Napisany: 2016-06-15
Wielkie Wędrowanie z Gildią Przewodników Sudeckich pod znakiem Szlaku Orłowicza
Najlepszym sposobem na poznawanie regionu są piesze wędrówki od pałacu do pałacu, ze szczytu na szczyt, od gospody do gospody. Podziwiać wówczas można panoramę Sudetów, usiąść z mapą na czubku Śnieżki, Skalnika albo Krzyżnej Góry i wodzić palcem po wsiach, snuć marzenia wzdłuż rzek, wyobrażać sobie co zamyka horyzont. Często sięga dalej niż 60 km, więc wyobraźnia ma wiele do roboty.
Samotne odkrywanie tajemnic Sudetów jest wspaniałe, ale niezapomniane będzie wówczas, kiedy weźmiemy ze sobą przewodnika. Dobry gawędziarz zna opowieści o czasach zamierzchłych i współczesnych, a w odpowiednim momencie zwróci uwagę na leżący pod stopą odłamek ametystowy, okruch ze skarbca Liczyrzepy, który może okazać się najcenniejszą pamiątką.
Pierwsze kilkaset metrów I edycji Wielkiego Wędrowania 1 lipca 2011 r. w Jeleniej Górze (źródło: Gildia Przewodników Sudeckich)
Jak co roku od 6 lat, za kilka tygodni żądni przygód wędrowcy i spacerowicze wyruszą by doznać czegoś nietuzinkowego. Wielkie Wędrowanie zapewnia przygodę wytrawnym piechurom, jak i nieśmiało myszkującym ciekawskim w każdym wieku. Tegoroczna trasa z Jeleniej Góry do Jedliny-Zdrój tradycyjnie będzie miała długość około 100 km. Niech to jednak nikogo nie zniechęca! Przecież nie ma obowiązku przejścia całego dystansu. Komu sił wystarczy na 10, 25 lub 50 km, może w trakcie trasy zdecydować sam o swojej mecie. Co 25 km gwarantujemy nieodpłatny transport do najbliższego węzła komunikacyjnego aby bezpiecznie można było powrócić do domu. Tempo wędrówki będzie takie aby wszyscy, a w zeszłym roku wystartowało ponad 100 osób, szli w jednej zgranej grupie. Najwytrwalsi planują wędrować bez przerwy, nawet nocą.
Patronat nad Wielkim Wędrowaniem objął prezydent Jeleniej Góry. Na rynku stolicy Karkonoszy odbędą zapisy i start wędrówki. Rozpoczniemy pod ratuszem inscenizacją opowiadającą o ciekawostkach z życia Jeleniej Góry w XVI wieku. Potem wszyscy wyruszymy na szlak pod opieką kilku wykwalifikowanych przewodników górskich. Prowadzący będą się zatrzymywać przy najbardziej interesujących obiektach, aby uczestnicy usłyszeli ich historię lub legendę. Przechodzić będziemy zwłaszcza przez miejsca mniej znane, czasem zapomniane , czasem nigdy nieodkryte przez większą rzeszę turystów, np.: Witosza, Grodna lub Zamek Rogowiec. Ponieważ partnerem głównym Wielkiego Wędrowania jest miasto Jelenia Góra, wparte przez Zamek Książ, na trasie spodziewać się możecie nieodpłatnych posiłków, transportu, a na sam koniec biesiady i nagród dla najwytrwalszych.
Wędrówkę zakończymy w "Zaciszu Trzech Gór", gdzie każdy strudzony wędrowiec wynająć może pokój z łazienką, aby godnie odpocząć po przejściu dziesiątków kilometrów. W tym roku trasa stoi pod znakiem Szlaku im. Mieczysława Orłowicza. Prowadzi z Jeleniej Góry przez Staniszów i Mysłakowice, a dalej Głównym Szlakiem Sudeckim wiedzie przez Skalnik, Lubawkę, Krzeszów, Sokołowsko, Rybnicę Małą, do "Zacisza Trzech Gór".
Wielkie Wędrowanie to wielkie wyzwanie, ale też wielkie zadowolenie z wielkiej przygody (źródło: Gildia Przewodników Sudeckich)
Zapisy na Wielkie Wędrowanie już trwają. Wystarczy wysłać na adres kontakt@gildia-przewodnicy.pl zgłoszenie z imieniem i nazwiskiem, wiekiem i miejscem zamieszkania. Pod tym samym adresem (a także pod numerem telefonu 519 811 869) można uzyskać też wszelkie informacje i odpowiedzi na pytania.
Tagi: · wędrówki · rajdy górskie · przewodnik
Linki: · 100 kilometrów na dobę · Z dala od utartych szlaków · www.gildia-przewodnicy.pl/pl/1-3072016-wielkie-w%C4%99drowanie-vi
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl