ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Kosmiczny Piknik

Napisany: 2011-08-31

Kosmiczny Piknik

W ramach Ogólnopolskich Spotkań Astronomicznych, 27 sierpnia br. odbył się Piknik Astronomiczny

Teleskopy wycelowane w niebo astronomowie ustawili na podeście gnomona - centrum izerskiego Układu Słonecznego (fot. S. Kołomański)

Formuła pikniku przypominała inną imprezę astronomiczną organizowaną w ramach projektów Astro Izery - Astronomiczny Dzień w IPCN. Dzięki obecności wielu astronomów-amatorów, którzy uczestniczyli w OSA i wsparciu ze strony Klubu astronomů Liberecka, byliśmy doskonale przygotowani sprzętowo do imprezy. Na obiekty nocnego nieba czekało kilkanaście teleskopów. Niestety pogoda w dzień i w noc okazała się typowo izerska. Nad osadą Orle zawisły ciężkie burzowe chmury. Pomimo takiej pogody w ST Orle pojawili się turyści spragnieni bliższego kontaktu z Kosmosem. Na szczęście astronomowie byli przygotowani na nie-obserwacyjną pogodę i uruchomiono plan awaryjny pikniku.

Burza nad Górami Izerskimi (fot. T. Mrozek, UWr)

Impreza rozpoczęła się otwarciem wystawy astro-fotograficznej prezentującej zdjęcia, które brały udział w 2009 roku w konkursie "Zaginione Niebo". Tematem prac jest nocne niebo z perspektywy obserwatora znajdującego się w różnych otoczeniach (miasto, wieś, teren odludny) oraz obiekty astronomiczne dziennego i nocnego nieba. Tytuł "Zaginione Niebo" nawiązuje do zanieczyszczenia światłem, które powoduje, że coraz trudniej znaleźć miejsca, gdzie można zobaczyć niebo nocne w pełni jego okazałości.
Fotografie wciąż można podziwiać w Stacji Turystycznej Orle.

Cieszyła nas obecność na sali "wykładowej" ST Orle wielu młodych ludzi (źródło: Astronomia.Teleskopy.net)

Po otwarciu wystawy uczestnicy pikniku (i OSA) mogli wysłuchać trzech wykładów: o projekcie Astro Izery, o Słońcu i o naukowym podejściu do UFO. W trakcie prezentacji sala "wykładowa" na piętrze ST Orle zapełniła się "po brzegi". W przerwach międzywykładowych można było porozmawiać z astronomami na różne "kosmiczne" tematy.

Po wykładach najbardziej wytrwali uczestnicy pikniku obejrzeli doskonały film dokumentarny "W niebo wpatrzeni" (Eyes on the skies) opowiadający o podstawowym instrumencie astronomicznym - teleskopie.
Piknik zakończył się tuż po północy.

Tych, którzy nie mogli przybyć na Piknik Astronomiczny, choć chcieli i tych, którzy byli, ale mają ochotę na kolejne spotkanie z nocnym niebem i astronomią, zapraszamy 1 października do Świeradowa-Zdroju na IV Astronomiczny Dzień w IPCN.

dr Sylwester Kołomański
Instytut Astronomiczny UWr, "Astro Izery"

Plejady na izerskim niebie (fot. T. Mrozek, UWr)

Tagi: · Izerski Park Ciemnego Nieba · ciemne niebo

Linki: · Izerski Piknik Astronomiczny · Gwiazdom w oczy · Czyste niebo = ciemne niebo · www.astronomia.teleskopy.net · www.izera-darksky.eu · www.astro.uni.wroc.pl/astroizery

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych wyposażenie magazynów safari Kenia sprzątanie Wrocław