Napisany: 2011-09-28
Astronomiczne, rodzinne popołudnie i wieczór na Stogu Izerskim w Świeradowie-Zdroju, w sobotę 1 października 2011 r.
IV Astronomiczny Dzień organizowany jest w ramach Izerskiego Parku Ciemnego Nieba (IPCN). Powstał 4 listopada 2009 roku, jako pierwszy park ciemnego nieba w Europie i pierwszy transgraniczny obszar tego typu na świecie. Podobnie jak inne parki ciemnego nieba, IPCN jest miejscem, które przybliża problem zanieczyszczenia światłem i daje możliwość obserwowania nocnego nieba pełnego gwiazd. Izerski Park Ciemnego Nieba jest częścią projektu Astro Izery.
Podczas ubiegłorocznego, II Astronomicznego Dnia w IPCN, na Stóg Izerski przybyło kilkadziesiąt osób, w tym nawet osoby niepełnosprawne na wózkach, co bardzo cieszy organizatorów i sympatyków Astro Izerów. Zainteresowanie astronomią stale rośnie, a połączenie obserwacji nieboskłonu z turystyką - czyli "astroturystyka" - jest pasjonującą formą spędzania wolnego czasu.
Dzięki turystyce uprawianej w IPCN poza odpoczynkiem w, bez wątpienia, pięknych okolicznościach przyrody oraz obserwacją rozgwieżdżonego nieba, mamy okazję dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o otaczającej Ziemię bezkresnej przestrzeni.
IV Astronomiczny Dzień w IPCN odbędzie się w ramach imprezy "Dzień otwarty w SKI & SUN" (Szczegóły: www.skisun.pl)
W programie przewidziano wykłady astronomiczne oraz teleskopowe obserwacje nieba i Słońca.
obserwacje
od 1600 - obserwacje Słońca
prezentacje
1600 Astronomiczne Góry Izerskie - dr Sylwester Kołomański (UWr)
1700 Piękno nocnego nieba mgr Martin Gembec (KaL)
1900 Od piasku do lunety - mgr Grzegorz Żakowicz (XVII LO Wrocław)
1800 Zderzenie Ziemi z planetoidą - dr Tomasz Mrozek (UWr)
obserwacje
1930-2200 - obserwacje obiektów na nocnym niebie; będzie można zobaczyć: planety Jowisz i Uran, kometę Garradd, wiele obiektów mgławicowych (gromady gwiazd, galaktyki, mgławice), spróbować własnych sił w astrofotografii oraz wziąć udział w liczeniu gwiazd na izerskim niebie
IV Astronomiczny Dzień się na przy górnej stacji kolei gondolowej (współrzędne: 50°53'30" N, 15°18'35" E) na Stogu Izerskim nad w Świeradowem-Zdrój.
Ze Świeradowa-Zdrój do górnej stacji kolei gondolowej dostaniemy się pieszo lub rowerem. Możemy też wjechać koleją gondolową (kolej będzie czynna przez cały czas trwania imprezy).
Nocować możemy w schronisku Na Stogu Izerskim lub w Świeradowie-Zdroju (duży wybór hoteli, pensjonatów i kwater prywatnych; łatwo je znaleźć w Izerskiej Bazie Turystycznej).
Program IV Astronomicznego Dnia w IPCN
Plakat IV Astronomicznego Dnia w IPCN
Scenariusz Dnia Otwartego Ski&Sun
Tagi: · ciemne niebo · Izerski Park Ciemnego Nieba · ochrona ciemności
Linki: · Izerskie słońce, planety i gwiazdy · Kosmiczny Piknik · Gwiazdom w oczy · www.izera-darksky.eu · www.astro.uni.wroc.pl/astroizery · www.udalosti.astronomy.cz
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl