Napisany: 2011-06-03
Astronomiczny Dzień w Jizerce udał się doskonale. Pogoda była wymarzona, a goście dopisali. Jak na najwyżej położoną osadę w Czechach - były tłumy
Przez 10 teleskopów i 2 wielkie lornety na statywach obserwowano słońce i gwiazdy, obserwacje nocne miały największe wzięcie. Do teleskopów ustawiały się kolejki! W pewnej chwili niemal 100 osób czekało na to, by spojrzeć gwiazdom "w oczy".
Nieco mniej osób niż podczas ubiegłorocznego dnia astronomicznego, brało udział w wykładach. Ale czemu się dziwić, skoro odbywały się w sali pensjonatu Sklárna, a na zewnątrz piękna pogoda i czyste, ciemne niebo!
Przez specjalny słoneczny teleskop można było ujrzeć w atmosferze Słońca tzw. protuberancje, czyli "chmury" gorącej plazmy - zjonizowanego gazu o temp. około 10 tys. stopni, zawieszonego w słonecznym polu magnetycznym.
Na nocnym zaś niebie uczestnicy zobaczyli m.in.: Saturna i jego pierścienie, piękną spiralną Galaktykę Wir, Mgławicę Pierścień (pozostałość po nieistniejącej już gwieździe) i oczywiście Drogę Mleczną.
Choć wśród gości przeważali Czesi, lecz i Polaków nie zabrakło. Poza studentami z Wrocławia, członkowie astrokoła z Jeleniej Góry oraz turyści, a nawet cała rodzinka z własnym teleskopem!
Ze wszystkich Astro Dni jakie odbyły się do tej pory w Izerskim Parku Ciemnego Nieba - II Astro Dzień na Jizerce był najbardziej polsko-czeski i bardzo udany. Widać, że impreza zmierza we właściwym kierunku - jest ponadgraniczna, tak jak niebo gwiaździste nad nami.
Już teraz zapraszamy kolejne izerskie spotkania z astronomią:
Serdecznie zapraszamy!
Tagi: · Izerski Park Ciemnego Nieba · ciemne niebo · ochrona ciemności
Linki: · III ASTRONOMICZNY DZIEŃ w Izerskim Parku Ciemnego Nieba · VI Obchody dnia św. Anny na Jizerce · Izerskie słońce, planety i gwiazdy · www.izera-darksky.eu · www.udalosti.astronomy.cz · www.astro.uni.wroc.pl/projekty_izerskie
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl