ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Z góry  » By turyście skoczyło ciśnienie

Napisany: 2011-10-09

By turyście skoczyło ciśnienie

Szerokie perspektywy, dalekie widoki, spojrzenie z góry - wrażenia dostępne pilotom i górołazom, czasem też zwykłym turystom dzięki specjalnym budowlom - wieżom widokowym. Wkrótce otwarcie nowej

Mirsk

Mirsk z wieży

Epoka wież widokowych w Górach Izerskich dawno przeminęła. Wiele ponad stuletnich obiektów przetrwało burzliwe losy i służą turystom do dziś, a niektóre bezpowrotnie przepadły. Są też i takie, którym samorządy nadają nowe funkcje - przywracają drugie życie budowlom gospodarczym.

Doskonałym przykładem adaptacji na cele turystyczne 100-letniej budowli wodociągowej jest wieża ciśnień w Mirsku. Już za kilka miesięcy, na początku 2012 r., w sto lat po wybudowaniu, mirska wieża ciśnień zostanie otwarta jako wieża widokowa. Zabytkowy obiekt przez ostatnie trzy dekady stał nieużytkowany. Po renowacji i zmianie funkcji będzie służył do podziwiania Gór Izerskich i Pogórza Izerskiego zapewne przez kolejne 100 lat.

Dawna wieża ciśnień w Mirsku - nowa wieża widokowa (źródło: UMiG Mirsk)

Wysoka na 37,5 m budowla jest bardzo solidna. Wszak dźwigała wielotonowy zbiornik wodny. Posadowiona na rzucie ośmioboku, podpiwniczona, zbudowana jest do wysokości parteru z kamienia bazaltowego pokrytego zrębem kamiennym, który wieńczy gzyms nakryty dachówką. Wyżej wieża jest cylindrem zbudowanym z cegły licówki o grubości muru 40-65 cm. Hełm wieży, znów na planie ośmiobocznym mieścił dawniej zbiornik na wodę. Teraz będzie zabudowanym tarasem widokowym. Okolicę obserwować będziemy przez osiem okien charakterystycznych dla budynków przemysłowych z początku ubiegłego wieku.

Dawna wieża ciśnień w Mirsku - nowa wieża widokowa (źródło: UMiG Mirsk)

Aby wspiąć się na wysokość 7 kondygnacji trzeba pokonać schody - dawniej drewniane, a podczas renowacji wymienione na stalowe. Klatka schodowa również będzie dostarczała widoków. W wieży bowiem wycięto aż 22 okna. Murowana kolumna jest widoczna z daleka w południowo-zachodniej części Mirska. Przykuwa uwagę harmonia stylu łączącego historyzm nawiązujący do form gotyckich i renesansowych oraz modernizm, widoczny w detalu architektonicznym. Nie jest może tak wystawna jak wieże ciśnień we Wrocławiu, w nie mniejszym stopniu zdobi podizerskie miasto.

Dawna wieża ciśnień w Mirsku - nowa wieża widokowa (źródło: UMiG Mirsk)

Wieża ciśnień miała posłużyć podniesieniu ciśnienia wody dostarczanej do Mirsk z ujęcia drenażowego położonego w pobliżu Krobicy. Wodociąg i nowoczesne ujęcie wody było koniecznością - w epoce industrializacji, kryształowo czysta woda Kwisy zamieniła się w niezdatną do użytku. Po przeprowadzeniu badań hydrologicznych dla nowego ujęcia zawarto w 1908 r. umowę na projekt wodociągu i kanalizacji oraz wieży ciśnień, która sfinalizowano w 1912 r. Obiekt powstał w ciągu dwóch lat pod kierunkiem mistrza budowlanego O. Jaekela z Mirska.

Dawna wieża ciśnień w Mirsku - nowa wieża widokowa (źródło: UMiG Mirsk)

Modernizację wieży rozpoczęto już w latach 2006-07 wymieniając więźbę i pokrycie dachu. Kolejny etap prac: wymiana schodów na stalowe, adaptacja cysterny na platformę widokową, odnowienie tynków i elewacji, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej - możliwa była po uzyskaniu unijnych funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego. Całość inwestycji dopełniło ogrodzenie obiektu i aranżacja otoczenia z ławeczkami i otaczającym trawnikiem.
Koszt całego przedsięwzięcia wyniesie ponad 810 tys. zł. Nie jest mały ale korzyść z tych wydatków dla turystów i mieszkańców będzie z pewnością znacznie większa.

Po planowanej rewitalizacji wieży Mon Plaisir o pobliżu Pobiednej, odnóże Gór Izerskich stanie się bardzo atrakcyjnym miejscem do oglądania okolicy.

Arkadiusz Lipin, na pdst. materiałów Gminy Mirsk

Modernizacja obiektu przeprowadzana w ramach projektu pn. "ZOBACZYĆ KRAJOBRAZ - DOTKNĄĆ PRZESZŁOŚĆ" - wykorzystanie potencjału kultury i dziedzictwa przeszłości na terenie Subregionu Karkonosze i Góry Izerskie w ramach Priorytetu nr 6 "Wykorzystanie i promocja potencjału turystycznego i kulturowego Dolnego Śląska (Turystyka i Kultura)", Działania nr 6.4 "Turystyka kulturowa" Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Partner projektu: Gmina Mirsk. Głównym wnioskodawca: Gmina Świeradów-Zdrój.

Tagi: · wieża widokowa · zabytki · atrakcje turystyczne

Linki: · Pałac Gersdorfów i wieża Mon Plaisir · Wieże widokowe Jizerských hor · Zwrócić Moją Przyjemność gwiazdom · www.mirsk.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: safari Kenia wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław