ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Goście wyjechali zadowoleni

Napisany: 2016-09-27

Goście wyjechali zadowoleni

Z arystokratycznym rozmachem Bukowiec ugościł miłośników sztuki i piękna

(fot. K. Tęcza)

Spotkanie z cyklu Jesień ze sztuką w Bukowcu 17-18 września 2016 roku spełniło się brawurowo. Uczestniczących W gościnie u hrabiny von Reden powitał gospodarz pałacu w Bukowcu, Witold Szczudłowski – dyrektor biura Związku Gmin Karkonoskich. W nastrój z epoki śląskiego klasycyzmu wprowadziła Arne Franke. Seminarium pt. Mistrzowskie jak rzadko które… Zamki i pałace w Kotlinie Jeleniogórskiej prezentowało ostatnie odkrycia obrazów autorstwa Friedricha Bernharda Wernera (1690-1776). Malował piękne widoki w sposób tak niezwykły, że do dzisiaj wywołują one zachwyt.

Wykład Parki i ogrody na Śląsku Justyny Jaworek przedstawiał działalność planistyczną Petera Josepha Lenné na Dolnym Śląsku. Prelegentka opowiedziała o parkach rezydencjonalnych, zieleni miejskiej i projektach urbanistycznych. Dawne założenia parkowe, mimo upływu lat i wieloletnich zaniedbań, wciąż są znakomitym przykładem, że można stworzyć coś wspaniałego nie ingerując zanadto w krajobraz.
Pointą obu wystąpień było otwarcie wystawy Mistrzowskie jak rzadko które… Petera Josepha Lenné.

(fot. K. Tęcza)

Część popołudniową bogatego programu rozpoczęło przejście gości, ubranych w udostępnione stroje historyczne do Artystycznej Stodoły. Planowanym celem była przystań przy stawie Kąpielnik. Niestety deszcz pokrzyżował zamiary, więc wyziębionych gości przybyły do Bukowca Duch Gór – Karkonosz poprowadził ku Artystycznej Stodole. Likier karkonoski rozgrzał pochodników i poprawił humory, co ułatwiło wsłuchanie się w poezję. Rozpoczął się wieczór poetycki.

Ponad sto uwznioślonych poezją gości hrabiny von Reden ponownie zmieniło obiekt – przeszli do Starego Browaru. W oprawie muzycznej przygotowanej przez lokalny zespół muzyczny "Szyszak", odbył się Bal u hrabiny. Podczas zabawy przeprowadzono konkursy na najsmaczniejszą potrawę pałacową oraz wybrano najciekawszy strój historyczny. Wyróżniono potrawy przygotowane przez pałac w Łomnicy i pałac w Pakoszowie.
Na rzecz marmurowej ławki, podarowanej przez króla Prus Wilhelma IV w 1846 roku hrabinie Fryderyce von Reden, licytowano dzieła sztuki podarowane przez lokalnych twórców. Uzyskane pieniądze pomogą w rewitalizacji ogrodowego mebla zaginionego po II wojnie światowej, odnalezionego szczęśliwie w ubiegłym roku.

Dzień chylił się ku końcowi, więc nadszedł czas na gwóźdź programu pierwszego dnia Jesieni ze sztuką w Bukowcu. Po raz pierwszy uhonorowano wybitne postacie tytułem Ambasadora Karkonoszy. Otrzymali je: biskup Stefan Cichy, Piotr Napierała, Henryk Waniek, Tomasz Schulz, Małgorzata Mierczak i Rhiemann Karsten. Honor przyznawany przez kapitułę jest wdzięcznością za promocję Karkonoszy dla osób na stałe mieszkających poza nimi. Tytuł otrzymali z rąk samego Ducha Gór. Kryształowe statuetki ufundowała Huta "Julia" z Piechowic.

Goście bawili się świetnie, humory im dopisywały, a wielu wykazało się dobrą kondycją tańcząc niemal do białego rana.

Pałace, śląski krajobraz i Faust

(fot. K. Tęcza)

Niedziela rozpoczęła się spaceru po bukowieckim parku. Po nabraniu sił na świeżym powietrzu, zaproszono gości na projekcję filmu pt. Opiekunka Kotliny Jeleniogórskiej – działalność hrabiny Fryderyki von Reden. Następnie odbyły się jeszcze dwa seanse: film o pałacu i parku w Morawie oraz o działalności pałacu "Morawa" i Fundacji Jadwigi. Oba autorstwa Marzeny Muszyńskiej-Szweger.

Bardzo ciekawym okazało się spotkanie z baronową Eleonorą von Rotenhan. Jako ostatnia przedstawicielka rodu urodziła się i mieszkała w Bukowcu. Wspominała czasy swojego dzieciństwa i beztroskich lat. Przedstawiła swoją rodzinę i znajomych odwiedzających pałac w latach 1854-1946 oraz wiele ciekawych, a nieznanych faktów z historii Bukowca. Na pamiątkę słuchacze otrzymali wspomnienia baronowej wydane przez Związek Gmin Karkonoskich.

Po krótkiej przerwie nadszedł czas kolejnego spotkania. Znany pisarz i wyśmienity malarz krajobrazu, Henryk Waniek, stały bywalec Karkonoszy i Gór Izerskich, autor wielu książek i publikacji nim poświęconych, opowiedział o swoich fascynacjach. Podczas portretowania krajobrazu śląskiego odkrywa jego piękno i ukryty w nim mistycyzm.

(fot. K. Tęcza)

Zakończeniem dnia, a zarazem całego sobotnio-niedzielnego wydarzenia kulturalnego, stało się przedstawienie koncertowej wersji opery Faust. Do napisanej przez bywającego w Ciszycy, Jana Wolfganga Goethego oper, muzykę przez wiele lat komponował właściciel Ciszycy, Antoni Radziwiłł. W koncercie wzięli udział: Tatiana Hempel (jako Małgorzata), Tomasz Krzysica (Faust), Robert Gierlach (Mefisto) oraz Poznański Chór Kameralny i Kwintet Radziwiłłowski. Rolę księcia Antoniego Radziwiłła zagrał Edward Lubaszenko.

Po takim akcencie nie wypadało uczynić już nic innego, jak tylko owacyjnie pożegnać artystów i w drodze do domu przeżywać cały weekend raz jeszcze...

Krzysztof Tęcza

W gościnie u hrabiny von Reden – Jesień ze sztuką w Bukowcu to cykl spotkań i wystaw organizowanych przez Związek Gmin Karkonoskich, Deutsches KULTURFORUM östliches Europa, Die Beauftragte der Bundesregierung für Kultur Und Medien oraz Kulturreferentin für Schlesien, Schlesisches Museum zu Görlitz w ramach Dni Dziedzictwa Narodowego. Partnerem była fundacja Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, a patronatem honorowym objęli: marszałek województwa dolnośląskiego, marszałek województwa śląskiego, konsulat generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu oraz starosta powiatu jeleniogórskiego.

Tagi: · wydarzenia kulturalne · koncert · retro

Linki: · Zabytek z mułu · Spotkanie z nieśmiertelnymi · Zyskana dekada

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław