ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Kulturalne rozdroża

Napisany: 2010-10-25

Kulturalne rozdroża

Trwają IX Dni Kultury Holenderskiej w Polsce - Festiwal Rozdroża (Crossroads Festival)

Mnóstwo kulturalnych wrażeń, z których po raz pierwszy będą mogli korzystać wrocławianie

Od 2003 r. wydarzenie odbywa się w Międzylesiu, a od 2009 r. funkcjonuje jako Festiwal Rozdroża (Crossroads Festival) w Jeleniej Górze. Organizatorzy tłumaczą, że festiwal chce uświadomić, iż kultura powstaje dzięki migracji i wielości języków, a kultura migracyjna jest niesłychanie wartościowa. I zapraszają do wspólnej podróży przez obszary ziemi niczyjej, pustkowia języków i kultur oraz rzadko odwiedzane rozdroża. Zapraszają nas, Europejczyków, migrantów. A podczas tej podróży czekają spotkania holenderskich poetów interkulturowych, tłumaczy i chórów, a także wystawy w sercu Europy - w nadgranicznym obszarze południowo-zachodniej Polski, blisko Karkonoszy.

Uroczyste otwarcie Dni Kultury Holenderskiej - 27 października o godz. 17 w Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze - zaszczycą swoją obecnością Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce Marcel Kurpershoek oraz Prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski. Będzie to jednocześnie otwarcie wystawy „Anna Frank- historia na dzień dzisiejszy”. Później, w Wieczorze Kultury Holenderskiej zapowiadane są: Chór muzyki klasycznej „KWAJR”, poetycki hołd ku czci Luceberta i spotkanie z poetami międzykulturowymi. Zanim jednak nastąpi uroczyste otwarcie, o godz. 10 odbędzie się konferencja „Odkrywanie granic języka i kultury. Straty i zyski w poezji międzykulturowej”. A w kolejnych dniach (28-29 października) w Sali Kameralnej JCK obejrzeć będzie można filmy holenderskie – retrospektywę filmów Paula Verhoevena.
Jednak w swej kolebce, Starej Kamienicy, festiwal trwa już od 18 października oferując uczestnikom wystawę fotograficzną, koncerty, występy chóru, a na deser (28 października) spotkanie z poetami z Holandii.

Wrocław również rozpocznie spotkania z holenderską kulturą jeszcze przed uroczystym otwarciem festiwalu. 26 października w Katedrze Filologii Niderlandzkiej Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się konferencja „Odkrywanie granic języka i kultury”, a Księgarniokawiarnia Vegedajnia Nalanda będzie gospodarzem wydarzenia Poezja znikąd: wyprawa nieznaną ścieżką, poezja bez granic.

Festiwal organizuje Fundacja NEMO z Kopańca-Międzylesia (Stara Kamienica), we współpracy z Miastem Jelenia Góra, Gminą Stara Kamienica, Kolegium Karkonoskim w Jeleniej Górze, Katedrą Filologii Niderlandzkiej Uniwersytetu Wrocławskiego, Jeleniogórskim Centrum Kultury, Książnicą Karkonoską oraz Fundacją Anny Frank z Amsterdamu. Festiwal odbywa się przy wsparciu Ambasady Królestwa Niderlandów i Fundacji Literatury Holenderskiej.

Magdalena Sobczyk

Tagi: · wydarzenia kulturalne

· www.nemoland.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: safari Kenia drukarki do kodĂłw kreskowych montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław