Napisany: 2012-04-05
Dziś prywatne muzea nikogo już nie dziwią. Spotkać je możemy również w naszej okolicy. Ale wirtualne muzeum Pogórza Izerskiego to nowinka. Jego założyciel, Tomasz Przybylski prezentuje w ten sposób swą interesującą kolekcję
Ponad 70-letni folder promocyjny z Bad Flinsberg (Źródło: Wirtualnego Muzeum Pogórza Izerskiego i okolic)
Jednym z najważniejszych przedmiotów w zbiorach Pana Tomasza jest akcja z roku 1909 roku Isergebirgsbahn AG - spółki akcyjnej, która była operatorem kolei wąskotorowej Mirsk-Świeradów. Innym cennym eksponatem jest przedwojenna obligacja ze Świeradowa-Zdroju, emitowana w celu pozyskania funduszy na budowę schroniska na Stogu Izerskim.
- Już w szkole podstawowej zbierałem znaczki pocztowe, a w technikum wciągnęła mnie szeroko pojęta muzyka. Całe kieszonkowe przeznaczałem na kasety magnetofonowe. Kiedy zacząłem pracować, kolekcjonowałem muzykę już w formacie płyt CD - wspomina swe kolekcjonerskie początki Pan Tomasz. - W okresie studiów zafascynowało mnie brzmienie muzyki z płyt gramofonowych, których zgromadziłem do dziś blisko 300.
Z upływem czasu izerski kolekcjoner dojrzał do zbierania przedwojennych przedmiotów związanych z okolicą Świeradowa-Zdroju. Zaczęło się od zainteresowania historią regionu.
- Wertowanie starych dokumentów w bibliotekach i Internecie sprawiało mi wielką przyjemność. Z biegiem czasu pojawiła się chęć posiadania przedmiotów świadczących o życiu w dawnych czasach. Tak na wyciągnięcie ręki, by cieszyć się nimi na co dzień - przybliża pasję wirtualny kustosz.
W jego kolekcji poza dokumentami, zobaczymy również przedmioty bardziej codzienne, bliższe każdemu izerskiemu góralowi: butelki z browarów i rozlewni, bilety PKP, różnego rodzaju dokumenty i foldery informacyjne. Rozmaitych butelek ma blisko 50, m. in. z browarów w Mirsku, Pobiednej, Lubaniu, Leśnej, Olszynie oraz rozlewni wody mineralnej w Bad Flinsberg.
- Posiadam także butelkę po legendarnej nalewce Iser-Bitter, którą wytwarzano w Gross-Iser. Choć był to popularny w naszej okolicy alkohol przed rokiem 1945. Butelka jest eksponatem unikatowym - cieszy się z oryginalnego okazu Tomasz Przybylski.
Butelka po Iser-Bitter ze zbiorów Tomasza Przybylskiego (Źródło: Wirtualne Muzeum Pogórza Izerskiego i okolic)
Zainteresowania Pana Tomasza ukierunkowała lektura książek p. Józefa Andrzeja Bossowskiego "Kolej do Świeradowa-Zdroju" i ks. Władysława Stępniaka "Mirsk - Dzieje miasta do roku 1945". Zainspirowały kolekcjonera do gromadzenia przedmiotów z regionu, związanych głównie z koleją i browarnictwem.
Większość artefaktów w kolekcji została wyszukana i zakupiona na serwisach aukcyjnych, a niektóre na giełdach staroci.
Poszerza się też krąg życzliwych osób, które pomagają zdobywać kolejne eksponaty. Pan Tomasz zawarł wiele znajomości z innymi kolekcjonerami w Polsce i za granicą, głównie w Niemczech, Austrii i Czechach. Pomocny w w tym jest również serwis wirtualnego muzeum.
- Zachęcam wszystkich kolekcjonerów do zaprezentowania własnych zbiorów i ich skatalogowania w wirtualnym muzeum. Ułatwia to wymianę doświadczeń i nawiązanie kontaktów z innymi osobami o podobnych zainteresowaniach. Warto w ten sposób udokumentować bogatą przeszłość regionu - zaprasza do dzielenia się pasjami kolekcjoner ze Świeradowa-Zdroju.
Czytelników i miłośników śląsko-łużyckiego pogranicza zapraszamy do odwiedzania internetowego Wirtualnego Muzeum Pogórza Izerskiego i Okolic Tomasza Przybylskiego.
Tagi: · zabytek
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl