ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » 110 rocznica pierwszej pary

Napisany: 2012-06-27

110 rocznica pierwszej pary

Tak, tak... To już 110 lat minęło od czasu kiedy pierwsza para poszła w ruch kół lokomotyw na żelaznym szlaku przez Przełęcz Szklarską

Pociąg Kolei Dolnośląskich na stacji kolejowej Szklarska Poręba Górna przed odjazdem do Kořenova (fot. A. Lipin)

Najwyżej położona linia kolejowa w Polsce, przywrócona pasażerom przed dwoma laty po niemal półwieczu pół-nieistnienia (po stronie polskiej) będzie obchodzić jubileusz. Z tej okazji Szklarska Poręba zapowiada uroczystości: Święto Kolei Dolnośląskiej - 110 rocznica Kolei Izerskiej. W dniach 6-8 lipca br. będzie można dowiedzieć się wiele o kolejnictwie, pobawić się w kolejarskim towarzystwie, oraz zasmakować jazdy wyjątkową górską kolejką.
Zabytkowy parowóz z pociągiem na trasie Kořenov - Szklarska Poręba - Kořenov zabierze nas w podróż w czasie i przestrzeni. Bogactwo atrakcji dopełni wystawa modeli kolejowych, dużej makiety linii kolejowej, wystawa "Historia Kolei Izerskiej na starej fotografii", oraz wystawa pojazdów szynowych oraz sprzętu kolejowego służącego do technicznej obsługi tego rodzaju transportu.

Pociąg przed 100 laty przekraczający Izerę, tuż za granicą Czech i Śląska

Uciechy dla ciała przewidziano na 7 lipca. Odbędzie się wówczas festyn na terenie przyległym do Dworca Kolejowego Szklarska Poręba Górna. W programie m.in. koncerty i prezentacje gmin leżących na trasie linii kolejowej-jubilatki. Przewodnicy poprowadzą wycieczki przez Szklarską Porębą.

Ostatniego dnia uroczystych obchodów jubileuszu, 8 lipca przewidziano odsłonięcie w Jakuszycach kwarcowego głazu, który będzie przypominać wszystkim turystom, że właśnie wysiedli (bądź wsiedli) na najwyżej położonym nad poziomem morza przystanku kolejowym w Polsce.

Źródło: UM Szklarska Poręba

Tagi: · koleje · Szklarska Poręba · Jakuszyce

Linki: · Żelazny szlak przez Przełęcz Szklarską · Jak to w Mirsku z kolejami bywało · Uroczyste otwarcie linii kolejowej Szklarska Poręba Górna - Kořenov

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: safari Kenia montaż haków holowniczych wyposażenie magazynów sprzątanie Wrocław