Napisany: 2023-05-26
Dialog społeczny w Zgorzelcu
Przed II wojną światową dzisiejsze dwa rozdzielone Nysą miasta: Zgorzelec i Görlitz — były jednym miastem. Narysowana przez Stalina — komunistycznego satrapę granica na Nysie i Odrze — rozdzieliła miasto na lewobrzeżne, ze starym miastem, rynkami, najstarszymi zabytkami itp. oraz prawobrzeżne przedmieścia. Z nich właśnie powstał polski Zgorzelec.
Objęcie Republiki Federalnej Niemiec i Rzeczpospolitej Polski do Układem z Schengen, znoszącym kontrolę graniczną na wewnętrznych granicach Unii Europejskiej, pozwoliło mieszkańcom obu miast swobodnie bywać w obu częściach dawniej jednego miasta. Łatwiej też podejmować wspólne działania.
Jaka jest tożsamość mieszkańców pogranicza? Jak wpływa na nią sąsiedztwo trzech państw: Polski, Niemiec i Czech? Co znaczy nazwa-postulat Europa-Miasto Zgorzelec/Görlitz dla mieszkańców?
Stowarzyszenie Meetingpoint Memory Messiaen (będące partnerem wydarzenia) zaprasza na spotkanie w formie dialogu publicznego organizowane przez wrocławską Fundację DOM POKOJU, 5 czerwca 2023 r. od godziny 17 do 1930 w Domu Jakuba Böhme przy ul. Daszyńskiego 12 w Zgorzelcu.
Zaproponowany przez fundację dialog ma wyznaczyć przestrzeń do zrozumienia innych. Nie będzie przekonywaniem do odmiennych poglądów. Każda osoba uczestnicząca w dialogu będzie miała szansę podzielić się swoim punktem widzenia i zostać usłyszaną.
Spotkanie poprowadzą: Dorota Whitten i Maja Zabokrzycka z Fundacji DOM POKOJU, a tłumaczone będzie symultanicznie przez Martę Miatkowską.
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl