ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Porosty wracają!

Napisany: 2014-03-03

Porosty wracają!

A to znak, że Trójkąt nie jest już taki Czarny

Konferencja Zmiany w środowisku - CZARNY TRÓJKĄT nabiera barw

W XX w. pogranicze polsko-czesko-niemieckie było regionem o najbardziej zanieczyszczonym środowisku w Europie, dlatego nazwano je "Czarnym Trójkątem". Najbardziej widocznym skutkiem tego zanieczyszczenia było umieranie lasów w Górach Izerskich. Porosty są jeszcze bardziej wrażliwe na zanieczyszczenia niż drzewa.

Z tego względu bardzo często stosowane są jako wskaźniki stanu środowiska. W warunkach naturalnych tworzą one barwną powłokę na pniach drzew. Przez dłuższy czas prawie całkowicie zanikły w naszym regionie.

Dzięki poprawie jakości powietrza wiele z nich powraca. Niejeden właściciel ogródka zadaje sobie, strapiony, pytanie: cóż to za żółta, zielona, brązowa lub szara narośl pojawiła się na jego drzewach owocowych? Porosty są zupełnie nieszkodliwe a ich powrót należy do najbardziej fascynujących zjawisk, jakie obecnie zachodzą w naszej przyrodzie.
Przy ich pomocy każdy może sam obserwować odradzanie się środowiska.

Powstające pod Görlitz jezioro Berzdorfer See w odkrywce zamkniętej kopalni zasilającej węglem brunatnym zlikwidowany zespół elektrowni cieplnych w Hagenwerder (fot. A. Lipin)

Projekt "Zmiany w środowisku - CZARNY TRÓJKĄT nabiera barw" przygotowany przez Towarzystwo Badań Przyrodniczych Senckenberg dostarcza garść informacji na ten temat. Na stronach internetowych projektu można się zapoznać pokrótce z najważniejszymi i najłatwiej rozpoznawalnymi gatunkami porostów. Warto także zapoznać się z ofertą wycieczek i szkoleń dotyczących zmian w środowisku przyrodniczym Euroregionu Nysa, wynikających głównie z poprawy jakości powietrza. Realizatorzy projektu szczególnie polecają konferencję poświęconą zmianom zachodzącym w środowisku przyrodniczym, organizowaną w Görlitz od 3 do 5 kwietnia 2014 r.

Kontakt i informacje (w języku polskim):
Andrzej Paczos
lichenes2014@senckenberg.de
tel.: +49 358 147 605 215

Tagi: · kopalnia · ochrona przyrody

· www.senckenberg.de

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych drukarki do kodĂłw kreskowych wyposażenie magazynów sprzątanie Wrocław