ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Łużyczanki nagrodzone w Saksonii

Napisany: 2010-09-21

Łużyczanki nagrodzone w Saksonii

W sobotę 11 września 2010 r. w Auerbach (Niemcy), podczas 13. Dożynek Saksońskich, odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla laureatów międzynarodowego konkursu plastycznego dla dzieci oraz konkursu fotograficznego dla seniorów "Tak kolorowy jest nasz świat"

Laureatki z Gór i Pogórza Izerskiego prezentują swoje nagrodzone rysunki. Od lewej: Natalia Przybylska, Angelika Paluch i Oliwia Krawczyk (fot. Magdalena Guła; archiwum P-ZFST POGRANICZE)


 
Od kilku lat Saksońskie Kuratorium ds. Obszarów Wiejskich w Miltitz (Niemcy) ogłasza corocznie wiosną dwa międzynarodowe konkursy, do udziału w których zaprasza także dzieci i seniorów z woj. dolnośląskiego. Współorganizatorem konkursów w Polsce jest lubańskie stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego POGRANICZE. Nagrody dla laureatów są wręczane zawsze we wrześniu podczas ogólnolandowych Dożynek Saksońskich. Uroczystości tej towarzyszy wystawa pokonkursowa, na której prezentowane są rysunki i zdjęcia, w tym prace wszystkich zwycięzców.
 
W tym roku na konkursy, zatytułowane "Tak kolorowy jest nasz świat", dzieci i seniorzy z Górnych Łużyc Dolnego Śląska nadesłali 50 rysunków oraz 46 zdjęć. Na początku września komisja konkursowa, która obradowała w Niemczech, wyłoniła laureatów obu konkursów. 

Laureatkami polsko-czesko-niemieckiego konkursu plastycznego "Tak kolorowy jest nasz świat" ze strony polskiej zostały:

  • Natalia Przybylska z Lubania
  • Jagoda Wyrazik z Gryfowa Śląskiego
  • Oliwia Krawczyk z Bogatyni
  • Angelika Paluch z Gierałtowa

Wystawa pokonkursowa "Tak kolorowy jest świat" (fot. Magdalena Guła; archiwum P-ZFST POGRANICZE)

Laureatem polsko-czesko-niemieckiego konkursu fotograficznego "Tak kolorowy jest nasz świat" został:
Stefan Lulkiewicz ze Zgorzelca.
 
Gospodarzem tegorocznych 13. Dożynek Saksońskich było 20-tysięczne miasto Auerbach, położone tuż przy granicy z Bawarią. 11 września, Stowarzyszenie „Pogranicze” jako współorganizator konkursów po stronie dolnośląskiej, zorganizowało wyjazd do Auerbach laureatów konkursów oraz przedstawicieli środowisk seniorskich z Bolesławca (Dom Dziennego Pobytu) i Zgorzelca (Miejski Klub Seniora)).

Występy zespołów podczas Dożynek Saksońskich (fot. Magdalena Guła; archiwum P-ZFST POGRANICZE)

W Auerbach nagrody z rąk z przedstawicieli saksońskich władz, w tym Saksońskiego Ministra Środowiska i Rolnictwa - Franka Kupfera, odebrały osobiście laureatki konkursów: Natalia Przybylska, Oliwia Krawczyk i Angelika Paluch. Prace wszystkich polskich laureatów zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej.
 
Dodatkowych wrażeń dla uczestników, zorganizowanego przez POGRANICZE, wyjazdu do Niemiec dostarczyła wizyta na skoczni narciarskiej Vogtland Arena w  Klingenthal, mieście położonym kilkanaście kilometrów od Auerbach.
 
Organizatorzy już teraz zapraszają dzieci i młodzież oraz osoby powyżej 60. roku życia do udziału w kolejnej edycji konkursu, która zostanie ogłoszona wiosną 2011 r.

Magdalena Guła
Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego POGRANICZE

Linki: · Uwiecznij las i wygraj! · www.pogranicze-csb.home.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów safari Kenia montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław