Napisany: 2015-10-30
Polska mniejszość w Zgorzelcu pokazała swoją kulturę
Listopad w Zgorzelcu zawsze jest kolorowy. Nie tylko feerią barw, którymi raczą nas drzewa i obsypane liśćmi trawniki. Również mnogością odcieni różnych form sztuki teatralnej, którą proponuje wrażliwcom miejski dom kultury. Nie inaczej jest również w tym roku. Zgorzeleckie Spotkania Teatralne zainauguruje 30 października spektakl "Mąż mojej żony", w wykonaniu aktorów Teatru C.K. Norwida w Jeleniej Górze. Potem do obejrzenia będą też przedstawienia m.in. Aldony Jankowskiej i Agnieszki Wajs. Rozbrzmią również koncerty poetyckie Marka Dyjaka i Lecha Dyblika.
W tym zaproszeniu zwracamy uwagę na wydarzenie szczególne, wieczór niezwykły. W jego trakcie przeplatać się będzie przeszłość, teraźniejszość i przyszłość zgorzeleckiego i wrocławskiego teatru. Aby niczego nie przegapić, warto przyjść 7 listopada 2015 r. do MDK już o godz. 16.
Zaczniemy od wernisażu wystawy poświęconej Teatrowi Ziemi Zgorzeleckiej. Dziś chyba niewielu już wie, że nadnyska scena była jedną z pierwszych w powojennej Polsce! Zawiązała się w grudniu 1945 roku, kiedy jeszcze w ówczesnych Zgorzelicach Polacy stanowili mniejszość. Już wówczas garstka pionierów i eks-żołnierzy skrzyknęła się na próby w dawnej restauracji Sanssouci na dzisiejszym Ujeździe. Prowadzenia zespołu podjął się Marian Dąbrowski, a jedną z pierwszych premier była komedia "Poseł czy kominiarz". Inne źródła oddają palmę pierwszeństwa sztukom "Sublokatorka" lub "Rewia". Pewne jest jednak, że widzowie mogli oglądać przedstawienie już na początku 1946 roku, a tym samym TZZ można uznać za najstarszy polski teatr na w województwie dolnośląskim. Na wystawie ukazane zostaną pamiątki zarówno po tych pierwszych, pionierskich latach teatru, jak i te z czasów Mariana Szałeckiego jako prowadzącego teatr. Ten okres zaowocował największymi sukcesami Teatru Ziemi Zgorzeleckiej.
Dopełnieniem wernisażu będzie wykład zgorzelczanina z urodzenia, a wrocławianina z wyboru - dr Piotra Rudzkiego. Jest teatrologiem i adiunktem w Zakładzie Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Z okazji 250. rocznicy powstania teatru publicznego w Polsce i 70. rocznicy Teatru Polskiego we Wrocławiu, dr Rudzki wygłosi referat pt. "Po co nam dziś teatr (publiczny)?". Wieczór zamknie projekcja spektaklu "Złowiony - Rekonstrukcje" Tadeusza Różewicza w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego, zarejestrowanego 25 lutego 1994 roku w spalonym Teatrze Polskim we Wrocławiu.
Spotkanie z teatrem 7 listopada będzie szczególne także dlatego, że podejmiemy tego dnia próbę wskrzeszenia Teatru Ziemi Zgorzeleckiej. Dlatego właśnie szczególnie serdecznie zapraszamy te osoby, które byłyby skłonne zaangażować swój czas i talent w reaktywację zgorzeleckiej sceny. Spróbujmy!
Tagi: · wystawa · wydarzenia kulturalne · koncert
Linki: · Pod zieloną kopułą kipi od kultury · mdk.zogrzelec.eu
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl