Napisany: 2007-11-08
Niewątpliwie jedna z piękniejszych części Szklarskiej Poręby
Położona nieco na uboczu przypomina czasy, kiedy do izerskich osad docierali wyłącznie szklarze, pasterze i Walonowie.
Rozproszona wzdłuż potoku Bieleń, dawna osada hutnicza jest dziś częścią Szklarskiej Poręby. Zabudowania obejmują malownicze śródleśne polany na wys. 650-850 m n.p.m.
Pierwsza stała osada powstała tu w 1617 r. Jej rozwój był związany z tzw. nową hutą. Gdy po 1752 r. dotychczasowe liczne huty położone w niższych partiach stoków górskich musiano przenieść wyżej, na terenie Białej Doliny rozwinęło się pasterstwo i tkactwo chałupnicze.
W XVIII i początkach XIX wieku Biała Dolina była tętniącą życiem osadą dając początek "centrum" całej późniejszej Szklarskiej Porębie. W dobie gwałtownego rozwoju turystyki (druga połowa XIX w.) wygodniej było zabudować tereny niżej położone, dlatego o Białej Dolinie nieco zapomniano. Dopiero w początkach XX w., kiedy wszystkie dotychczasowe osiedla zamieniały się w nowoczesny kurort, również w Białej Dolinie wybudowano szereg pensjonatów, hoteli a nawet dom zdrojowy i liczne gospody oraz restauracje.
Dziś w Białej Dolinie doskonale rozwija się hotelarstwo, zaś zimą można skorzystać z wielu małych wyciągów narciarskich. Mogą tu zdobywać narciarskie doświadczenie zarówno początkujący jak doskonalić się wytrawni narciarze.
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl