ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Ludowo u AGI

Napisany: 2012-05-17

Ludowo u AGI

Cztery ludowe grupy na kromnowskiej scenie. Każdy z nich powstał z potrzeby serca i pasji, jaką jest muzyka

Na scenę Artystycznej Galerii Izerskiej, 19 maja 2012 r. (sobota) od godz. 17 wyjdą: Rybniczanki, Łużyczanki, Szklarki i Sołtysowe Gryfinki.

Koncert zespołów ludowych w Artystycznej Galerii Izerskiej

To zespoły amatorskie z naszej okolicy, dla których jedyną motywacją do tworzenia jest po prostu chęć śpiewania.

Wstęp na koncert jest bezpłatny!

Miłośnicy ludowej muzyki z naszego regionu zapewne nie trzeba przedstawiać zespołów, które w sobotę wystąpią w Kromnowie. Jednak przybliżymy w kilku słowach tym, którzy jeszcze się z nimi nie zetknęli.

Rybniczanki to grupa powstała w 2004 roku w Rybnicy k. Jeleniej Góry. Obecnie zespół liczy kilkanaście osób. Wykonuje piosenki ludowe i biesiadne z terenu całej Polski, ale nie brakuje też kompozycji własnych, co świadczy o jeszcze większym talencie członków Rybniczanek. Osoby zrzeszone w grupie nie tylko zapewniają ciekawą oprawę muzyczną wielu imprez odbywających się w okolicy, ale też same aktywnie je aktywnie współtworzą.

Szklarki to grupa na co dzień działająca przy Piechowickim Ośrodku Kultury. Zespół powstał cztery lata temu z inicjatywy Urszuli Musielak. Dzisiaj liczy już 18 osób, które z roku na rok koncertują coraz więcej. Zespół oprócz uświetniania miejscowych imprez reprezentuje Piechowice na zewnątrz. Inspiracje członkowie grupy czerpią z szeroko pojętej kultury ludowej z terenu całego kraju.

Łużyczanki - grupa powstała rok wcześniej, w 2007. Przez lata skład zespołu zmieniał się wielokrotnie, dziś liczy 17 osób śpiewających i 4-osobową kapelę. Członkowie zespołu to mieszkańcy Pobiednej, Wolimierza, Świecia i Świeradowa-Zdroju - a wszystkie te miejsca łączy przepływająca tamtędy rzeka Łużyca, od której też wzięła się nazwa grupy. Koncertowanie to dla nich sama przyjemność, dlatego też można ich spotkać na wielu regionalnych imprezach.

Sołtysowe Gryfinki powstał w 2007 roku. W zespole śpiewa 16 osób, a przygrywa im 3-osobowa kapela. Są to głównie mieszkańcy Olszyny Lubańskiej, Gryfowa Śląskiego i Proszówki. Podobnie, jak w przypadku pozostałych grup i tu inspiracją jest kultura ludowa, w tym niezwykle cenne przekazywane z pokolenia na pokolenie pieśni zapamiętane przez niektóre z członkiń zespołu z rodzinnych domów.

Jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości, że szykuje się świetna zabawa - powinien to sprawdzić przychodząc w sobotę do Galerii!

Wstęp na koncert jest darmowy dzięki dofinansowani w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" dla małych projektów, objętych PROW na lata 2007-2013.
Koncert odbywa się w ramach "Impresji artystycznych w Artystycznej Galerii Izerskiej w Kromnowie".

Źródło: Artystyczna Galeria Izerska

Tagi: · galeria

Linki: · Artystyczna Galeria Izerska · www.galeriaizerska.blogspot.com

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: drabiny jezdne wczasy w Egipcie kody kreskowe sprzątanie Wrocław