ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Grawer w akcji!

Napisany: 2012-05-22

Grawer w akcji!

Zobaczyć artystę grawerującego ręcznie szkło na XIX-wiecznym warsztacie - bezcenne. I to jedynego takiego w Kotlinie Jeleniogórskiej!

Marcin Zieliński graweruje szkło w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu (fot. A. Lipin)

Marcin Zieliński - człowiek, który pasję odziedziczył po ojcu Konstantym - o swojej pasji do szkła, o rodzinnej manufakturze, tradycjach szklarskich najpiękniej opowiada sam. Warto go wiec odwiedzić w pracowni, mieszczącej się w Jeleniej Górze, przy drodze do Szklarskiej Poręby.

Szlifierz gościł 13 maja 2012 r. w Artystycznej Galerii Izerskiej demonstrując swój talent podczas pracy. Pokaz dla grupy niemieckich turystów w Kromnowie obejmował połączenie tradycyjnych form szklanych z nowoczesnym wzornictwem.

M. Zieliński graweruje szkło wg własnych pomysłów ale też wykonuje repliki szkła dawnego. W jego portfolio znajdziemy także tradycyjne szkło "kurortowe", okolicznościowe czy tez ba indywidualne zamówienia.

Podczas sobotniej Nocy Muzeów 19 maja w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu warsztat Marcina Zielińskiego cieszył się dużym zainteresowaniem.

Stoisko filcowych wyrobów podczas Nocy Muzeów w Muzeum Etnograficznym (fot. A. Lipin)

Współorganizowany przez LGD "Partnerstwo Ducha Gór" wieczór był okazją do zaprezentowania nie tylko wyrobów rzemieślniczych ze szkła, filcu czy piernikowego ciasta. W muzeum miała miejsce prezentacja najnowszego tytułu wydanego przez Wydawnictwo AdRem z Jeleniej Góry. To historyczno-przygodowa książka o wnętrzu człowieka, autorstwa Przemysława Żuchowskiego - "Droga do Domu". Pięknie ilustrowana przez córkę autora, Paulinę Żuchowską książka opowiada o niezwykłych przygodach Walona, w pamiętnym 1675 r., kiedy spłonął zamek Kynast. Momentami mroczne i niebezpieczne ale zawsze piękne Góry Olbrzymie, wciągają w tajemnicę skarbu...

Więcej o karkonoskiej Nocy z Duchem Gór we Wrocławiu: Nocne harce skrzatów w muzeum.

Arkadiusz Lipin

Tagi: · szklarstwo

Linki: · Nocne harce skrzatów w muzeum · Z muzeum do domów · www.szklanamanufaktura.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: safari Kenia montaż haków holowniczych wyposażenie magazynów sprzątanie Wrocław