ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Nowe przysłupy

Napisany: 2012-07-03

Nowe przysłupy

Domy przysłupowe w nowoczesnej formie - konkurs dla architektów i studentów

Partnerzy projektu podczas oficjalnego otwarcia konkursu, Zagroda Kołodzieja, Zgorzelec, 29 czerwca 2012. Od lewej: Maciej Hawrylak - Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Wrocław, Olgierd Poniźnik Prezes Stowarzyszenia DOM KOŁODZIEJA, Ronny Hausmann Prezes Fachring Umgebindehaus, Elżbieta Lech-Gotthard Stowarzyszenie DOM KOŁODZIEJA, Karolina Drewniak - tłumacz, Marek Karłowski - koordynator projektu

Międzynarodowy konkurs dla architektów i studentów architektury na koncepcję domu opartego na wzornictwie starych domów przysłupowych organizuje Stowarzyszenie DOM KOŁODZIEJA i Stowarzyszenie Fachring Umgebindehaus. Nagrodzone i wyróżnione przez polsko-niemieckie jury prace mają być zaprezentowane na wystawach w Polsce i Niemczech, a trzy najlepsze koncepcje opracowane w formie projektów budowlanych. W przyszłości będą one udostępniane potencjalnym gestorom budowlanym na terenie Krainy Domów Przysłupowych za... symboliczną złotówkę - cenę powielenia projektu architektonicznego.
Nie mają to być wierne kopie starych domów przysłupowych. Projekty nawiązywać mają do tradycyjnego wzornictwa, ale wykorzystywać nowoczesne technologie budownictwa, promować domy dostosowane do współczesnych norm energooszczędnych, czy przeciwpożarowych. Architekci i studenci aspirować będą nie tylko do prestiżowego wyróżnienia. Dla laureatów przewidziano nagrody finansowe.

- Poszukają sposobu na przywrócenie historycznej i regionalnej zabudowy w regionie. Potrafili zdobyć fundusze i zorganizować międzynarodowy konkurs. Konkurs zmusi architektów do refleksji, jakie cechy powinien mieć dom regionalny. Taka burza mózgów musi przynieść dobre rezultaty - Maciej Hawrylak, Prezes Oddziału Wrocławskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich jest pełen uznania dla pomysłodawców konkursu.
- To ważny krok w procesie budowania lokalnej tożsamości. Karina Domów Przysłupowych powoli budzi się do życia, czego dowodem mogą być także dni otwarte domów przysłupowych. Świetnie sobie tutaj radzą. Liczę na to, że dobrym przykładem zaszczepią ideę lokalnego budownictwa w inne miejsca - dodaje M. Hawrylak.

Za rok gotowe projekty budowlane nowych domów przysłupowych będzie można wykorzystać w praktyce na lokalnym rynku - w Krainie Domów Przysłupowych.

- Konkurs ma być antidotum na degradację środowiska - tłumaczy Elżbieta Lech-Gotthardt, ze Stowarzyszenia DOM KOŁODZIEJA. - Z nowym budownictwem chcemy dotrzeć do miejsc zniszczonych przez działalność Kopalni i Elektrowni Turów oraz do przestrzeni, gdzie odszukać można jeszcze architekturę domów przysłupowych. Naszym zadaniem jest kontynuacja i modyfikacja tradycyjnej architektury regionalnej - dodaje znana w Polsce i za granicą miłośniczka domów przysłupowych.

Idea budowania nowych domów przysłupowych dojrzewała od 2008 roku. Stowarzyszenie DOM KOŁODZIEJA długo szukało partnera po niemieckiej stronie. Zdziwienie niemieckich projektantów pracujących w biurze projektów Krainy Domów Przysłupowych w Zittau było ogromne. I nieprzypadkowe. Przez wiele lat krajobraz kulturowy odziedziczony po II wojnie św. na górnołużyckim skrawku Polski był pomijany, a czasem wręcz lekceważony.

Dziś nie trzeba przekonywać strony niemieckiej do celowości wspólnych działań w krainie "przysłupów".
- Na wspólnym obszarze przeprowadzić konkurs na nowe domy przysłupowe i wspólnie go ocenić to naprawdę świetny pomysł. Chodzi o to, abyśmy w miejscach historycznie związanych z zabudową przysłupową budowali domy nawiązujące do tradycji - potwierdza inżynier architekt Alf Furkert, Dyrektor Saksońskiej Izby Architektów. - W wielkiej polityce cały czas mówi się o wspólnocie europejskiej, a my możemy przetestować ją na naszym małym odcinku w tym projekcie. Wielkim pozytywem jest możliwość współpracy fachowców po obu stronach granicy.
- Domy te wpisują się w nurt ekologii, są zdrowe i trwałe. A w dodatku przy ich budowie można zatrudniać lokalnych fachowców. Liczę na ożywienie w branży budownictwa regionalnego - chwali tradycyjne budownictwo Alf Furkert.

Koncepcje nowych domów przysłupowych opierać się mają na charakterystycznych elementach konstrukcyjnych domów przysłupowych, ale nie wykluczają nowatorskich form modernistycznych. Nie tylko drewno, ale szkło i metal mogą tworzyć nowoczesne przysłupy.

- To nie ma być duplikat starego domu, a nowy dom stylem nawiązujący do historycznego wzorca. Przez konkurs chcemy pokazać, że takie budownictwo już istnieje, ale nie musi ono być staromodne - Ronny Hausmann, niemiecki partner w projekcie, przyznaje, że po stronie niemieckiej stawiane są nowe domy przysłupowe, ale wszystkie bazowały dotąd na naśladownictwie starych wzorców.

Przed trzema laty Starostwo Powiatowe w Kłodzku zorganizowało konkurs na dom sudecki. Powstały jedynie koncepcje architektoniczne nawiązujące do lokalnego charakteru budownictwa, ale nie udało się doprowadzić do konkretnych projektów budowlanych i postawić domów. Tym razem w Krainie Domów Przysłupowych ma być inaczej.
- Nie można zmusić ludzi, aby pokochali stare domy, jeśli tego nie czują. Ale można spowodować, że zechcą żyć w zgodzie z otoczeniem. Nowe domy przysłupowe to propozycja dla ludzi kreatywnych, którzy szukają oryginalnych rozwiązań architektonicznych, ale pamiętają o historii - promuje konkurs i potencjalnych inwestorów "przysłupów" Elżbieta Lech-Gothardt.

Konkurs na opracowanie koncepcji modelowego domu jednorodzinnego o cechach architektury regionalnej Krainy Domów Przysłupowych jest realizowany w ramach projektu pod tytułem: "Architektura regionalna Krainy Domów Przysłupowych", który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Program Operacyjny Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013.

ORGANIZATORZY KONKURSU

Stowarzyszenie Zagroda Kołodzieja
z siedzibą w Zgorzelcu, ul. Aleje Lipowe1
oraz
Verein für die Qualitätsmarke "Fachring Umgebindehaus"
Niederoderwitzer Straße 6, 02794 Spitzkunnersdorf

Organizacja i przeprowadzenie Konkursu
Stowarzyszeniu Architektów Polskich Oddział Wrocław
z siedzibą we Wrocławiu, Rynek-Ratusz 25, 50-101 Wrocław
www.wroclaw.sarp.org.pl, e-mail: wroclaw@sarp.org.pl

PRZEDMIOT KONKURSU

Przedmiotem Konkursu jest opracowanie koncepcji modelowego domu jednorodzinnego o charakterze regionalnym Krainy Domów Przysłupowych wraz z dyspozycją programową, podaniem sposobu zagospodarowania działki (wg działki określonej przez Uczestnika lub zaproponowanej lokalizacji przez Organizatora - Załącznik nr 5) i powiązania z otoczeniem.
Zasadniczym zadaniem stawianym przed Uczestnikami jest wykreowanie nowej, współczesnej wizji domu jednorodzinnego, zlokalizowanego na terenie Krainy Domów Przysłupowych.

CEL KONKURSU

Kraina Domów Przysłupowych jest rejonem o bogatej tradycji i kulturze. Wykształcona na tym terenie tradycja budowy tzw. domów przysłupowych została zarzucona po1945 roku na terenie Czech i Polski jak również w Niemczech (na terenie Łużyc) gdzie jest sporadycznie kontynuowana przez miejscowe firmy budowlane. Obecnie, szczególnie na terenie Polski, brak wzorców budowy domów odpowiadających tak bogatym tradycjom. Istnieje zatem pilna potrzeba reaktywowania budowy domów w zgodzie z wielowiekową tradycją, z uwzględnieniem jednak nowoczesnych technik budowlanych, współczesnego poziomu życia i świadomości społecznej mieszkańców.

NAGRODY

Konkurs dla architektów
I Nagroda: 4500 €
II Nagroda: 2300 €
III Nagroda: 1050 €
IV Nagroda: 900 €
V Nagroda: 750 €
2 Wyróżnienia po 550 €

Konkurs dla studentów
I nagroda: 800 €
II nagroda: 400 €
III nagroda: 200 €
3 Wyróżnienia po: 100 €

Szczegółowe informacje na temat wymogów konkursu na stronie www.nowedomyprzyslupowe.pl

Stowarzyszenie Dom Kołodzieja

· www.domkolodzieja.pl · www.nowedomyprzyslupowe.pl · www.wroclaw.sarp.org.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: safari Kenia wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław