Napisany: 2012-08-07
Dziewięciu oraczy stanęło do dziewiątego Międzynarodowego Turnieju Orki Konnej w Złotym Potoku 29 lipca br.
Do rywalizacji o Złoty Lemiesz stanęło dziewięciu oraczy. Czterech z nich orało zaprzęgiem parokonnym, a pozostali zaprzęgiem pojedynczym. Warunki na wyznaczonych działkach były w tym roku bardzo trudne ze względu na burzę i silne opady deszczu dzień wcześniej. Wszyscy jednak poradzili sobie z zadaniem doskonale.
Komisja w składzie Tadeusz Baranek, Eugeniusz Stożek i Tomasz Zagiczek oceniała m.in. prostoliniowość, głębokość i dokładność wyorania bruzd grzbietu, ukształtowanie powierzchni i jakość grzbietu, wygląd zaoranej powierzchni, przykrycie resztek roślinnych, zagłębianie i wyciąganie pługa. Ponadto jakość bruzdy końcowej, zgodność granic orki z bocznymi granicami pola oraz harmonię współpracy oracza z zaprzęgiem. Sporo kryteriów do spełnienia jednocześnie. Orka to ciężki kawałek chleba...
Zdobywcą Złotego Lemiesza w 2012 roku w kategorii zaprzęgów parokonnych został Axel Geide. Zawodnik z Niemiec orał końmi polskiej hodowli. Jednego wygrał w Złotym Potoku, podczas jednego z poprzednich konkursów orki!
Srebrny Lemiesz - drugie miejsce - zajął Edward Sinkowski z Rogoźnicy orzący parą koników polskich, a trzecie miejsce zajął Bogdan Zwoliński z Kościelnika, orzący siwą parą klaczy.
W kategorii zaprzęgów pojedynczych I miejsce wyorał klaczą Diana, Zbigniew Rebejko z Chmielenia. Srebrny Lemiesz przypadł Władysławowi Minko (koń Aria), który uzyskał tylko jeden punkt mniej od zwycięzcy. Brązowy Lemiesz przypadł w tym roku Jerzemu Torączakowi i koniowi Kaszmir.
Podczas IX Międzynarodowego Turnieju Orki Konnej odbyły się również II Otwarte Mistrzostwa Powiatu Lubańskiego w Ujeżdżeniu. W tych zawodach triumfowała Karolina Hryciuk na klaczy Canada. Zaś w konkursie KONIKONIADA (ścieżka zręcznościowa dla koników polskich) na najwyższym stopniu podium stanęła Joanna Chyłek ze Stadniny Izery Stankowice. Konikoniada z roku na rok przyciąga coraz liczniejszą rzeszę uczestników. W tegorocznej edycji startowało ich już dziewięciu. To cieszy organizatorów, bo to widowiskowa konkurencja przyciągająca widzów.
W trakcie turnieju rozegrano również VIII Turniej Jeździecki dla dzieci Specjalnej Troski połączony z konkursem dla najmłodszych Jeździeckie Debiuty. Oba konkursy mają integrować dzieci i młodzież - okazało się, że to "strzał w dziesiątkę". Wszyscy mali uczestnicy świetnie się wspólnie bawili.
Jako dwie ostatnie konkurencje podczas IX Międzynarodowego Turnieju Orki Konnej rozegrano IV Amatorskie Zawody w Powożeniu oraz II Otwarte Mistrzostwa Kobiet w Powożeniu. Mimo, iż zawody w powożeniu rozgrywane były w strugach deszczu - nic nie straciły na swojej atrakcyjności. Zawodnicy dzielnie rywalizowali do samych celowników.
Zaprzęgi dwukonne
I Axel Geide (konie Haber i Hugo)
II Edward Sinkowski (konie Nitka i Norma)
III Bogdan Zwoliński (konie Druzenta i Draszka)
Zaprzęgi jednokonne
I Zbigniew Rebejko (koń Diana)
II Władysław Minko (koń Aria)
III Jerzy Torączak (koń Kaszmir)
Nagrodę specjalną, ufundowaną przez Panią Mirosławę Pogorzelską oraz puchar, ufundowany przez Okręgowy Związek Hodowców Koni we Wrocławiu, za zaangażowanie oraz strój otrzymali Katarzyna i Marcin Igielscy.
I Bartosz Nogacz (konie Siwa i Nadir)
II Piotr Karmelita (koń Paton)
III Piotr Karmelita (koń Pola)
I Kamila Szybko (koń Algier)
II Agnieszka Pyc (koń Hańczar)
III Marta Wasilewska (koń Grab Bazylia)
I Joanna Chyłek (koń Lejra P)
II Andrzej Szcześniak (koń Kadra)
III Krzysztof Jochym (koń Dymisja)
KONKURS L4
I Joanna Górecka (koń Florencja), wynik: 67, 27%
II Karolina Hryciuk (koń Canada), wynik: 66.36%
III Dominika Sobucka (koń Faworyt S), wynik: 65,91%
KONKURS P2
I Karolina Hryciuk (koń Canada), wynik: 68,00%
II Joanna Górecka (koń Florencja), wynik: 66,40%
III Dominika Sobucka (koń Bejrut), wynik: 65,60%
II OTWARTE MISTRZOSTWA POWIATU LUBAŃSKIEGO W UJEŻDŻENIU
I Karolina Hryciuk
II Joanna Górecka
III Dominika Sobucka
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl