• start » Informacje » Wrocławianie w DOMU SCHMINKICH
Napisany: 2023-03-14
Hans Scharoun, niemiecki architekt, staje się pomostem między miastami
Co łączy śląski Wrocław z górnołużyckim Lubijem? Budynki projektu Hansa Scharouna. Architekt uważany za jednego z najważniejszych przedstawicieli architektury organicznej wykładał w latach 1925-32 w Państwowej Akademii Sztuki i Rzemiosła Artystycznego w Breslau. Dzisiejsza Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu była jedną z kilku uczelni czyniących z Breslau/Wrocławia od XIX wieku nowoczesny ośrodek kształcenia architektów i artystów.
Bernhard Hans Henry Scharoun we Wrocławiu pozostawił po sobie m. in. Dom dla niezamężnych i młodych małżeństw (pod nr. 31) — dziś hotel przy Mikołaja Kopernika 9. Ten ciekawy obiekt to element wystawy Mieszkanie i miejsce pracy — WUWA zorganizowanej w 1929 przez śląski oddział Deutscher Werkbund (Niemiecki Związek Twórczy). Ówczesna dzielnica miasta Grüneiche (dziś Dąbie), zawdzięcza tej słynnej wystawie wiele modernistycznych budynków. Właśnie w trakcie WUWA wrocławskiego architekta poznali Fritz i Charlotte Schminke — zleceniodawcy domu w Löbau.
Dzięki architektonicznej twórczości Hansa Scharouna oba miasta — Wrocław i Löbau — mogą podjąć ciekawą współpracę transgraniczną. Dla jej zawiązania na Górne Łużyce przyjechała delegacja ze stolicy Śląska: Iwona Krzysztoń — koordynator sekcji ds. rewitalizacji Miasta Wrocław oraz architekt Piotr Seredyński. Przeprowadzili ożywioną dyskusję wspólnie z Albrechtem Gubschem — nadburmistrzem Miasta Löbau, Anną Gumbert z magistratu Miasta Löbau oraz Julią Bojaryn z fundacji Domu Schminkich. Właśnie ten dom stał się symbolicznym zalążkiem wrocławsko-lubijskiej współpracy. Goście z Polski poza tym budynkiem zaprojektowanym w roku 1933 przez Scharouna, odwiedzili także miejscową fabrykę makaronu Anker-Teigwarenfabrik należącą do Fritza Schminke. Architekt nad jej modernizacją także pracował w latach 30. XX w.
"Chcemy w przyszłości rozszerzyć współpracę w ramach edukacji o architekturze pomiędzy Wrocławiem a Löbau", mówią członkowie polskiej delegacji. "Miasto Löbau planuje rewizytę we Wrocławiu jeszcze w marcu 2023 roku" odpowiadają niemieccy gospodarze.
Dom Schminkich geograficznie położony na trójziemiu Niemiec, Polski i Czech, jako muzeum architektury transgraniczną współpracę już realizuje. Goście spoza Niemiec, mogą poznać jego zasoby w językach polskim i czeskim dzięki przewodnikom multimedialnym i audioprzewodnikom oraz w ramach zwiedzania grupowego z przewodnikiem muzealnym. Od roku 2023 muzeum też przybliżą gościom wydawnictwa elektroniczne i drukowane w 4 językach, w tym PL i CZ.
Z pewnością wizyta wrocławian przyniesie dalsze kroki na zacieśnianiu polsko-niemieckiej współpracy polsko-niemieckiej na gruncie architektury.
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl