Napisany: 2016-09-27
Z arystokratycznym rozmachem Bukowiec ugościł miłośników sztuki i piękna
Spotkanie z cyklu Jesień ze sztuką w Bukowcu 17-18 września 2016 roku spełniło się brawurowo. Uczestniczących W gościnie u hrabiny von Reden powitał gospodarz pałacu w Bukowcu, Witold Szczudłowski – dyrektor biura Związku Gmin Karkonoskich. W nastrój z epoki śląskiego klasycyzmu wprowadziła Arne Franke. Seminarium pt. Mistrzowskie jak rzadko które… Zamki i pałace w Kotlinie Jeleniogórskiej prezentowało ostatnie odkrycia obrazów autorstwa Friedricha Bernharda Wernera (1690-1776). Malował piękne widoki w sposób tak niezwykły, że do dzisiaj wywołują one zachwyt.
Wykład Parki i ogrody na Śląsku Justyny Jaworek przedstawiał działalność planistyczną Petera Josepha Lenné na Dolnym Śląsku. Prelegentka opowiedziała o parkach rezydencjonalnych, zieleni miejskiej i projektach urbanistycznych. Dawne założenia parkowe, mimo upływu lat i wieloletnich zaniedbań, wciąż są znakomitym przykładem, że można stworzyć coś wspaniałego nie ingerując zanadto w krajobraz.
Pointą obu wystąpień było otwarcie wystawy Mistrzowskie jak rzadko które… Petera Josepha Lenné.
Część popołudniową bogatego programu rozpoczęło przejście gości, ubranych w udostępnione stroje historyczne do Artystycznej Stodoły. Planowanym celem była przystań przy stawie Kąpielnik. Niestety deszcz pokrzyżował zamiary, więc wyziębionych gości przybyły do Bukowca Duch Gór – Karkonosz poprowadził ku Artystycznej Stodole. Likier karkonoski rozgrzał pochodników i poprawił humory, co ułatwiło wsłuchanie się w poezję. Rozpoczął się wieczór poetycki.
Ponad sto uwznioślonych poezją gości hrabiny von Reden ponownie zmieniło obiekt – przeszli do Starego Browaru. W oprawie muzycznej przygotowanej przez lokalny zespół muzyczny "Szyszak", odbył się Bal u hrabiny. Podczas zabawy przeprowadzono konkursy na najsmaczniejszą potrawę pałacową oraz wybrano najciekawszy strój historyczny. Wyróżniono potrawy przygotowane przez pałac w Łomnicy i pałac w Pakoszowie.
Na rzecz marmurowej ławki, podarowanej przez króla Prus Wilhelma IV w 1846 roku hrabinie Fryderyce von Reden, licytowano dzieła sztuki podarowane przez lokalnych twórców. Uzyskane pieniądze pomogą w rewitalizacji ogrodowego mebla zaginionego po II wojnie światowej, odnalezionego szczęśliwie w ubiegłym roku.
Dzień chylił się ku końcowi, więc nadszedł czas na gwóźdź programu pierwszego dnia Jesieni ze sztuką w Bukowcu. Po raz pierwszy uhonorowano wybitne postacie tytułem Ambasadora Karkonoszy. Otrzymali je: biskup Stefan Cichy, Piotr Napierała, Henryk Waniek, Tomasz Schulz, Małgorzata Mierczak i Rhiemann Karsten. Honor przyznawany przez kapitułę jest wdzięcznością za promocję Karkonoszy dla osób na stałe mieszkających poza nimi. Tytuł otrzymali z rąk samego Ducha Gór. Kryształowe statuetki ufundowała Huta "Julia" z Piechowic.
Goście bawili się świetnie, humory im dopisywały, a wielu wykazało się dobrą kondycją tańcząc niemal do białego rana.
Niedziela rozpoczęła się spaceru po bukowieckim parku. Po nabraniu sił na świeżym powietrzu, zaproszono gości na projekcję filmu pt. Opiekunka Kotliny Jeleniogórskiej – działalność hrabiny Fryderyki von Reden. Następnie odbyły się jeszcze dwa seanse: film o pałacu i parku w Morawie oraz o działalności pałacu "Morawa" i Fundacji Jadwigi. Oba autorstwa Marzeny Muszyńskiej-Szweger.
Bardzo ciekawym okazało się spotkanie z baronową Eleonorą von Rotenhan. Jako ostatnia przedstawicielka rodu urodziła się i mieszkała w Bukowcu. Wspominała czasy swojego dzieciństwa i beztroskich lat. Przedstawiła swoją rodzinę i znajomych odwiedzających pałac w latach 1854-1946 oraz wiele ciekawych, a nieznanych faktów z historii Bukowca. Na pamiątkę słuchacze otrzymali wspomnienia baronowej wydane przez Związek Gmin Karkonoskich.
Po krótkiej przerwie nadszedł czas kolejnego spotkania. Znany pisarz i wyśmienity malarz krajobrazu, Henryk Waniek, stały bywalec Karkonoszy i Gór Izerskich, autor wielu książek i publikacji nim poświęconych, opowiedział o swoich fascynacjach. Podczas portretowania krajobrazu śląskiego odkrywa jego piękno i ukryty w nim mistycyzm.
Zakończeniem dnia, a zarazem całego sobotnio-niedzielnego wydarzenia kulturalnego, stało się przedstawienie koncertowej wersji opery Faust. Do napisanej przez bywającego w Ciszycy, Jana Wolfganga Goethego oper, muzykę przez wiele lat komponował właściciel Ciszycy, Antoni Radziwiłł. W koncercie wzięli udział: Tatiana Hempel (jako Małgorzata), Tomasz Krzysica (Faust), Robert Gierlach (Mefisto) oraz Poznański Chór Kameralny i Kwintet Radziwiłłowski. Rolę księcia Antoniego Radziwiłła zagrał Edward Lubaszenko.
Po takim akcencie nie wypadało uczynić już nic innego, jak tylko owacyjnie pożegnać artystów i w drodze do domu przeżywać cały weekend raz jeszcze...
W gościnie u hrabiny von Reden – Jesień ze sztuką w Bukowcu to cykl spotkań i wystaw organizowanych przez Związek Gmin Karkonoskich, Deutsches KULTURFORUM östliches Europa, Die Beauftragte der Bundesregierung für Kultur Und Medien oraz Kulturreferentin für Schlesien, Schlesisches Museum zu Görlitz w ramach Dni Dziedzictwa Narodowego. Partnerem była fundacja Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, a patronatem honorowym objęli: marszałek województwa dolnośląskiego, marszałek województwa śląskiego, konsulat generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu oraz starosta powiatu jeleniogórskiego.
Tagi: · wydarzenia kulturalne · koncert · retro
Linki: · Zabytek z mułu · Spotkanie z nieśmiertelnymi · Zyskana dekada
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl