ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Narty  » Na biegówki!

Napisany: 2008-01-09

Na biegówki!

Góry Izerskie nadają się do biegania na nartach jak żadne inne miejsce w Polsce!

Biegówki izerskie

Bieganie na nartach to rozrywka, rekreacja, integracja i świetna, rodzinna rozrywka

Wspaniałe warunki śniegowe przez 4 miesiące w roku, doskonale rozwinięta sieć tras i szlaków oraz wyjątkowo przyjazna rzeźba terenu to główne atuty Gór Izerskich. Ponadto łatwy dojazd do stacji narciarskich (największe to Jakuszyce oraz Bedřichov) skąd najlepiej wyruszyć. Bogata baza noclegowa w okolicy, a także przepiękne krajobrazy, czynią z Gór Izerskich wspaniałą krainę do uprawiania zimowych sportów.

Kilometry tras

Trasy biegowe w Górach Izerskich

Mapa tras narciarskich w Górach Izerskich (źródło: MAPY.cz)

Po polskiej stronie gór, na doskonale utrzymywanych przez stowarzyszenie BIEG PIASTÓW trasach, przez całą zimę biegać mogą wytrawni sportowcy, jak też zupełnie początkujący. Polana Jakuszycka to idealne miejsce do pierwszych ślizgów narciarskich, gdzie wypożyczymy sprzęt, podejrzymy starych wyjadaczy, zdobędziemy podstawową wiedzę, a kiedy nam się spodoba – rozpoczniemy wielką przygodę z nartami.
W Czechach zaś takim miejscem jest wspomniany Bedřichov. Możemy tam także zakosztować innych odmian narciarstwa – bowiem opodal są świetnie utrzymane i oprzyrządowane trasy zjazdowe.

Łączna (po obu stronach granicy) długość izerskich tras wynosi ponad 100 km. Wystarczająco dużo by spędzić na nich dni, tygodnie i miesiące, bo każda oferuje coś wyjątkowego. Większość zachwyca widokami, urokiem górskiej zimy czy też naturalnym pięknem przyrody.

Biegać każdy może

Narciarstwo biegowe jest jedną z najstarszych zimowych dyscyplin sportu/rekreacji. Ludzie wynaleźli narty właśnie po to by na nich chodzić i biegać. Dzięki nartom znaczne norweskie odległości można było pokonywać szybciej i bezpieczniej.
Okazało się także, że bieganie na nartach to doskonały sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. Dzisiaj narciarstwo klasyczne czyli bieganie i chodzenie na nartach, zwane też nordic, uprawia dziesiątki milionów ludzi na całym świecie.

Poza oczywistymi walorami: przebywanie na świeżym powietrzu, ruszanie się i zdrowy wysiłek, narty biegowe mają tę zaletę, iż są dyscypliną bardzo towarzyską. Można biegać całą rodziną czy grupą przyjaciół. Podziwiając krajobrazy, przecierać tę samą trasę, mimo różnego przygotowania i wieku.

Taniej i łatwiej

Biegówki izerskie

Sprzęt do biegania kosztuje kilkaset złotych, ale nie trzeba od razu kupować lasu... Możemy przecież narty wypożyczyć w jednej z kilku wypożyczani w Jakuszycach

Narciarstwo biegowe jest dużo tańszym sportem niż narciarstwo zjazdowe. Sprzęt i odzież co prawda kosztują podobnie jak do narciarstwa zjazdowego, za to nie musimy też opłacać drogich karnetów na wyciągi i koleje górskie! Trasy biegowe są darmowe, a na wzgórza wyniosą nas własne nogi.

Biegać możemy już przy 5-centymetrowej warstwie śniegu niemal w dowolnym terenie. Jeśli dysponujemy "turystycznymi" nartami śladowymi nie potrzebne nam specjalnie przygotowane trasy. Wystarczy droga przetarta przez jakiś pojazd. A kiedy nie możemy wybrać się w Góry Izerskie, zażywać przyjemności z biegania na nartach możemy w parku czy na polnej drodze.

Zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze nie spróbowali – bo mają czego żałować – przyjedźcie w Góry Izerskie, gdzie panują najlepsze warunki biegowe w Polsce i pobiegajcie.

Arkadiusz Lipin

Tagi: · biegówki · narty biegowe · trasy narciarskie

Linki: · Biegaj na nartach · Narciarstwo w Jakuszycach · Z Biegiem Piastów · www.liberec.pl/Narty_g,8.html

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: odżelaziacze drabiny jezdne wczasy w Egipcie sprzątanie Wrocław