ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Wieże widokowe  » Štěpánka

Napisany: 2007-11-13

Štěpánka

Bez wątpienia najpiękniejszą wieżą widokową w Górach Izerskich, jeśli nie w całych Czechach, jest kamienna budowla na górze Hvězda

Stefanka - królowa wież widokowych w Górach Izerskich z 1892 r.

Inicjatorem budowli na Górze Stefana lub Szczepana (959 m n.p.m.) był książę Kamil Rohan, który w ten sposób chciał uczcić przybyłego tu na kontrolę powstającej w okolicach Tannwaldu (ces. Tanvald) drogi w Karkonosze, Arcyksięcia Stefana.

Štěpánka uchodzi za najpiękniejszą wśród izerskich wież

Dostojnego gościa zauroczył widok z góry na Przichowitz (później także Stefansruh / Stephansruh; ces. Přichovice), a gospodarz chcąc oddać cześć arcyksięciu nazwał górę jego imieniem. Aby okoliczni mieszkańcy i turyści również mogli się zachwycać widokiem, książę Rohan zadysponował w miesiąc po wizycie, 27 lipca 1847 r., budowę wieży. Jednak, jak powszechnie wierzono na skutek przepowiedni pewnej Cyganki, według której książę Rohan miał niedługo po ukończeniu budowy umrzeć, 6-metrowa wieża przez długi czas pozostawała nieukończona. Niekorzystne wpływy atmosferyczne oraz wandalizm odbiły się na jej stanie i w rezultacie wejście na nią stało się niebezpieczne.

Tesařovska kaplica i Štěpánka

W 1888 r. gminie Přichovice udało się odkupić teren z resztkami wieży, po czym sprawy w swoje ręce wzięła Sekcja Wurzelsdorf (ces. Kořenovie) Niemieckiego Towarzystwa Górskiego Ještedu i Gór Izerskich (DGJI). Plany nowej wieży przygotował prof. Brausewetter z Reichenbergu (ces. Liberec), a budowę pod kierownictwem mistrza Hajka z Rochlitz (ces. Rokytnic) rozpoczęto 1 maja 1892 r.

Uroczyste otwarcie nowej, 24-metrowej budowli, o podstawie wąskiego, ośmiokątnego graniastosłupa, powstała z kombinacji cegły i bloków piaskowca, odbyło się w sierpniu jeszcze tego roku. Książę Rohan nie wziął niestety udziału w uroczystościach, ponieważ - jak mu to przepowiedziała Cyganka - wcześniej zmarł.

Štěpánka czyli Stefanka lub Szczepanka, jak wiele mieszańców ;), jest niezwykle oryginalna

Po roku 1918 wszystkie nazwy przypominające o Monarchii Austriackiej, także Wzgórze Stefana, zastąpiono nowymi. W ten sposób szczyt otrzymał z powrotem swą dawną nazwę Hvězda, a Niemcy przywołali jej pierwotną nazwę Buchstein. Ostatnio wśród mieszkańców pojawiła się jednak ponownie nazwa Štěpánka (pol. Stefanka lub Szczepanka), jednak tym razem jako określenie samej wieży.

Opracowała Agnieszka Grendka

Tagi: · wieża widokowa · widok · punkt widokowy

Linki: · Špičák u Tanvaldu · Slovanka · Wieże widokowe Jizerských hor

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych safari Kenia wyposażenie magazynów sprzątanie Wrocław