Napisany: 2014-12-16
Rajdowe Raty spłacone - 45 razy wyruszali na wycieczki
Ostatnia w tym roku wycieczka Rajdu na Raty organizowanego przez Oddział PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze odbyła się 7 grudnia. Tym razem turystów zaproszono do Staniszowa, gdzie czekaliśmy z Wiktorem Gumprechtem. Wyjątkowo, jako mieszkaniec Staniszowa, poprowadziłem pierwszą część wycieczki, by pokazać nieznany szerzej walor krajoznawczy. Dlatego też zamiast, zwyczajowo, ruszyć na szczyt Witoszy kamiennymi schodami, udaliśmy się w kierunku niezwykłego krzyża pokutnego (pojednania), ustawionego wieki temu na skale, ponad szosą. Krzyż ten ma podwójny ryt, który dodatkowo jest wypukły.
W dalszą wędrówkę udaliśmy się pięknym wąwozem na zbocze wzniesienia. Znajduje się tam gospodarstwo ekologiczne. Poszliśmy w to miejsce by rzucić okiem na rzeźbę latającego proroka - Hansa Rischmanna. Wykonana z granitu, przedstawia w nadnaturalnej wielkości, najbardziej znanego mieszkańca jaskiń na Witoszy. Rzeźbę wykonał znany artysta kowarski - Jerzy Jakubów. Jest tak niezwykła, że nie nikogo nie trzeba było namawiać do pamiątkowego zdjęcia.
Poszliśmy dalej. Ścieżkami wydeptanymi przez grzybiarzy do Skalnej Komory - jaskini, w której pomieszkiwał nasz prorok. Wnet dotarliśmy na Witoszę. Niestety mgła uniemożliwiła podziwianie pięknych widoków, jakie się stąd roztaczają. Stratę wynagrodził nam zabawny widok kozy biegającej po zboczu niczym kozica. Naoczny przykład, że gatunki są blisko spokrewnione.
Od tego miejsca zaplanowaną trasę pokonywaliśmy już pod czujnym okiem Wiktora Gumprechta. U celu, w Jeleniogórskim Centrum Kultury zebraliśmy się by podsumować dobiegający końca w tym roku Rajd na Raty. Jak się okazało, w tym toku zorganizowaliśmy 45 wycieczek pieszych! A by też autokarowe. Ogółem wzięło w nich udział ponad 1700 osób. Jarosław Kapczyński z Kowar nie opuścił ani jednego spaceru! Pozostali najaktywniejsi to: Paweł Wojtczak i Małgorzata Zielonka (40 wycieczek), Bogusław Stępniak (36), Elżbieta Sznajder (34), Bolesław Traczyk (32), Jerzy Murak (29), Irena Gibel (27), Elżbieta Marcinkiewicz (27), Andrzej Makowski (26). Władysław Salamonowicz (79 lat), który wziął udział w 23 Ratach Rajdu jest najstarszym regularnie wędrującym turystą. Od 10 do 20 wycieczek odbyły 32 osoby, poniżej 10 wycieczek - 350. uczestników. Prowadzący też mają swój ranking ;). Najwięcej wycieczek poprowadził oczywiście kierownik Rajdu - Wiktor Gumprecht (28). Pomagali mu w tym Paweł Idzik (5), Robert Śliwa (5), ja - Krzysztof Tęcza (4), Jerzy Chmielecki (1), Bożena Matuszewska (1) i Janusz Perz (1). Wszyscy robiliśmy to społecznie.
Uzupełnieniem wędrówek pieszych były wycieczki autokarowe. Sześciodniowa na Mazury i Litwę, czterodniowa - Karlovy Vary i okolice, dwudniowa na Górę Świętej Anny i Pradziada oraz 4 jednodniowe: Rumburk i Varnsdorf; Wambierzyce i Szczeliniec Wielki; Třebechovice i Hradec Králové; Česká Kamenice).
Część rozrywkową spotkania rozpoczęliśmy od testu ze znajomości tras rajdowych. W konkursie zwyciężył Paweł Wojtczak, II miejsce zajęła Elżbieta Setecka, a III Wioletta Rykis i Marian Kuc. Poza nagrodzonych uczestników testu wyróżniono drobnymi upominkami osoby prowadzące poszczególne trasy. Kierownik Rajdu otrzymał adres od prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły.
Najmilszym punktem wieczoru było wyróżnienie turystów, które przygotowali sami uczestnicy Rajdu. Przygotowali wiele pamiątek i ciekawych, czasami żartobliwych, upominków. Nie zapomnieli także o tych, którzy bezpiecznie prowadzili ich po trasach rajdowych. Finałem tego gromadnego obdarowywania się był smaczny tort ze stosowną inskrypcją. Choć sala była wypełniona do ostatniego miejsca - słodkości wystarczyło dla każdego.
Ponieważ od kilku już lat imprezą uzupełniającą Rajd na Raty są Spacery Krajoznawcze, jako ich organizator przedstawiłem podsumowanie za mijający rok i plany na przyszłość. Wręczyłem także nagrody dla uczestników ogłoszonego przez Komisję Krajoznawczą konkursu krajoznawczego. Ze względu na niebywałe zaangażowanie uczestników tego konkursu wszyscy otrzymali nagrody równorzędne. Były nimi piękne monografie przyrodnicze, ufundowane przez Karkonoski Park Narodowy oraz monografia Kowar - ufundowana przez Urząd Miejski tego miasta.
W roku 2014 odbyło się 5 spacerów. Turyści dotarli m. in. do: Czerwonej Doliny, wodospadu Podgórnej, skałek Dziki, zamku Henryka na Grodnej, Czarnego Kotła Jagniątkowskiego, wodospadu Wrzosówki, zamku Chojnik oraz gościńca "Perła Zachodu". Zwiedzili Gapy oraz poznali, poza Karkonoszami, prawie wszystkie wzgórza Jeleniej Góry. Uzupełnieniem spacerów były wycieczki organizowane dawnymi szlakami spacerowymi. Po nich turyści dotarli m. in. na Maślak, Stromiec, do Jeleniej Skały, z której roztacza się fantastyczny widok. Wycieczki podstawowe prowadziłem ja, a uzupełniające - Włodzimierz Bayer.
Przy każdej takiej okazji przychodzi czas wspominek. Rozpoczął je Janusz Turakiewicz, który brał udział w pierwszej edycji Rajdu na Raty, w roku 1971. Przyniósł swoją notatkę z podsumowania tamtego sezonu, zamieszczoną wówczas w prasie. Zaś Janusz Perz przedstawił wyniki wycieczek narciarskich, które były niejako przedłużeniem sezonu pieszego. Zwłaszcza, że z braku białego puchu połowa z nich faktycznie miała charakter pieszy.
Dzień kończyliśmy oglądaniem zdjęć z wycieczek i spacerów oraz pokazem zdjęć z dodanymi dymkami o zabawnej treści. Wszystkie te zestawy można obejrzeć na rajdowej stronie internetowej.
Dodam na zakończenie, że organizację Rajdu na Raty i Spacerów Krajoznawczych wsparło finansowo Miasto Jelenia Góra, Powiat Jeleniogórski i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl