ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Bądźmy przyjaciółmi przyrody

Napisany: 2012-04-25

Bądźmy przyjaciółmi przyrody

Przyjechali do Świeradowa pokazać, że potrafią szanować przyrodę. Zwiedzili okolicę i wrócili z nagrodami

Prezes LOP Zdzisław Gasz i dyrektorka szkoły Wiesława Stasik w Świeradowie-Zdrój(fot. T. Fierkowicz)

Miejski Zespół Szkół w Świeradowie-Zdrój 20 kwietnia 2012 r. gościł uczestników etapu finałowego VIII Regionalnego Konkursu Przyrodniczo-Krajoznawczego Nauczania Zintegrowanego. Konkurs pod hasłem: "Bądźmy Przyjaciółmi Przyrody" zorganizował Zarząd Okręgu Ligii Ochrony Przyrody w Jeleniej Górze obejmujący zasięgiem działania całe byłe województwo jeleniogórskie.

Dwudziestu czterech finalistów etapów rejonowych, wśród których był reprezentant naszej szkoły Dawid Jurczak, wraz z opiekunami, rodzicami i przedstawicielami Zarządu LOP, zawitało w gościnne progi naszej szkoły. Finaliści rozwiązywali test, rozpoznawali rośliny i zwierzęta chronione w Polsce, a po zakończeniu części konkursowej wyjechali na wycieczkę autokarową do Liberca. Zwiedzili ZOO.

Dawid Jurczak na Trójstyku Granic (fot. T. Fierkowicz)

W drodze powrotnej odwiedzili styk trzech granic (polskiej, czeskiej i niemieckiej) w Porajowie. To jedno z sześciu miejsc w Polsce, gdzie stykają się trzy państwa. Punkt został upamiętniony 1 maja 2004 r. podczas uroczystości związanych z wejściem Polski do Unii Europejskiej.
Będąc w Kotlinie Turoszowskiej zwiedzili w Bogatyni elektrownię i kopalnię węgla brunatnego - jedną z największych w Polsce. Po kolejnym przekroczeniu granicy polsko-czeskiej, zatrzymali się w podizerskim mieście Frydlant, nad którym góruje zamek.

Podsumowanie dnia i wyników części pisemnej Konkursu nastąpiło w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym "Halny" w Kamieniu. Uczestnicy i opiekunowie zapewniony tu mieli nocleg i wyżywienie.

Nazajutrz, 21 kwietnia br. dziesięciu zawodników z najwyższą ilością punktów rozpoznawało chronione rośliny, zwierzęta, muzykę i stroje ludowe. Kluczowym zadaniem była prezentacja atrakcjach przyrodniczych i krajoznawczych swojego regionu.

Dawid Jurczak, Teresa Fierkowicz i Agnieszka Puchalska - członek jury (fot. T. Fierkowicz)

Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody książkowe, a opiekunowie plakaty o tematyce przyrodniczej. Ich fundatorami byli: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu - Oddział w Jeleniej Górze, Nadleśnictwo "Świeradów" oraz Karkonoski Park Narodowy.

Serdecznie dziękuję Dawidowi Jurczakowi, który chociaż nie zakwalifikował się do ścisłego finału, to przy silnej konkurencji popisał się bogatą wiedzą przyrodniczo- turystyczną.

Teresa Fierkowicz

Tagi: · Świeradów-Zdrój · schronisko

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: odżelaziacze drabiny jezdne wczasy w Egipcie sprzątanie Wrocław