ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Izersko-karkonoska kolonia na biennale

Napisany: 2013-02-19

Izersko-karkonoska kolonia na biennale

Prezentacja polskich kolonii artystycznych podczas "Kultur und Filmbiennale Worpswede 2013"

Worpswede - Altes Rathaus. Miejsce prezentacji polskiej sztuki współczesnej (fot. Tomasz Pryll)

Idea kolonii artystycznych powstała jeszcze w XIX wieku i jest swoistym fenomenem na mapie kulturalnej Europy. Współcześnie realizowana jest przez Europejskie Stowarzyszenie Kolonii Artystycznych "EuroArt": www.euroartcities.eu - organizację utworzoną w Brukseli pod patronatem parlamentu europejskiego w 1994 r.

Najbardziej znaną niemiecką kolonią artystyczną jest dolnosaksońskie Worpswede, w którym pod koniec XIX w. osiedliła się grupa malarzy tworząc swego rodzaju wspólnotę twórczą. Izersko-karkonoska Szklarska Poręba również posiada bogate tradycje kolonii artystów, które w przeszłości uprawniały ją do określenia jako "śląskiego Worpswede". Związki pomiędzy tymi wyjątkowymi gminami - koloniami artystów - były szczególnie ożywione na przełomie XIX i XX wieku. Ze strony Szklarskiej Poręby za sprawą takich twórców jak Carl Hauptmann i jego brata Gerharta Hauptmanna - laureata literackiej Nagrody Nobla. Zaś w Worpswede dzięki małżeństwu wybitnych malarzy Otta i Carli Modersohnów, czy grafika Heinricha Vogelera. W latach 1988-1989 w galerii Kunst-Treff w Worpswede swoje prace prezentował rzeźbiarz Zbigniew Frączkiewicz, mieszkaniec Szklarskiej Poręby. Dziś obie gminy są członkami "EuroArt".

Worpswede - Vogeler Museum. Miejsce prezentacji filmów o sztuce (fot. Tomasz Pryll)

W początkach 2012 r. Szklarska Poręba i Worpswede wyraziły chęć nawiązania ścisłej współpracy w zakresie kultury. Jednym z planowanych przedsięwzięć jest prezentacja polskich kolonii artystycznych "Zwischen den Pol(EN)" (w języku niemieckim gra słów "Między biegunami(Polakami"). Odbędzie się od 25 do 28 kwietnia 2013 r., podczas pierwszej edycji biennale filmu i kultury "Kultur und Filmbiennale Worpswede". W zamyśle organizatorów biennale ma być, składającym się z sześciu edycji, europejskim wydarzeniem kulturalnym, prezentującym filmy o sztuce i najważniejsze wydarzenia artystyczne od końca XIX w. po dzień dzisiejszy. Planowana edycja festiwalu dotyczyć będzie przemian zachodzących w kulturze europejskiej lat 1890-1918.

W ramach Dni Polskich organizowanych przez Szklarską Porębę i Muzeum Karkonoskie, we współpracy z zaprzyjaźnionymi instytucjami kultury Muzeum Nadwiślańskim z Kazimierza Dolnego i Muzeum Tarzańskiego z Zakopanego, zaprezentowany będzie szeroki program wystawienniczy. Ukazane zostaną polskie filmy o sztuce i wydarzeniach artystycznych lat 1890-1918 oraz wystawiona muzealna prezentacja "Między Odrą a Wisłą. Kolonie artystyczne 1890-1918" poświęcona dziejom polskich koloni artystycznym tego czasu: Zakopanego, podkrakowskich Bronowic i Kazimierza Dolnego, a także Szklarskiej Poręby - izersko-karkonoskiej kolonii artystów. W części historycznej przedstawione zostaną ponadto wystąpienia znawców tematu: prof. Krzysztofa Kuczyńskiego (przewodniczący Polskiego Towarzystwa im. Gerharta Hauptmanna), Teresy Jabłońskiej z Zakopanego, dra Waldemara Odorowskiego z Kazimierza Dolnego, oraz Henryka Wańka i mojego [P. Wiatera] odnośnie Szklarskiej Poręby.

Worpswede - Modersohn Museum. Miejsce prezentacji dawnych kolonii artystycznych (fot. Tomasz Pryll)

Strona polska przygotowała również prezentację współczesnych polskich kolonii artystycznych. Eksponowane będą wybrane prace twórców współczesnych wywodzących się z kolonii artystycznych, w tym monumentalne rzeźby Zbigniewa Frączkiewicza z cyklu "Żelaźni ludzie". Osobnymi wydarzeniami będą spektakle teatru "Cinema" z karkonoskich Michałowic, wystawy indywidualne polskich twórców czy uliczne działania młodych happenerów. Polska prezentacja wzbogacona zostanie o dyskusje panelowe oraz filmy ukazujące działalność współczesnych kolonii artystycznych.

Honorowy patronat nad projektem objął minister Bogdan Zdrojewski, a patronat medialny "Gazeta Wyborcza". Podczas trwania biennale 27 kwietnia podpisane zostaną umowy o partnerstwie w zakresie kultury pomiędzy Worpswede a Szklarską Porębą i Kazimierzem Dolnym.

Zobacz program biennale Worspwede 2013

koordynator projektu
Przemysław Wiater

Tagi: · Szklarska Poręba · galeria

Linki: · Kolonia artystyczna w Worpswede · Szklarska Poręba - śląskie Worpswede

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych safari Kenia drukarki do kodĂłw kreskowych sprzątanie Wrocław