Napisany: 2013-02-18
Koła naukowe astronomów i przyrodników działające na uniwersytetach z Wrocławia i Warszawy organizują pierwszą ogólnopolską konferencję poświęconą zanieczyszczeniu światłem
Zjawisko nadmiernej emisji światła po raz pierwszy zostało dostrzeżone przez astronomów, którym w znacznym stopniu utrudnia prowadzenie obserwacji. Niestety nie tylko astronomowie odczuwają jego negatywne skutki. Śmiało można stwierdzić, że świecąc w Kosmos szkodzimy sobie i całemu środowisku naturalnemu.
Zanieczyszczenie światłem najbardziej dokuczliwe jest tam, gdzie i tak życie jest dalekie od zgodnego z naturą - na obszarach silnie zurbanizowanych. Na człowieku odbija się przede wszystkim zaburzeniem rytmu okołodobowego. Nienaturalne wydłużanie pory aktywności, po zapadnięciu zmroku wpływa destrukcyjne na nasze samopoczucie, i w konsekwencji na zdrowie.
Odpowiedzialne jest za to nadmierne i nieprawidłowe oświetlanie miast.
Również pozostali przedstawiciele fauny i flory odczuwają negatywne skutki: zaburzenia pór żerowania i odpoczynku, zaburzenia nawigacji przez zwierzęta wędrowne, zaburzona wegetacja przez rośliny itd.
Zjawisko zanieczyszczenia światłem przybrało na sile przez ostatnie lata. Świecimy coraz więcej i więcej - czyli co raz więcej zużywamy energii elektrycznej, która w ogromnej części jest marnowana na świecenie w niebo.
Temat zanieczyszczenia światłem początkowo popularyzowany był głównie przez środowisko astronomiczne. Niedawno jednak doczekał się zainteresowania ze strony specjalistów z różnych dziedzin. Podczas warszawskiej konferencji, która odbędzie się 26 kwietnia br., organizatorzy zamierzają poruszyć wiele aspektów związanych z negatywnym wpływem zanieczyszczenia świetlnego na środowisko przyrodnicze i zdrowie człowieka. Chcą poruszyć również kwestie związane z finansowaniem oświetlenia ulicznego, sposobami łagodzenia nadmiaru emisji światła poprzez różne zabiegi architektoniczne i urbanistyczne.
Przez wzgląd na interdyscyplinarny charakter konferencji do udziału zapraszają astronomów, ekologów, urbanistów, ekonomistów, prawników, lekarzy, samorządy gminne, osoby aktywnie działające na rzecz ochrony ciemności oraz wszystkich zainteresowanych tematyką konferencji.
Każdy zainteresowany może zgłosić uczestnictwo do 10 marca 2013 roku.
Szczegóły i rejestracja: MSOS.uw.edu.pl
Przypomnijmy, że właśnie w Górach Izerskich, wiosną 2009 r. w Nadleśnictwie Świeradów odbyła się jedna z pierwszych konferencji poświęconych zanieczyszczeniu światłem w Polsce. jej pokłosiem jest m.in. powołany w tym samym roku Izerski Park Ciemnego Nieba - pierwszy taki obszar w Polsce!
Patronami honorowymi konferencji są Program CIEMNE NIEBO oraz
I Ogólnopolska Konferencja na temat Zanieczyszczenia Świetlnego
Organizatorzy:
Tagi: · ciemne niebo · Izerski Park Ciemnego Nieba · ochrona ciemności
Linki: · Ciemności kryją izerską ziemię · Czyste niebo = ciemne niebo · Izerskie słońce, planety i gwiazdy · www.izera-darksky.eu · msos.uw.edu.pl/kns/index.php/dzialanosc/konferencja.html
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl