ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Wieże widokowe  » Proseč

Napisany: 2007-11-13

Proseč

Do trzech razy sztuka. Po upadku dwóch poprzedniczek, ostatnia wieża stoi na Presečským Hřebenie do dziś

Pierwsza drewniana wieża widokowa Proseč (1892-1901)

Pierwsza wieża widokowa na Prosečským Hřebeniu (586 m n.p.m.), łączącym Liberec z Jabloncem, została wybudowana dzięki współpracy Niemieckie Towarzystwo Górskie Ještedu i Gór Izerskich (DGJI) z właścicielem gruntu, Karlem Hübnerem z Proschwitz (cz. Proseč).

Wieża przekazana do użytku 25 września 1892 r. nie ostała się jednak zbyt długo. Kilkakrotnie przywracana do formy, została latem 1901 r. do reszty zniszczona przez silny wiatr. Libereckie Niemieckie Towarzystwo Górskie Ještedu i Gór Izerskich (DGJI) nie wykazywał chęci budowy nowej wieży, dlatego też sprawy w swoje ręce wziął Niemieckie Towarzystwo Górskie Jablonca i Okolic (DGGU). O projekt poproszono architekta Hemmricha, który zaproponował 12-metrową budowlę w formie zakrytej wieży strażniczej.

Druga wieża widokowa na Proschwitzer Kamm (1908-21)

Festyn 31 maja 1908 r. z okazji otwarcia wieży przekroczył najśmielsze oczekiwania organizatorów. Krążą pogłoski, iż ówczesny skarbnik związku z wielkim trudem taszczył do biura wypchaną srebrnymi monetami torbę. Wieża służyła turystom 13 lat, póki - jak jej poprzedniczka - nie została zniszczona przez silny orkan.

Kamienna wieża widokowa przy schronisku z 1932 r.

Kolejną wieżę wybudował znowu Związek Liberecki we współpracy z architektem Hemmrichem. Została ona postawiona obok schroniska na Presečským Hřebeniu, które wybudował w 1928 r. z prywatnych środków Konrad Hübner. Nowa, masywna, 28-metrowa wieża została uroczyście otwarta w sierpniu 1932 r. - dokładnie 11 lat po zniszczeniu poprzedniej. Była to ostatnia budowla tego typu wybudowana w Górach Izerskich. Schronisko, które dzięki zasługom nowego właściciela przeszło wiele pozytywnych zmian i przetrwało wiele lat. Wieża, dzięki solidnej konstrukcji przetrwała do dziś...

Opracowała Agnieszka Grendka

Tagi: · wieża widokowa · widok · punkt widokowy

Linki: · Petřín · Humboldtova Výšina · Trniště

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów safari Kenia montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław