ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Z góry  » Koleją do Jakuszyc

Napisany: 2009-11-10

Koleją do Jakuszyc

Wieści o rewitalizacji linii kolejowej ze Szklarskiej Poręby do stacji Harrachov od lat przykuwały uwagę turystów, narciarzy i miłośników kolei z obu stron polsko-czeskiej granicy. Małymi krokami dzień, w którym dojedziemy do Jakuszyc pociągiem, nadchodzi

Rewitalizowana trasa 311 - nowe torowisko 10 kwietnia 2010 r. Foto: Petr Špetlak - Towarzystwo Kolei Izerskiej

Rewitalizacja rozpoczęła się 9 maja 2009r. od zerwania starego torowiska, a następnie przygotowania terenu do położenia nowych podkładów i szyn. Ponadto remontowano mostki, przepusty i pozostałe elementy kolejowej infrastruktury. Pamiętajmy, że poza okazjonalnymi przejazdami, m.in. na 100-lecie Kolei, pociągi nie jeździły tędy ponad 50 lat.

Podczas przestojów spowodowanych różnymi okolicznościami (np. złą pogodą), wykonawca pracował m.in. na placu przy przystanku kolejowym w Jakuszycach. Jak dowiedzieliśmy się w Dolnośląskiej Służbie Dróg i Kolei w miejscu starego peronu powstanie nowy 130-metrowej długości. Czy jednak będzie zbudowany budynek z poczekalnią? Przed laty istniała drewniana stacyjka z kasą i kolejowym zegarem. Tego na razie nie udało nam się ustalić.

W październiku w Górach Izerskich spadł, nieoczekiwanie szybko, pierwszy wielki śnieg. Mocno skomplikowało to kolejowe prace i znacznie je przystopowało. Trzeba było wielokrotnie odśnieżać trasę torowiska. Mimo trudnych warunków prace wciąż trwają.

Towarzystwo Kolei Izerskiej, a przede wszystkim jego Prezes, Wojciech Grzybowski, na bieżąco śledzi postępy prac. Poniżej przedstawiamy swoistą kronikę odbudowy trasy, w której znajdziecie często aktualizowane fotografie i krótkie informacje co się dzieje na kolejowej trasie w Górach Izerskich.

"Kronika" rewitalizacji - Towarzystwo Kolei Izerskiej

Polecamy także artykuł wyjaśniający kilka nieporozumień dot. rewitalizowanej trasy kolejowej: Kto to załatwił.

Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli wsiąść do pierwszego regularnie jeżdżącego pociągu na trasie Szklarska Poręba - Kořenov.
Finał prac już widać - jest blisko!

Arkadiusz Lipin

Tagi: · koleje · pociąg · stacja kolejowa

Linki: · Żelazny szlak przez Przełęcz Szklarską · Jak to w Mirsku z kolejami bywało · http://www.tki.info.pl · http://www.zubacka.cz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych safari Kenia wyposażenie magazynów sprzątanie Wrocław