ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Wbrew grawitacji

Napisany: 2022-05-17

Wbrew grawitacji

Weekend z festiwalem Millennium Docs Against Gravity

Weekend z festiwalem Millennium Docs Against Gravity w jeleniogórskim kinie lOT od 20 do 22 maja 2022

Millennium Docs Against Gravity — największy w Polsce festiwal filmów dokumentalnych, od początku stawia na kino dokumentalne najwyższej próby i za każdą edycją otwiera pogłębioną dyskusję na temat współczesnego świata.

Jeleniogórska odsłona dziewiętnastej edycji festiwalu odbędzie się 20, 21 i 22 maja w kinie LOT. W programie znajdzie się osiem tegorocznych hitów, m. in. o nowych technologiach, polityce, społeczeństwie oraz o najwybitniejszych światowych artystach. Bedą także pokazy specjalne, w których wezmą udział wyjątkowi goście.
Bilety w cenie 16-18 zł.

Program Festiwalu MDAG 2022 w Kinie LOT

20 maja, godz. 12
Poznaliśmy się w wirtualnej rzeczywistości, reż. Joe Hunting
Rewolucyjny film, który powstał w całości w wirtualnej rzeczywistości i dokumentuje emocje uczestników oraz zażyłość tworzonych w tym świecie związków, w nowym ruchu społecznym, wyrosłym z komunikacji online. Reżyser przez dwa lata dokumentował podróż po VRChacie, który jest społeczną platformą wirtualnej rzeczywistości.
Po pokazie zapraszamy na debatę z interaktywnym udziałem publiczności, którą poprowadzi Małgorzata Osiej-Gadzina – aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa.

20 maja, godz. 17
Simona, reż. Natalia Koryncka-Gruz
Simona była postacią wyjątkową. Zajmowała się między innymi ekologią behawioralną ssaków. Określała siebie mianem zoopsychologa. Słynęła z bezkompromisowych poglądów, wrażliwości na los zwierząt i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej.

20 maja, godz. 20
Krowa, reż. Andrea Arnold
Pozbawione narracji filmowe studium życia krowy o imieniu Luma. Próba filozoficznego rozważenia losu i praw zwierząt hodowlanych, bezrefleksyjnie przez nas wykorzystywanych. Bohaterką filmu jest krowa Luma. Obserwujemy cykl jej życia i zanurzamy się w jej emocjach. Wybitna reżyserka Andrea Arnold („American Honey”) skupia się na czystej obserwacji. Jedyne głosy, jakie docierają do naszych uszu, to komendy bezimiennych pracowników pewnej brytyjskiej farmy mlecznej, zagłuszane przez szczęk metalowych krat, zgrzyt maszyn i niskie, pełne trwogi muczenie krów.

21 maja, godz. 16
McCurry. W pogoni za kolorem, reż. Denis Delestrac
Pierwszy pełnometrażowy portret współczesnego amerykańskiego fotoreportera Steve’a McCurry’ego – autora kultowych fotografii dokumentujących najważniejsze wydarzenia XX i XXI wieku: atak na WTC, wojny domowe w Libanie i Kambodży czy też ikoniczną zielonooką afgańską dziewczynkę.

21 maja, godz. 18
Pisklaki, reż. Lidia Duda
Podróż do świata dziecięcej duchowości – empatii, wrażliwości, artystycznej ekspresji i siły charakteru. Świata, w którym wsparcie i bliskość drugiego dziecka jest jak tlen, który pozwala przeżyć najtrudniejsze chwile. Pełna fantazji i charakterna Zosia, niepewny siebie, wrażliwy Oskar, niezależna, ale nieśmiała Kinga – rozpoczynają naukę w szkole z internatem dla dzieci niewidomych i niedowidzących. Są jak pisklaki. Mają 7 lat i są zbyt mali, by opuścić rodzinny dom. W tak trudnych chwilach, jak rozłąka z rodzicami starają się sobie pomagać…
Po pokazie zapraszamy na spotkanie z reżyserką Lidią Dudą, które poprowadzi Izabela Grauman – animatorka kultury, koordynatora i kuratorka projektów społeczno-kulturalnych.

21 maja, godz. 2030
Rzeka, reż. Jennifer Peedom
Rzeki od zawsze kształtowały Ziemię, przepływały przez kontynenty, rzeźbiły krajobraz, a także nasze potrzeby, kultury i sny. Te arterie świata są tętnicami ludzkości – bogatym źródłem życia, bez którego człowiek, zwierzęta i rośliny szybko by wyginęły. Film jest spojrzeniem z lotu ptaka na związek ludzkości z rzekami. Zabiera nas w podróż w czasie i przestrzeni, pokazując rzeki w niespotykanej skali i z niezwykłej perspektywy.

22 maja, godz. 16
Dom z drzazg, reż. Simon Lereng Wilmont
Historia tymczasowego domu dziecka, położonego w samym środku ukraińskiej strefy wojennej, zaledwie 20 kilometrów od linii frontu. Poznajemy to miejsce oczami przebywających w nim podopiecznych. Film portretuje niewidoczne gołym okiem skutki wojny: alkoholizm, przemoc domową czy choroby psychiczne. Co dziesiąta rodzina w tym rejonie jest rozbita. Oglądamy okrutną otchłań, w którą wtłacza wojna.

22 maja, godz. 18
Podwodne życie Jacques’a Cousteau, reż. Liz Garbus
Nominowana do Oscara reżyserka Liz Garbus, znana z filmowych portretów Bobby’ego Fischera, Niny Simone i Marilyn Monroe, pokazuje inspirujące życie Jacquesa Cousteau – francuskiego podwodnego naukowca, innowatora, odkrywcy i pisarza słynnego z eksplorowania morza oraz filmowania swojej pasji.

22 maja, godz. 20
Anioły z Sindżaru, reż. Hanna Polak
Nominowany do Oscara i Emmy Hanny Polak film to przejmujące wołanie o sprawiedliwość. Demaskacja straszliwej zbrodni przeciwko ludzkości: to horror zapomnianego ludobójstwa i ludzi, którym odmawia się wszelkich praw, ale także świadectwo ich siły i odwagi. Hanifa i Saeed przeżyli piekło, które ISIS zgotował Jezydom, mniejszości religijnej i etnicznej zamieszkującej rejon Sindżar w północnym Iraku. Ciężko ranny Saeed wyczołguje się z masowego grobu, zanim bojownicy ISIS zdążą pogrzebać ofiary masakry – wśród nich większość jego bliskich.

Źródło: Dolnośląskie Centrum Filmowe

Tagi: · Jelenia Góra

· mdag.pl · kino-lot.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław