróżuje.
René Bělohradský
Jest synem Gór Izerskich, po których się włóczył od dzieciństwa jako skaut, tramp, wspinacz i fotograf. Fotografie publikuje w czasopismach, a o Górach Izerskich wygłasza wykłady. Dlatego wymiana aparatu fotograficznego na profesjonalną kamerę i wykorzystanie wieloletniego doświadczenia z Gór Izerskich było tylko naturalną konsekwencją. Podobnie jak nocne pobudki by przed świtem wyczekiwać na wierzchołku góry wschodu słońca albo toków cietrzewia.
Studiował na wydziale pedagogicznym i uczy języka angielskiego oraz turystyki w szkole średniej. Od roku 1995 działa jako przewodnik turystyczny, przede wszystkim w Północnych Czechach.
Jako że Bělohradský jest wybitnym znawcą Gór Izerskich, który się poświęca badaniom w obszarze lokalnej historii i jest współautorem książek o tej tematyce (np. o zagrodzie Clam-Gallasów), stał się doskonałym konsultantem Viktora Kuny przy realizacji filmu i zarazem doskonałym kompanem wycieczek po górach.
Dr Petr Nový, główny kurator Muzeum Szkła i Biżuterii w Jabloncu nad Nysą i redaktor naczelny czasopisma Sklář a keramik (pol. Szklarz i ceramik). Zajmuje się historią i teraźniejszością szkła i biżuterii. Jest autorem szeregu książek, katalogów wystawienniczych oraz dziesiątek tekstów publikowanych w Rep. Czeskiej i za granicą.
Mgr Šárka Mazánková, botaniczka, dendrolożka. Od 1996 zajmuje się zawodowo ochroną przyrody — ostatnich 15 lat w Agencji Ochrony Przyrody i Krajobrazu R. Cz. w Libercu. Zajmuje się ochroną izerskich torfowisk, pomnikowych drzew i badaniami botanicznymi. Publikuje artykuły i wygłasza wykłady popularnonaukowe.
Dr Zdeněk Špíšek, przyrodnik, botanik, zgłębia geomorfologię, wegetację alpejską, zajmuje się ekspansją jarzębu domowego i wysadzaniem drzew owocowych. Z kolegą odkrył dwa nowe gatunki na wyspie Borneo. Pracuje w katedrze botaniki Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu.
Dr Milan Svoboda, jest historykiem i nauczycielem akademickim w katedrze historii Uniwersytetu Technicznego w Libercu. Zajmuje się najstarszymi dziejami Czech, regionalną historią, zwyczajami szlachty, kościołem i kulturą książęcą. Wydał m. in. opracowania i książki o Redernech, Gallasach i Clam-Gallasach.
Generalnym sponsorem realizacji filmu jest grupa ČEZ. Produkcję filmu wsparły także: Kraj Liberecki, Miasto Jablonec nad Nysą, Fundacja Ivana Dejmala, Czeskie Towarzystwo Ergonomiczne i inni.
Jizerské hory
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl