ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Atrakcje  » Kamienica

Napisany: 2007-11-22

Kamienica

Najwyższa (973 m n.p.m.) góra Grzbietu Kamienickiego Gór Izerskich jest rozległą, spłaszczoną kopułą porośniętą świerkowym lasem

Kamienica z Wysokiego Grzbietu (fot. A Lipin)

Kamienica (niem. Kemnitzberg) zbudowana z granitognejsów nie jest pokryta wyjątkową ilością kamiennych głazów, czy też rumoszem albo urozmaicona skałkami. Nazwa jest nieco myląca, aczkolwiek z pd.-zach. zbocza, na wysokości ok. 880 m n.p.m, wystają kilkumetrowe skałki Rysianki, a na wys. ok. 670 m n.p.m. - Zamczysko.
Wraz z sąsiednimi wierzchołkami: Kowalówką, Tłoczyną i Dłużcem, Kamienica tworzy dosyć zwarty masyw środkowej, najwyższej części Kamienickiego Grzbietu Gór Izerskich.

Kamienica jest wododziałem pomiędzy zlewiskami Kwisy, Kamiennej i Kamienicy. Ta ostatnia rzeczka, imienniczka góry, bierze początek północnym zboczu Kamienicy, na wys. ok. 850 m n.p.m., u siodła oddzielającego górę od Kowalówki. Rzeka Kamienica (niem. Kemnitzbach) uchodząc do Zbiornika Pilchowickiego na wys. 287 m n.p.m., przepływa ok. 21 km, przez Chromiec, Starą Kamienicę i Barcinek.

Kamienica z Sępiej Góry - dobrze widoczne poniżej wierzchołkowej kopuły Rysianki, a po prawej Karkonosze (fot. A Lipin)

Niestety przez wierzchołek nie przechodzi żaden ze znakowanych szlaków pieszych. Zachodnie zbocze, nieznacznie poniżej wierzchołka trawersuje żółty szlak z Rozdroża Izerskiego do Przecznicy przez Ciemny Wądół. Jego krótki odcinek biegnie starą leśną drogą asfaltową - dobrą trasą rowerową.

Z uwagi na swe znaczne wylesienie wskutek klęski ekologicznej, dawniej była dobrym punktem widokowym, zwłaszcza na Wysoki Grzbiet i jej najbliższą wyższą siostrę - Wysoką Kopę. Po odbudowie lasu ten walor zanika, lecz mimo to góra wciąż jest warta odwiedzin. Kamienica i sąsiadujące z nią góry nie są często odwiedzane przez turystów. Choć u ich północnych podnóży leżą bardzo atrakcyjne turystycznie miejscowości, takie jak Chromiec i Antoniów, sama Kamienica zdaje się być zapomniana. A jest to jedna z bardziej atrakcyjnych, zwłaszcza dla rowerzystów, część Gór Izerskich.

Arkadiusz Lipin

Tagi: · punkt widokowy · trasy piesze · trasy rowerowe

Linki: · Sępia Góra · Rozdroże Izerskie · Masyw Zielonej Kopy

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: drabiny jezdne odżelaziacze wczasy w Egipcie sprzątanie Wrocław