ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Karkonosze w rajdowym tempie

Napisany: 2012-01-30

Karkonosze w rajdowym tempie

Ferie zimowe w naszym dolnośląskim województwie dopisały śniegiem i mrozem. Wielbiciele zimy nie mieli czasu narzekać - śmigali po stokach, biegali Izerskim Szlakiem Cietrzewia lub trasami na Zajęczniku

"Świeradowskie Orły" przed schroniskiem w Michałowicach (fot. Teresa Fierkowicz)

Zaś członkowie SKKT PTTK "Świeradowskie Orły" pozostali wierni wędrówkom pieszym. Czterdziestoosobowa grupa wzięła udział w III Zimowym Rajdzie z noclegiem w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym Złoty Widok w Michałowicach.

ŚWIERADOWSKIE ORŁY

Pierwszego dnia Drużyna wyruszyła szlakiem niebieskim z przystanku MZK w Piechowicach do Michałowic. To znana osada letniskowa, do której Teatr Nasz i Cinema przyciągają wielbicieli rozrywki na najwyższym poziomie. Nas zwabiły niepowtarzalne widoki na Karkonosze i perspektywa spędzenia nocy poza domem.

Wieczorem po zakwaterowaniu i kolacji odbyły się konkursy: "piosenkowy" i "ogniskowy". W drugim cztery zespoły prezentowały legendę i skecz, czym zachęcały do wspólnej zabawy. Poziom konkursu był bardzo wysoki, a nowatorskie wersje legend o Karkonoszu zostały uwiecznione w kronice "Orłów".

W schronisku - program "ogniskowy" (fot. Teresa Fierkowicz)

Drugiego dnia po śniadaniu młodzi turyści wyruszyli szlakiem zielonym, do enklawy KPN "Wodospad Szklarki". Martwiliśmy się, czy droga będzie przetarta, czy cała zaśnieżona. Okazało się, że zimą piechurów nie brakuje - z przejściem trasy nie było problemu. Atrakcją wędrówki stały się malownicze skałki, z których zwisały długie sople lodowe. Trasa wzdłuż rzeki Kamiennej, wijącej się wśród zaśnieżonych i pokrytych lodem kamieni doprowadziła nas do trzeciego co wielkości wodospadu w Sudetach. Częściowo zamarznięty wyglądał jeszcze piękniej niż latem, więc nie dziwi fakt, iż odwiedzających w tym dniu to urokliwe miejsce było wielu.

Na szlaku - trasa wzdłuż Kamiennej (fot. Teresa Fierkowicz)

Dalej grupa udała się Szlakiem Walońskim do Starej Chaty Walońskiej, która jest siedzibą Wielkiego Mistrza Sudeckiego Bractwa Walońskiego. Powstało w 1999 roku, by skupiać poszukiwaczy minerałów i kamieni szlachetnych. Chata to miejsce, gdzie można nieodpłatnie obejrzeć minerały ozdobne i szlachetne oraz kupić biżuterię oraz pamiątki wykonane z surowych i oszlifowanych kamieni.

Zimowe "lizaki" na skałkach (fot. Teresa Fierkowicz)

Ostatnim punktem III Zimowego Rajdu było zwiedzanie Muzeum Ziemi w Szklarskiej Porębie, skąd autobusem rozśpiewane "Orły" wróciły do Świeradowa-Zdroju planując kolejne wyprawy.

Teresa Fierkowicz

Tagi: · rajdy górskie · relacja z wędrówki

Linki: · Cudze chwalicie...

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych wyposażenie magazynów safari Kenia sprzątanie Wrocław