Napisany: 2011-09-13
Turystyczne Kowary wciąż kojarzą się z dwoma dziedzinami gospodarki: tkactwem i górnictwem uranu. Choć w Kowarach nie wydobywa się już promieniotwórczego pierwiastka, nie tka dywanów ani też lnu - tradycje te odżywają w sztuce i rozrywce
Kowarska Starówka (Źródło: Wikipedia, fot. Bartek Wawraszko)
W najbliższy weekend w Kowarach odbędą się wydarzenia kulturalne, które warto - choć miasto jest nieco oddalone od Gór Izerskich - odwiedzić.
W Domu Tradycji Miasta w Kowarach (ul. Górnicza 1) 14 września 2011 r. (środa) o godz. 1600 odbędzie się wernisaż wystawy Ewy Elżbiety Piss pt. "Pejzaże".
Ewa Elżbieta Piss jest członkiem grupy tkackiej "Wątek", z którą brała udział w licznych wystawach na terenie kraju. Prace znajdują się w zbiorach prywatnych oraz obiektach publicznych w Polsce i za granicą. Tkaniny wykonane techniką klasycznego gobelinu przedstawiają zapamiętane pejzaże miejskich przestrzeni z urokami zabytkowej architektury oraz reminescencje z wakacyjnych wędrówek górskimi szlakami.
Na wernisaż zapraszają Stowarzyszenie Miłośników Kowar i Miasto Kowary.
Wystawa czynna będzie od 14 do 24 września br.
"Kowarskie Kopalnie" (ul. Podgórze) zapraszają 17 września br. o godz. 1600 (Kowary, ) na kolejny wernisaż. Tym razem wystawa pt. "Struktury pamięci" zaprezentuje dorobek prof. Ewy Marii Poradowskiej-Werszler. Wernisaż będzie inauguracją działalności "Galerii Kowarskie Kopalnie".
Prezentacja tkanin lnianych w "Galerii Kowarskie Kopalnie" jest pewnego rodzaju eksperymentem, próbą odporności dzieła na klimatyczne warunki w podziemnych korytarzach kopalni. Naturalna wilgotność, brak światła dziennego, chropowatość powierzchni tła, brak odpowiedniej perspektywy dla wizualnego odbioru dzieła - to cechy wnętrza, które przeciwstawiają się delikatnym, cienkim nitkom lnianym, tworząc autorską kompozycję z lnu.
Wystawa "Struktury pamięci" towarzyszy 38. Festiwalowi Sztuki Włókna WT - Kowary 2011. Czynna będzie od 17 do 21 września br.
Również 17 września 2011 roku odbędą się pierwsze "Kowarskie Uranalia". Impreza ma upamiętnić wkład "kowarskiego uranu" w rozwój technologii jądrowych.
Program
Kowarska Starówka
"Kowarskie Kopalnie"
Organizatorami I Kowarskich Uranaliów są: Stowarzyszenie Miłośników Kowar, Związek Gmin Karkonoskich, Miasto Kowary, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kowarach, Miejski Ośrodek Kultury w Kowarach, Kowarskie Kopalnie.
Patronat honorowy nad imprezą objął Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jerzy Pokój.
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl