ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Atrakcje  » Obří sud (Wielka Beczka)

Napisany: 2009-10-23

Obří sud (Wielka Beczka)

Restauracja w kształcie olbrzymiej beczki, nad kurortem Lázně Libverda na południowym zboczu Závornika

Aktualizacja: 30 lipca 2014 r.

Imponująca Wielka Beczka (fot. A. Lipin)

Na północ od kurortu Lázně Libverda znajduje się niezwykła atrakcja. WIELKA BECZKA. Mieści restaurację z salą taneczną dla 160 gości. Poza smacznym jadłem i napitkiem oferuje niezwykłe widoki na północne stoki Jizerských hor, z wieloma malowniczymi szczytami górującymi nad Hejnicami.

Obří sud k. Lázně Libverda w 1935 r. (arch. autora)

Budowę restauracji rozpoczął Stefan Hausmann, który pochodził z oddalonego o 1 km Přebytku. Nechal się inspirować inną podobną budowlą, która już od 1899 r. stała na wierzchołku Javorníku w Jesztedzkim Grzbiecie (Ještědský hřbet). Wybudował Wilhelm Huebel — oberżysta z Dlouhých Mostů koło Liberca. Podczas wiedeńskiej Wystawy Jubileuszowej, z okazji 50 lat władania Franciszka Józefa I w 1898 r. wystawiono wielką beczkę na wino. Pomysł z winiarnią w wielkiej beczce Huebel tak się spodobał, że przekonał kilku swoich przyjaciół i po zamknięciu wystawy zakupili wspólnie 600 złotych bekę. Rozmontowali ją, i na czterech wagonach przewieźli do Liberca. Na początku kolejnego roku rozpoczęto budowę restauracji, której częścią stała się wielka beczka. Do uroczystego otwarcia Wielkiej Beczki doszło 18 czerwca 1899 r. Do obiektu dostawiono drewnianą, częściowo krytą wieżę widokową o wysokości 18 m. Otwarta 25 maja 1924 r., znacznie ucierpiała w trakcie drugiej wojny światowej. Na przełomie 40. i 50. lat XX w. została rozebrana.

Z ogródka restauracji roztacza się piękny widok na Ptačí kupy i skaliste Frýdlantské cimbuří i Ořešník oraz na doliny Štolpichów (fot. A. Lipin)

Projekt budowlany beczki koło Libverdy opracował budowniczy Anton Lux z Frýdlantu. Pozwolenie na budowę wydal urząd okręgowy z Frýdlantu 16 sierpnia 1930 r. i wnet pracę rozpoczęło dwunastu cieśli, sześciu murarzy i trzech stolarzy. Budowę planowano zakończyć jeszcze w tym samym roku, lecz deszczowa pogoda opóźniła prace. Do otwarcia doszło dopiero w na rozpoczęcie postu 1 lutego 1931 r. W kolejnych latach do beczki dostawiono kolejny budynek, w którym mieściła się restauracja i pokoje gościnne. W latach 70. XX w. doszło do całkowitej rekonstrukcji beczki. Trwała cztery lata, i w jej trakcie robotnicy rozebrali całą beczkę, aby ją złożyć z nowych elementów. Beczka na Javorníku 20 września 1974 r. doszczętnie spłonęła, więc libverdski Obří sud do 1 października 2011 r., był jedynym takim obiektem w Republice Czeskiej.

Przy parkingu przed restauracją w punkcie z pamiątkami kupimy pocztówki i mapy (fot. A. Lipin)

Wielka Beczka jest wysoka na 11,40 m i długą na 14,15. Szerokość sięga 10,50 m, co w sumie daje objętość 10 000 hektolitrów. Wykonana została w całości z sosnowego drewna. We wnętrzu znajduje się sala taneczna na 160 gości, które znajdują się na parterze i galeriach. Dalszych 40 miejsc oferuje boczna sala restauracji, a wraz z salonikiem oferuje kolejne 20 miejsc.
Na piętrze dobudowanego do beczki budynku znajdują się cztery pokoje, oferujące w standardzie turystycznym 10 łóżek (3 pokoje dwu łóżkowe, i 1 z czterema).

Piękne wnętrze Wielkiej Beczki zachęca do odwiedzin (fot. A. Lipin)

W letnich miesiącach funkcjonuje ogród restauracyjny z bufetem na tarasie przez Wielką Beczką. Do obiektu przylega garaż na trzy auta i duży parking. Postój do godziny kosztuje 30 KCz, ponad godzinę 60 KCz (stan z 2014 r.). Przy parkingu znajduje się sklepik z pamiątkami.

Od południa do Wielkiej Beczki możemy dojść z pobliskich Lázně Libverda. Z Polski, z kierunku wschodniego do beczki dojedziemy szosą III/29015 łączącej Ludvík pod Smrkem przez Přebyteke do Lázně Libverda.

Przy tarasie urządzono także mały zwierzyniec. Poza sympatycznymi kozami zobaczymy kilka gatunków ptaków i gryzoni (fot. Magdalena Sobczyk)

Godziny otwarcia restauracji:

  • Od maja do października we wszystkie dni tygodnia: 11-22
  • Od listopada do kwietnia, we wszystkie dni tygodnia 11-20

Adres:

  • Obří sud 186, Lázně Libverda, 463 64
  • Telefon +420 482 322 714, mobile +420 731 747 636, fax +420 482 322 269

Arkadiusz Lipin

Tagi: · punkt widokowy · atrakcje turystyczne · widok

Linki: · Lázně Libverda (Bad Liebwerda) · Hejnice (Haindorf) · Peklo (Piekło)

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wczasy w Egipcie kody kreskowe drabiny jezdne sprzątanie Wrocław