ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Historyczna pielgrzymka

Napisany: 2012-07-17

Historyczna pielgrzymka

W święto Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia "Trędowatych Pielgrzymowanie" Dzwonkową Drogą, od Ostrzycy do Dworka i dalej do kościoła we Lwówku ku duszpasterskiej posłudze, a wdzięczność Najświętszej Panience składając

Na Dzwonkowej Drodze (fot. Marek Lis)

Pielgrzymkę zwołać mi się należy po drodze od Ostrzycy do Dworka, przez Sobotę. Pielgrzymki trędowatych bowiem dwa razy do roku wiodą czerwonym szlakiem. Jako w zwyczaju, z okolicznych przytułków trędowaci w drodze do marszu przystępowali. Stąd i pielgrzymka. I sam siebie jako i Was zapytuję:
Czemu by tradycji średniowiecznej nie wznowić, a chorych i kalekich, wierzących i niewierzących, miejscowych i turystów, do pielgrzymowania nie skłonić?

Wszak do 15 sierpnia cztery niedziele ostały, a nie wszyscy z różnych to powodów w Pielgrzymce Częstochowskiej osobą swoją udział wziąć mogą. Dla nich to, a nade wszystko dla turystów w lasach zalegających pielgrzymkę zwołuję.

I tak na czele pielgrzymki widzę ministrantów z krzyżem i chorągwiami przed księdzem niosących, za nimi trędowatych z dzwonkami a o kiju i w przyodziewku podłym.
Dalej wieśniaków i mieszczan w średniowiecznym odzieniu, co je w Kopańcu, Grodźcu i Siedlęcinie mają, a których tu serdecznie zapraszam.
W następnej kolejności do pielgrzymowania zapraszam Kena z młodzieżą i wszystkich pozostałych samochcących, a pieśni nabożne i turystyczne znających, z instrumenty jakimi, aby się w drodze nie dłużyło. Droga wszak to daleka - 15 kilometrów z okładem.

Brać wszelką, a to walońską, a to rycerską z taborem i służbą, co by toboły jakie i zdrożonych uwieźć zdołała (tłum.: auto terenowe z napojami, prowiantem i pomocą medyczną).
Nawołuję wszelako, iżby ziemianie gościńca udzielający, gości do pielgrzymki w prowiant przysposobili na zbiórkę dowieźli, a po pielgrzymce do dom zabrali. Jako, że w dzień święty spyrzy żadnej nie uświadczy, i komunikacja jest podła. Droga ustroniem wiedzie nie dając trędowatym przystępu do siedlisk jakowych.
Mieszkańców Bełczyny o cierpliwość proszę i o udostępnienie miejsc dla uwiązania zaprzęgów, co ich się nazjeżdża (parkingi).
Mieszkańców Dworka o przysposobienie miejsca przestronnego dla odpoczynku, popasu i zebrania pielgrzymów do kupy, przed dalszą drogą do Lwówka upraszam (sala gimnastyczna bądź boisko z dostępem do wody). Jako, że dalsza droga to szosami, to ulicami miasta wiedzie i pielgrzymkę dla bezpieczności w zwartej kolumnie poprowadzić należy.
Takoż mieszkańców Lwówka do włączenia się do pielgrzymowania tak od początku jak i w marszu przez miasto zapraszam. Wreszcie zwołuję wszem i wobec wszystkich mieszkańców ościennych krajów i powiatów, a nade wszystko odzienie średniowieczne mających.
O pomoc w organizacji pielgrzymki i udział własnemi osobami Braci Franciszkanów usilnie upraszam. Takoż wszelkie duchowne i świeckie osoby o pomoc za skromne Bóg zapłać namawiam.

Za dwie niedziele rozgłoszę zaproszenia. W nich to, kogo nakłonić do pielgrzymki zdołałem, podam miejsce zgromadzenia, system odjazdów i zabezpieczeń, boć i to zapodać muszę władzom - tak nakazuje prawo.
Skoro zaś nikogo do pielgrzymowania nie skłonię, będę musiał odszczekać jako pies na uwięzi, bądź na czworakach pod rynną w ulewnym deszczu. Tak nakazuje średniowieczny obyczaj, czego nie daj... Aby nie odszczekiwać samemu pielgrzymować mi przyjdzie.
Czynię to, by dla Waszej zasobności turystów z dudków wydudkać!

Roman Wysocki

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wczasy w Egipcie drabiny jezdne odżelaziacze sprzątanie Wrocław