ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Atrakcje  » Stóg

Napisany: 2007-11-08

Stóg

Obowiązkowy punkt wycieczki dla każdego turysty w śląskich Górach Izerskich

Stóg widziany z Sępiej Góry. U jego stóp rozłożony Świeradów-Zdrój

Na szycie wznoszącym się na wysokość 1107 m n.p.m. onegdaj istniała wieża widokowa zbudowana już w 1892 r., a dziś stoi maszt telekomunikacyjny.

Tuż pod szczytem na płn. stoku, na wysokości 1060 m n.p.m., w 1924 roku powstało popularne schronisko, wybudowane dzięki zbiórce pieniędzy i hojności rodu Schaffgotschów. Miało wówczas 30 miejsc noclegowych.

Heufuderbaude w latach 30. XX w. Stylowe schronisko jest oblegane narciarskie tłumy (fot. A. Lipin)

Architektura schroniska łączy w sobie elementy dwóch stylów: śląskiego i łużyckiego. Do jego powstania przyczyniło się przede wszystkim Towarzystwo Karkonoskie (RGV), a dokładniej Josef Siebelt (pomysłodawca schroniska). Ten świeradowski lekarz, który przybył do miasta będąc ciężko chorym, doznał na miejscu cudownego ozdrowienia - po czym postanowił na stałe osiedlić się w Bad Flinsberg.

Maszt telekomunikacyjny na szczycie stoi w sąsiedztwie nieistniejącej wieży widokowej (fot. A. Lipin)

Z niezbyt wybitnego wierzchołka Stogu Izerskiego roztacza się przepiękny widok na Gajową w Kamienieckim Grzbiecie (drugi śląski grzbiet Gór Izerskich - równoległy do Wysokiego Grzbietu), na pobliskie miejscowości Świeradów-Zdrój oraz na dużą część Pogórza Izerskiego z Lubaniem, Mirskiem i Gryfowem. Przy dobrej widoczności widać oddalone szczyty Karkonoszy z dominującą Śnieżką, a nawet Landskrone nad górnołużyckim Goerlitz.

Ciekawi historycznych pozostałości na północnych stokach Stogu mogą szukać śladów toru saneczkowego (dł. ok. 2,5 km) wybudowanego przed II wojną światową.

Widok spod schroniska na Świeradów-Zdrój i Sępią Górę, a w oddali na Pogórze Izerskie z Mirskiem, Gryfowem, Lubaniem i wieloma innymi miejscowościami

Od 2010 r. Stogu Izerskim działa - kolej gondolowa oraz trasa zjazdowa. Co prawda zakłóciła krajobraz w okolicy schroniska, jednak przyczyniła się do rozwoju turystycznego Świeradowa zimą i latem. Góry Izerskie stały się łatwiej dostępne od północnej strony. Gondola zabiera pieszych, rowerzystów, wózkowiczów i oczywiście narciarzy.

Arkadiusz Lipin

Tagi: · schronisko · kolej gondolowa · tor bobslejowy

Linki: · Jedna góra - dwie wieże · Smrk - Król Gór Izerskich · Sępia Góra · www.stogizerski.pl · www.kolejgondolowa.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: drabiny jezdne odżelaziacze wczasy w Egipcie sprzątanie Wrocław