Napisany: 2011-10-05
Byłeś na izerskim Stogu w sobotę 1 października? Napisz jak było. Możesz zdobyć piękny wizerunek Ziemi
W minioną sobotę na Stogu odbył się IV Astronomiczny Dzień w Izerskim Parku Ciemnego Nieba. Naszym zdaniem impreza udała się doskonale, jednak chcielibyśmy się dowiedzieć jak jest oceniana przez tych, dla których była zorganizowana. Chcielibyśmy poznać Wasze zdanie, drodzy Czytelnicy-Uczestnicy Astro Dnia.
Prosimy abyście via e-mail lub przez nasz profil i fanpage w Facebooku wypowiedzieli się o Astronomicznym Dniu. Przekażcie nam swą opinię: co Wam się podobało, co nieco mniej, a czego byście chcieli na Stogu podczas kolejnych Astronomicznych Dni. Bo że warto je organizować - to pewne!
Wśród wszystkich, którzy się wypowiedzą, rozlosujemy ufundowany przez astronomów z Uniwersytetu Wrocławskiego, piękny plakat.
Tak wygląda Ziemia nocą. Możesz znaleźć swoje miasto lub kraj? Emitowane przez ludzkie osiedla światło powoduje, że to całkiem możliwe! (źródło: NASA)
Na plakacie doskonale widać jak człowiek sztucznym oświetleniem zanieczyszcza atmosferę.
Oczywiście obraz ten jest kompozycją setek fotografii, ponieważ cała Ziemia jednocześnie nigdy nie jest zacieniona.
Plakat ma wymiary 108×56 cm, a nadrukowany jest na grubym, błyszczącym papierze. Więcej o plakacie (w języku angielskim) »
To naprawdę piękny, a zarazem pouczający wizerunek naszego domu - Ziemi.
Piszcie na Facebooku lub e-mailem.
O tym wydarzeniu dowiedziałem się z Waszej strony internetowej. Udało mi się namówić małżonkę na udział w tej imprezie. Duże wrażenie zrobiły na nas obserwacje Słońca, widok protuberancji oraz plam słonecznych. Przyznam, że pierwszy raz w życiu widzieliśmy na własne oczy takie zjawiska. Szkoda, że tak mało było teleskopów a dużo ludzi, którzy chcieli też obejrzeć Słońce.
Bardzo ciekawie prowadzone były wykłady na temat zanieczyszczenia nieba światłem, piękna nocnego nieba i fotografii astronomicznej (dowiedziałem się że wszechświat jest kolorowy a nie tylko czarno-biały!), wynalezieniu lunety oraz zderzeniu Ziemi z planetoidą i innymi ciałami niebieskimi.
Po wykładach udaliśmy się do teleskopów na obserwacje nocnego nieba. Bardzo dobrze widać było Jowisza, mgławicę w Andromedzie oraz inne obiekty, na które skierowane były teleskopy. Przyznam się, że zrobiło to na nas duże wrażenie, bo po powrocie do domu długo dyskutowaliśmy na temat astronomii i wrażeń związanych z wykładami i obserwacjami.
Szkoda, że takie imprezy odbywają się tak rzadko, bo przekazywanie wiedzy na temat astronomii w taki sposób cieszy się dużym zainteresowaniem i będzie miało coraz więcej zwolenników.
Pozdrawiam i do zobaczenia na następnej takiej imprezie astronomicznej
Darek z Leśnej
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl