ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Bogatyński Dramat

Napisany: 2010-10-30

Bogatyński Dramat

Południe w wakacyjną sobotę było leniwe. Zakupy, sprzątanie, drobne sprawy tu i tam. Choć od kilku dni padało i pogoda nie sprzyjała spacerom, ulice i śródmiejski park były pełne ludzi

Park im. C.A.Preibisha w Bogatyni zalewany przez wody miedzianki 7 sierpnia 2010 r. (fot. Ryszrad Sawicki)

Z Gór Izerskich, tam gdzie od tygodnia wisiały ciężkie chmury, przyszła fala jakiej polscy mieszkańcy Bogatyni w życiu nie widzieli. Czescy sąsiedzi już się topili, już zniszczone były ich domy. Bogatynię los ten dopiero czekał.

Popołudniem 7 sierpnia 2010 r. wiedziała już cała Polska: Bogatynia tonie! Stare miasto jest burzone przez powodziową nawałę.

Co było dalej - wszyscy pamiętamy...

"Bogatyński Dramat" - publikacja z okazji wernisażu wystawy

Wspomnienia - przykre, smutne, dla wielu tragiczne - wciąż są żywe, obrazy stoją przed oczami. By jednak również następne pokolenia PAMIĘTAŁY co potrafi niepozorna Miedzianka, by jej nie lekceważyć i zadbać o rzekę oraz wspólne dobro, powstała wystawa. Pan Ryszard Sawicki z Bractwa Ziemi Bogatyńskiej, fotograf którego rodzina również ucierpiała w kataklizmie, wybrał dla nas kilkadziesiąt zdjęć z dramatycznych sierpniowych dni.

Otwarcie wystawy przez Martę Cholewińską, Ryszarda Sawickiego (autora fotografii) oraz Jerzego Stachyrę

W piątek, 29 października br. w galerii STOPART Bogatyńskiego Ośrodka Kultury na wernisażu wystawy przywitali nas Marta Cholewińska - dyrektorka BOK oraz Jerzy Stachyra - wiceburmistrz Miasta i Gminy Bogatynia, a wystawę oficjalnie otworzył sam autor fotografii.

Poza przejmującymi kadrami mogliśmy zobaczyć 2 amatorskie wideoreportaże z powodzi oraz przeczytać okazjonalną broszurkę, w którą nasz magazyn GÓRY IZERSKIE miał skromny wkład. Z wydawnictwa dowiemy się o Miedziance, przyczynach powodzi oraz skutkach jakie szalona woda wyrządziła.

Wystawa dostępna przez najbliższe tygodnie w Galerii "Stopart" Bogatyńskiego Domu Kultury przy ul. II Armii Wojska Polskiego 1.

Arkadiusz Lipin

Linki: · Drapieżna woda - izerska powódź 2010 · www.bzb.org.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych safari Kenia sprzątanie Wrocław