Napisany: 2012-07-06
Ze znajdującej się w Uniegoszczy Harcerskiej Góry można podziwiać panoramę Gór Izerskich oraz delektować się widokiem na Lubań
(Fot. Magdalena Guła)
Ponad 300 osób uczestniczyło w niedzielę 1 lipca 2012 r. w "Pikniku historyczno-kulturalny nad Kwisą", zorganizowanym w Parafii p.w. Narodzenia NMP w Lubaniu przez Stowarzyszenie Miłośników Parafii Katolickiej w Uniegoszczy w ramach projektu "Uniegoszcz - historyczna reaktywacja".
Uniegoszcz to dzielnica Lubania i zarazem bezpośrednio sąsiadujące z nią sołectwo w gminie wiejskiej Lubań. Niegdyś była to jedna wieś, do 1945 r. nosząca nazwę Bertelsdorf. W 1974 r. jej większa część została włączona w granice miasta. Współcześnie elementem łączącym miejską i wiejską część Uniegoszczy jest kościół parafialny p.w. Narodzenia NMP przy ul. Różanej. Uniegoszcz to malownicze miejsce odwiedzane przez wiele osób. Ze znajdującej się na jej terenie Harcerskiej Góry można podziwiać panoramę Gór Izerskich oraz delektować się widokiem na Lubań. Przed wojną było to miejsce wypoczynku dla mieszkańców Lubania i okolicy, czyli tym czego teraz sami szukamy. Takim tropem poszło powstałe ponad pół roku temu Stowarzyszenie Miłośników Parafii w Uniegoszczy i napisało projekt do Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO). Został on pozytywnie rozpatrzony, a pierwszym efektem tego pomysłu był lipcowy "Piknik historyczno-kulturalny nad Kwisą".
Impreza rozpoczęła się od części oficjalnej, w miejscowym kościele. Liliana Czerwińska i Piotr Dumanowski - przedstawiciele Zarządu organizacji - zaprezentowali działania projektowe dla licznie przybyłych mieszkańców i zaproszonych gości. Przedsięwzięcie, które potrwa 13 miesięcy, przewiduje wiele ciekawych wydarzeń adresowanych do społeczności dzielnicy i sołectwa Uniegoszcz. Obejmuje między innymi wycieczki, imprezy i konkurs. Esencją zaś jest wydanie książki o Uniegoszczy i jej darmowe przekazanie do każdego z domów w rejonie parafii Uniegoszcz. Referentami byli znani miłośnicy regionu. Janusz Kulczycki opowiedział o znajdujących się tutaj przed wojną licznych gospodach, zajazdach i popularnych w okolicy punktach widokowym. Kolejną osobą referującą był Piotr Dumanowski. Przedstawił on w zarysie dzieje kościoła w Uniegoszczy do czasów reformacji.
Dopełnieniem całości była prezentacja Zbigniewa Madurowicza, który przybliżył płyty nagrobne i epitafijne znajdujące się w kościele parafialnym w Uniegoszczy oraz XVII-wieczny, zabytkowy inwentarz proboszcza Tirse. Na osoby, które uczestniczyły w części historycznej czekała wyjątkowa niespodzianka - pamiątkowa pocztówka przedstawiająca kościół p.w. Narodzenia NMP w Lubaniu - Uniegoszczy. Jej wydanie zostało sfinansowane przez Arkadiusza Słowińskiego. Jest to pierwsza powojenna kartka tej dzielnicy miasta.
Po części wykładowej, w ogrodach parafialnych był czas na wspólne świętowanie i biesiadę. Było coś do posłuchania (lokalne zespoły: "Marysieńki" i "Echo Bukowiny"), coś do zjedzenia (smażone kiełbaski i grochówka), coś do zabawy - dla starszych i tych młodszych ("Kącik Dzieciaka", trampoliny i inne atrakcje). Z zespołem "Marysieńki" wystąpił nawet ks. Marek Kurzawa, przygrywając na akordeonie. Można było nawiązać kontakty z sąsiadami, a także poznać nowych. Piknik okazał się doskonałą odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców. Zgromadził bowiem ponad 300 zainteresowanych osób. Było to pierwsze wydarzenie związane projektem "Uniegoszcz - historyczna reaktywacja". Kolejne już wkrótce.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za pomoc w przeprowadzeniu imprezy Członkom i Wolontariuszom Stowarzyszenia Miłośników Parafii Katolickiej w Uniegoszczy, partnerowi projektowi - Szkole Podstawowej nr 2, Stowarzyszeniu O.G.A.R.N.I.J., Łużyckiemu Centrum Rozwoju, prelegentom - Januszowi Kulczyckiemu i Zbigniewowi Madurowiczowi, Burmistrzowi Arkadiuszowi Słowińskiemu, Staroście Waleremu Czarneckiemu, proboszczowi parafii ks. Markowi Kurzawie oraz zespołom folklorystycznym "Marysieńki" i "Echo Bukowiny".
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl